Wpis z mikrobloga

Michelangelo (Michał Anioł), 1475-1564
Mosè (Mojżesz), 1513-1516
Marmur, 235 cm
Bazylika św. Piotra w Okowach, Rzym

Mojżesz (wł. Mosè [moˈzɛ]) – marmurowa rzeźba renesansowego artysty Michała Anioła, przewidziana jako część nieukończonego nagrobka przyściennego Juliusza II. Powstawała w latach 1513–1516. Obecnie znajduje się w bazylice św. Piotra w Okowach w Rzymie.

Posąg został wykonany jako realizacja drugiego projektu nagrobka. Przedstawia biblijną postać Mojżesza z rogami, co prawdopodobnie wynikało z błędnego tłumaczenia Pisma Świętego, a dokładniej łacińskiego przekładu Hieronima ze Strydonu. Była to jedna z sześciu postaci mających wieńczyć grób.

Pierwotnie nagrobek wraz z rzeźbą Mojżesza miał się znaleźć w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Wierna kopia dzieła znajduje się w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Źródło: Wiki

#promocjasztuki #rzezba #sztuka
HaHard - Michelangelo (Michał Anioł), 1475-1564
Mosè (Mojżesz), 1513-1516
Marmur, 2...

źródło: comment_16115936083jpUPR6cASd9DpuiE7DUqb.jpg

Pobierz
  • 1
Przedstawia biblijną postać Mojżesza z rogami, co prawdopodobnie wynikało z błędnego tłumaczenia Pisma Świętego, a dokładniej łacińskiego przekładu Hieronima ze Strydonu.


@HaHard: troche brakuje wyjasnienia najciekawszej chyba czesci wpisu.

Okazuje się, że za ten „diabelski” detal odpowiedzialny jest św. Hieronim, autor łacińskiego przekładu Wulgaty, czyli Biblii z IV wieku. Oryginalny tekst mówi o Mojżeszu, który powraca z góry Synaj opromieniony obecnością Boga. Niestety, św. Hieronim oddał hebr. słowo qaran (promienieć) jako