Wpis z mikrobloga

#legnica #remontujzwykopem #remont #kiciochpyta #lubin #jawor

Cześć!
Powracam z tematem moich okien. Jestem już po wstępnych wycenach.
Pierwsza powracająca sprawa to...: nawiewniki.
Praktycznie każdy ze sprzedawców odradzał. Jeden doradził mi, że zaleca higroskopijne (sprzedawca nr 3). Każdy mówił, że istnieje późniejszy montaż ale nie będzie tak perfekcyjny jak frezowanie otworów u producenta. Mieszkanie własnościowe, SM bezwzględnie wymaga. W przypadku braku odbioru przez SM, nie otrzymam zwrotu za montaż okien - około 700-1000 zł. Cały czas jestem zdania by montować bez, a dopiero później domontować. Przez ostatni miesiąc nikt mnie nie przekonał, że to nawiewniki będą skutecznie działać niż tylko huczeć, strzelać, wariować etc.

Przechodząc do wyceny to tak:
1) Sprzedawca nr 1:
*Producent Alsecco Profil KN2 Knipping 76MD - Cena 7958 zł (wraz z kamiennym parapetem)
*Producent Alsecco Profil BE2 bluEvolution 82 - Cena 8337 zł (wraz z kamiennym parapetem) - w szczegółach oferty mam Rama BE82-73 mm, Skrzydło proste BE82-85mm - To jest w końcu standard 73 czy 82? Nazwa profilu wskazuje na standard 82 mm... ale sam już nie wiem.

2) Sprzedawca nr 2:
*Producent Dobroplast Profil OvloClassic - Cena 5964 zł (wraz z parapetem kamiennym)
*Producent MS Profil Msline [73] - 6785 zł (wraz z parapetem).

3) Sprzedawca nr 3:
*Producent Eurocolor Model okna Impact 80 - Cena 6217 zł - bez parapetów!

4) Sprzedawca nr 4 - Salon Premium Oknoplastu:
* Producent Oknoplast Profil Koncept - Cena 9387 zł z parapetami kamiennymi
* Producent Oknoplast Profil Pixel - Cena 10318 zł z parapetami k.
* Producent Oknoplast Profil Prismatic - Cena 10217 zł z parapetami k.

Który model okien byście wybrali do mieszkania i dlaczego? Czy poprosić o jeszcze inną wycenę na innym profilu? Bo w przypadku sprzedawcy nr 1 sam nie wiem czy to 82 czy 73. Sprzedawca nr 2 proponował MSLine 73 - może lepiej szerszy?
Szukam czegoś adekwatnego pomiędzy ceną a jakością.
Sprzedawca nr 1 i 4 ma najwięcej pozytywnych opinii w mieście. Sprzedawca nr 2 jest około 20 lat na rynku i od razu zaznaczył, że Dobroplast to średnio-niska półka, a MS to Mercedes w porównaniu do Dobroplastu. Sprzedawca nr 3 - tu najmniejsze doświadczenie ale właściciel swoim zainteresowaniem i aktywnością naprawdę przekonuje.
  • 11
  • Odpowiedz
@Szaraban: Dlaczego? Nie znalazłem ani jednej zadowolonej osoby. Ba, nawet artykuły w internecie niekoniecznie są za nawiewnikami. Wszyskie osoby jakie znam to a) marudzą lub b) marudzą ale zakleili.

Dosłonie nigdzie nie ma osób, które by to rozwiązanie chwaliło w blokach mieszkalnych. Każdy pisze o przeciągach, o zbyt mocnym wychładzaniu pomieszczeń oraz wszelkich świstach przy mocnych podmuchach.
  • Odpowiedz
@Szaraban: A kto powiedział, że okna będą szczelne? Jest przecież mikrowentylacja. Żyję od 20 lat bez nawiewników i jakoś jest dobrz. Zatem dlaczego mam teraz montować? Jaki jest sens produkowania coraz to lepszych okien, trójszybowych rozwiązań etc., jak następnie wywiercamy dziurę kilkunastocentymetrową? Może lepiej kupić jak najtańsze okna - które będą technologicznie na poziomie lat 2000 i nie wkurzać się na brak nawiewnika?
Są nawet badania laboratoryjne i jakoś nikt jednoznacznie
  • Odpowiedz
Jaki jest sens produkowania coraz to lepszych okien, trójszybowych rozwiązań etc., jak następnie wywiercamy dziurę kilkunastocentymetrową?


@R__R: Te nowoczesne okna montuje się, żebyś nie miał kilku metrów kwadratowych mostka termicznego. Proponuję cztery eksperymenty, może inteligentnej osobie coś rojaśnią:
1. Zamknij się w akwarium na mrozie -50 stopni. Nie dosyć, że się udusisz to jeszcze zamarzniesz
2. Zamknij się w akwarium z nawiewnikiem na mrozie -50 stopni. Nie udusisz się ale zamarzniesz.
  • Odpowiedz
@R__R: Który dokładnie to nie podpowiem, wiem tylko że im szerszy profil tym powinien być cieplejszy. Druga sprawa to montaż. Nawet najlepsze okna zły montażysta spierniczy. Na tym bym się skupił - znalezienie opinii o montażystach.
  • Odpowiedz
Sprzedawcy okien odradzają montaż nawiewników, bo obniżają one parametry okna. Dziurawa rama będzie miała inne parametry niż całą. Nie neguję tutaj konieczności montowania nawiewników. Bez nich notorycznie miałem problem z odwróconym ciągiem z kratki wentylacyjnej w kuchni lub łazience. Jak zauważył @Szaraban powietrze skądś musi do mieszkania przyjść - jak nie z okien to z wentylacji lub kanalizacji.

Jeżeli nie chcesz dziurawić okien to sprawdź sobie opcję montażu nawiewników między ramą a
  • Odpowiedz
@R__R: A i jak nawiewniki niech ci montują autoryzowaniu montażyści - albo chociaż tacy co wiedzą jak to zrobić, bo mi panowie ze spółdzielni wywiercili dziury w ramie (a otwór powinien być frezowany - nie świszczy tak i nawiewnik wtedy ma deklarowaną wydajność) i zamontowali go do góry nogami :/
  • Odpowiedz