Wpis z mikrobloga

Zamierzam w najbliższym czasie złożyć komputer i największą rozkmine mam co do procesora. Sam nie wiem co mi wystarczy, dawno nie miałem styczności z nowym sprzętem, siedząc na starciach xD przede wszystkim zależy mi na wydajnej pracy przy programowaniu, gry dodatkowo. Kwota to jakieś max 1500zł i zastanawiałem się głównie nad ryzenem 3700x/3800x, może i7-10700f, czy i9-9900kf. Tylko, że patrząc na testy to nie wiem, czy nie lepszy stosunek ceny do jakości będzie miał taki np 3600x za 900zł?Jaka będzie realna różnica w pracy? Z drugiej strony patrzyłem nawet na używane 3900x, bo chciałbym już raczej sprzęt na lata. Jednym słowem totalny mętlik, a chciałabym przede wszystkim wiedzieć jak ta decyzja realnie wpłynie na użytkowanie komputera. Ktoś coś potrafi rozjaśnić?

#pc #komputery #cpu #skladamkomputer #programowanie
  • 10
  • Odpowiedz
@Torres99: amd ostatnio bardziej się opłaca niż intel. Poszukaj benchmarku konkretnego modelu to na pewno będzie porównanie z innymi modelami.
  • Odpowiedz
@Elec: tak, ogólnie jeżeli chodzi o porównania tego typu między modelami to dokładnie sprawdzam. Natomiast bardziej zastanawia mnie kwestia jak np różnica w rdzeniach wpłynie na starzenie się sprzętu, czy inwestując teraz więcej będę miał spokój na znacznie dłużej czy prawie bez różnicy, jak realnie przełoży się to wszystko na wydajność w pracy. Fpsy w grach można sprawdzić łatwo i to porównać, reszta mało mi mówi. To nie kwestia cyferek, a
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Torres99: programowanie. 64GB ram 3600MHz. Kilka wirtualek. Dockery itp. Często ram na poziomie 30-40 GB.
Do tego grafika MSI RTX2070 SUPER z dwoma wiatrakami.
Mi się udało zanim ceny poszły w górę. Za grafikę dałem ok 2600
  • Odpowiedz
@Torres99:

czy inwestując teraz więcej będę miał spokój na znacznie dłużej czy prawie bez różnicy

Oczywiście, że kupując z górnej półki będziesz miał zapas mocy na dłużej. Jak duży zapas i czy opłacalny? Tego już musisz się spytać jasnowidza.

jak realnie przełoży się to wszystko na wydajność w pracy

jeżeli ciężko wykorzystać pełen potencjał

Jakieś konkrety czy mamy zgadywać do czego będziesz używał komputera?
  • Odpowiedz
@Elec: szeroko rozumiane programowanie na poziomie juniora + gry dodatkowo, bez dużego parcia na ultra w każdym tytule. Natomiast kwestia opłacalności i stosunku cena jakość wydaje mi się do zmierzenia bez potrzeby jasnowidza (po co ta pretensjonalność?)
  • Odpowiedz
  • 1
@Torres99 weź 3600, bo do ryzena 5600x trochę ci zabraknie. Generalnie to jest wystarczający poziom. Więcej ci nie potrzeba. Nie kupuj nic na zapas.
  • Odpowiedz
@Torres99: mam ten sam problem, zastosowanie kompa też podobne, ale ja chyba pójdę w i5-10600. za kasę zaoszczędzoną na niekupowaniu i7/i9 wezmę więcej ram
  • Odpowiedz
zeroko rozumiane programowanie na poziomie juniora + gry dodatkowo


@Torres99: ale pracujesz w it czy sam się tylko bawisz?
Generalnie lepiej mieć więcej rdzeni jak mniej, sporo ramu. A grafika jak interesujesz się ML. Także jakiś ryzen z przynajmniej 6 rdzeni i minimum 16 gb ram.
  • Odpowiedz