Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Zastanawiam się coraz poważniej nad #emigracja do #niemcy
W sumie już teraz tam pracuję, ale w regionie przygranicznym mieszkając ciągle w #krajzgowna. Dlaczego? Ten rząd jak nic nigdy obrzydził mi ten kraj. Lista rzeczy, które tutaj nie funkcjonują jest tak długa, że nawet nie warto próbować tego wypisać.
Zastanawiałem się swego czasu nad mieszkaniem albo budową domu, ale ceny powalają a przyszłość niepewna.
Nie jestem jeszcze w 100% przekonany, bo jednak rodzina, znajomi trochę trzymają.
Ciekaw jestem waszych opinii. Najlepiej tych, którzy sami wyjechali. To co nieraz już teraz mi przeszkadza to bycie Ausländer. Można się kumplować z ludźmi w pracy, można super swoje obowiązki wykonywać, ale zawsze czuję, że jestem "polakiem w Niemczech". Coś jak tutaj patrzy się na ukraińców. Ciężej o podwyżkę, o awans też dużo trudniej, bo jak polak mógłby nadzorować niemca? Tyle, że słyszałem opinie, iż bardziej na zachodzie niemcy też są inni, bardziej życzliwi itp. Nie wiem na ile w tym prawdy.
Słucham Państwa opinii i proszę o plusika dla zasięgu
#rozkminy #pytanie
  • 19
To co nieraz już teraz mi przeszkadza to bycie Ausländer. Można się kumplować z ludźmi w pracy, można super swoje obowiązki wykonywać, ale zawsze czuję, że jestem "polakiem w Niemczech". Coś jak tutaj patrzy się na ukraińców. Ciężej o podwyżkę, o awans też dużo trudniej, bo jak polak mógłby nadzorować niemca


@lestear: również polecam i w pierwszej kolejnosci zmienić nastawienie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fajnypierozek: co rozumiesz przez zmianę nastawienia? Ja zawsze staram się być pozytywny i koleżeński. Niestety czasem w drugą stronę daje się odczuć lekki "chłód"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@daf38: no właśnie zastanawiam się czy bardziej w kierunku Bawarii, czy bardziej zachód, Kolonia albo Frankfurt. Masz jakieś doświadczenia?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fajnypierozek: w idealnym świecie mogłoby tak to wyglądać, ale na własnej skórze doświadczyłem czegoś takiego od przełożonych. Co swoją drogą uważam za mega nieprofesjonalne
@lestear: W kazdym miejscu znajdziesz idiotow nie zniechecaj sie. Jestem o 3 lata dłużej na emigracji niż @daf38 i w 100% zgadzam się z jego slowami. Oczywiście, ze na początku spotkasz się z ludzmi którzy kierują się stereotypami, ale to od Ciebie zależy z ktorej strony dasz im sie poznać.
@lestear: Bawaria zazwyczaj ma zdecydowanie nastawienie lekko ksenofobiczne, nie lubią za bardzo ludzi z innych krajów, a nawet innych landów w Niemczech. Wschodnie Niemcy to ten plus, że blisko do Polski, ale mniejsze zarobki (za to też mniejsze koszty życia) i ogólnie mało firm i inwestycji. Są tam mniejsze możliwości rozwoju niż na zachodzie. Frankfurt i okolice jako miasto to straszna patologia i nieciekawie tam się żyję jak się nie jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Coxex: jestem po Ausbildungu jako mechatronik i raczej w tym kierunku bym szedł. Chętnie zrobilbym tez studia jakieś techniczne dalej w de, więc ogólnie przemysłowy region mile widziany.
@lestear: Jesteś Handwerkerem, co jest bardzo poszukiwane w Niemczech i możesz naprawdę mieć fajne życie tak naprawdę wszędzie. Nie znam się dokładnie na sytuacjach w regionach w tych branżach, więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Wiem, że polscy specjaliści są bardzo cenieni i chyba też jest sporo firm prowadzonych przez Polaków. Na pewno znajdzie się jakiś Mirek, który jako elektryk/mechatronik itd. w Niemczech pracował/pracuje. Warunki na start natomiast masz z takim fachem