Wpis z mikrobloga

Siemka Mirki,

Niedawno zacząłem zabawę z VBA, więc jeżeli pytanie jest lamerskie, to wybaczcie mi proszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakiś czas temu stworzyłem plik (nazwijmy go plik A), który pozwalał mi na szybszy ogląd sytuacji. W jednym z arkuszy jest miejsce na wklejenie danych (tabelka A1:E3000, z czego A1:E1 to tytuły kolumn, jedna z kolumn to data i czas), parę kolumn obok są funkcje które zliczają ilość przypadków z danym statusem oraz najstarszą datę ostatniej edycji. Dane do tego pliku są generowane z raportu w systemie, który jest potem zapisywany w formacie csv (nazwijmy to plik B),.

Z jakiegoś powodu plik A miał problem z wczytywaniem daty i czasu z pliku B, jeśli wszystko wklejało się ręcznie, dlatego też używałem opcji importowania z pliku csv/text (Data, From text/csv). Dzięki tej opcji excel jakoś przerabiał te dane (File origin: 1200: Unicode, Delimiter: Tab) i tworzył nowy arkusz, dzięki czemu mogłem skopiować stamtąd dane do tabelki A1:E3000, co powodowało, że funkcje zaczęły czytać datę oraz czas.

Generalnie, chcę stworzyć makro w pliku A, dzięki któremu będę mógł za pomocą jednego przycisku przekleić dane z pewnego zakresu z jednego pliku (plik B) do drugiego (plik A). Makro zrobiłem, jednakże problem jest taki, że znowu mam problem z datami oraz czasem, gdyż znowu zaczytuje dane prosto z pliku csv

Pytanie moje brzmi: Czy istnieje możliwość zapisania opcji Data -> From text/csv, ale jako kodu w VBA?

#vba #excel
  • 4
@cocietoobchodzi: a może zamiast walczyć z VBA i przeklejaniem danych do kolumn spróbuj pobawić się power query ze wskazaniem na folder, gdzie będą raporty? Oszczędzisz sobie sporo czasu, a power query pomoże Ci w dowolnej manipulacji csv. Osobiście od czasu odkrycia tej zabawki zarzuciłem VBA niemal zupełnie po wielu latach. Na początku z VBA jest fajnie, ale potem zobaczysz ograniczenia języka.
@ITakNieZnasz: vba ma swoje plusy np., automatyczna wysyłka mailem -to też da sie zrobić przez power query?
albo stworzenie narzędzi do obługi workflow?

vba czy query ? odpowiedziałbym - to zależy - od tego co wykonujesz w swojej pracy