Wpis z mikrobloga

Henryk Hektor Siemiradzki (1843-1902)
Chrystus i jawnogrzesznica, 1873
Olej na płótnie, 250 × 499 cm
Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu

Prace nad obrazem zostały rozpoczęte w 1872 roku. Temat został zaczerpnięty z biblijnej opowieści o kobiecie cudzołożnej (J 8,1-11), choć bezpośrednią inspiracją dla Siemiradzkiego był utwór Aleksieja Tołstoja Cudzołożnica z 1858 roku. Obraz został zaprezentowany na wystawie światowej w Wiedniu w 1873 roku, gdzie wystawiono go w dziale sztuki rosyjskiej (Siemiradzki był polskim malarzem). Płótno zakupił car Aleksander III i stanowi obecnie ono część zbiorów Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu.

Obraz przedstawia scenę, w której idący drogą wraz ze swoimi uczniami Chrystus napotyka cudzołożnicę, w tradycji chrześcijańskiej utożsamianą z Marią Magdaleną. Kobieta jest wsparta o kamienny kloc, a u jej stop leży przewrócony puchar z winem; otaczają ją ludzie siedzący na stopniach bliżej niezidentyfikowanego budynku z kolumnami. W środku obrazu znajduje się drzewo, którego cień posłużył artyście do oddania efektów świetlnych. Scena została zawieszona w momencie, w którym Jezus i kobieta zwracają spojrzenia ku sobie...

Uwieczniony na obrazie krajobraz to najprawdopodobniej okolice Rzymu, którymi zachwycał się Siemiradzki. Krytyka była zachwycona obrazem, doceniając precyzyjne oddanie detali przyrodniczych i świetlnych, cyt.: "obraz jest po prostu zalany światłem i słońcem". Ganiono jednak charakterystyczny dla obrazów Siemiradzkiego brak głębi psychologicznej postaci.

Źródło: Wikipedia

obserwuj --> #promocjasztuki #malarstwo
HaHard - Henryk Hektor Siemiradzki (1843-1902)
Chrystus i jawnogrzesznica, 1873
Ole...

źródło: comment_1611172809CBBWzss3KtEqpQbgchFcQb.jpg

Pobierz