Wpis z mikrobloga

Witam.
Mam do was pytanie. Jestem na etapie końcowym projetku i stoje przed pytanie czy rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna.
Nie ukrywam, że koszty rekuperacji trochę mnie odstraszają, ale chciałbym poznać dobre i złe strony jednego i drugiego systemu.
Możecie się jakoś odnieść na bazie własnych doświadczeń jakie są plusy i minusy. Jak wygląda kwestia komininów przy rekuperacji?
Zaznacze, że w planie mam zwykły kominek. Spotkałem się z opiniami, że kominek i rekuperacja wykluczają się wzajemnie. Ile w tym prawdy ?
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

#budujzwykopem
Rumbago - Witam.
Mam do was pytanie. Jestem na etapie końcowym projetku i stoje prze...

źródło: comment_1610565637GKmnNatY70nu3N0LGD3D8c.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Rumbago: Rekuperacja jest bardzo droga jak sam zauważyłeś. Policz sobie na spokojnie po ilu latach (i czy w ogóle) zwróci Ci się inwestycja w porównaniu do tradycyjnej wentylacji
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
@Rumbago: oczywiście że wentylacja mechaniczna najlepiej zc rekuperacja. Przy obecnych oknach wentylacja grawitacyjna mija się z celem bo po prostu nie działa. Nie po to kupujesz okna o zajebisty parametrach żeby wiercić w nich nawiewniki.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rumbago: jeśli chodzi o kominek to mam wraz z reku. Kominek n musi mieć zasys powietrza z zewnątrz i zamknięta komorę spalania. Pale w nim że 5 razy na rok

Po więcej info zapraszam na priv.
  • Odpowiedz
czy rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna.


@Rumbago: „mieszkanie w jaskini? czy murowany dom? koszty cegieł mnie przerażają, a może w jaskini nie będzie aż tak wiało wilgocią” ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@robertx : tego nie powinno rozważać się 'zwróci się czy nie'. To inwestycja w komfort i prawidłową wentylację pomieszczeń w każdej porze roku, niezależnie od temperatury. Nigdy się nie zwróci, ma inne zalety niż cena. Jak kryterium numer 1 jest cena, to grawitacja wychodzi lepiej.
  • Odpowiedz
@Rumbago: jeszcze ze swojej strony dodam, że nie warto inwestowac w wypasioną centrale za 15-20k. Mozesz kupic jakąś vent Axia, albo troszke lepsza thessla green airpack a kanaly zrobic na peflexie.
Ja zrobilem wszystko sam. koszt to okolo 10k za kompeltna instalację. Jestem bardzo zadowolony. Nigdy nie mialem pary wodnej na oknach, nigdy nie smierdziało w domu. Teraz opomiarowalem krocce rekuperatora i monitoruje to w openhabie. Sprawnosc wynosi od 85-92% zimą.
  • Odpowiedz
@Rumbago:
TL;DR;
rekuperacja działa cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych
wentylacja grawitacyjna działa w sumie tylko jak na zewnątrz jest zimno i masz okna nieszczelne lub zamontowane nawietrzniki.

Reszta została powiedziana powyżej. Jak patrzysz tylko przez pryzmat ceny to grawitacja wychodzi taniej i na tym się jej zalety kończą.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rumbago: przy reku masz odzysk ciepła przy wymianie powietrza, wiec oszczędność. Świeże powietrze w ziemię bez otwierania okien i brak smogu w domu. W lato brak komarów, nie ma potrzeby zakładania moskitiery. Ja na górze mam otwierane okna tylko dlatego by je umyć. Brak wilgoci w łazienkach. Koszt całej instalacji z wymiennikiem 16 k więc dla tyłu plusów, to jest nic. Jak na razie nie widzę chocby jednego minusa.
  • Odpowiedz
Rekuperacja jest bardzo droga jak sam zauważyłeś. Policz sobie na spokojnie po ilu latach (i czy w ogóle) zwróci Ci się inwestycja w porównaniu do tradycyjnej wentylacji


@robertx: rekuperacja nie ma się zwracać tylko ma działać w odróżnieniu od grawitacji
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Psota: to nie jest jakiś Rocket science. Co prawda w projekcie mojego domu był już zawarty projekt instalacji wentylacji mechanicznej tylko na kanałach metalowych. Przeliczyłem to na peflex. Centrale kupiłem zgodnie z projektem.
Najprościej rzecz ujmując z pomieszczeń mokrych robisz wyciąg a do pomieszczeń suchych nawiew. Ilość powietrza liczysz na podstawie ilości osób nie kubatury. Ja zrobiłem to na skrzyniach rozprężnych.
W internecie są dane jak to wszystko policzyć.
Projekt nie
  • Odpowiedz
Aktualnie można dostać 5k na reku z programu czyste powietrze wniosek prosty mało papierologi, i o dziwo da się zdalnie. Ja złożyłem koszt ręku 9k dom parterowy 110m
  • Odpowiedz