Wpis z mikrobloga

Drodzy,

Jestem jednym z tych użytkowników-stalkerów, którzy przez wiele lat milcząco przemierzają otchłanie mirko. Dzisiaj coming out, bo pojawiła się potrzeba zasięgnięcia porady.

Nie będzie tl;dr.

Postanowiłem złożyć PC. Ostatni raz robiłem to w czasach wczesno-nastoletnich i jak patrzę teraz na rynek / sklepy / fora / tagi, to mam wrażenie, że "trochę" się przez te ~20 lat zmieniło (czytaj: skomplikowało). I odpowiadając na niezadane jeszcze pytanie: tak, widzę i słyszę, co się teraz dzieje na rynku kart graficznych. Niezależnie od tego, postanowiłem nieco wgryźć się w temat i nawet jeśli po Waszych radach (if any) dojdę do wniosku, że na ten moment warto wstrzymać się z zakupem, to chciałbym przynajmniej ustalić, czego docelowo potrzebuję.

Problem polega na tym, że gdy próbuję wgryźć się w temat, "próg wejścia" wydaje mi się strasznie wysoki (albo to moje lenistwo). Przeglądam comiesięczne zestawienia purepc, choć mam wrażenie, że brakuje mi wiedzy, by ocenić, jak rozsądne są ich propozycje i czy te zestawy spełniają kryterium np. elastyczności pod kątem przyszłych modyfikacji. Widzę też, że są różne narzędzia on-line do konfigurowania setupów (ktoś na mirko polecał logicalincrements.com; może coś jeszcze?), ale patrząc na nie (co prawda bez wgryzania się; może po bliższym zapoznaniu się, wszystko okaże się proste), mam wrażenie, że trzeba zrobić ze dwa doktoraty, by w ogóle się do tego zabrać. A że na mirko są specjaliści od wszystkiego, to stwierdziłem, że warto spróbować i zapytać o pomoc / poradę. Wstępnie wyodrębniłem sobie 3 pytania / kategorie, w których mam różne wątpliwości i być może już sama porada kierunkowa (na zasadzie wędki: gdzie szukać / tego na pewno będziesz potrzebował a tamtego nie / etc.) pomoże mi lepiej zorientować się w temacie. Choć oczywiście, jeśli jakiś mirek dobrej woli miałby już po lekturze poniższego w głowie konkretne proponowane sprzęty/rozwiązania odpowiadające na poniższe, nie pogardzę ;).

1. PC
Jestem casualowym graczem, choć, gdy życie pozwoli, czasem zdarza mi się powrócić do studenckiego "nołlajfienia" i w weekend strzelić kilkunastogodzinny maraton. Jeśli obecnie gram, to na laptopie (MSI GT73 VR z 2017 / i7-7820HK / 16 GB RAM / GTX 1070(m?) / wersja z tą matową matrycą 120hz - trochę jak reklama z media markt). W przeszłości były też epizody z ps4 czy platformami Nintendo (Switch nawet co jakiś czas wychodzi z szuflady). Natomiast ostatnio stwierdziłem, że skoro laptop i tak jest de facto stacjonarny, a "za dzieciaka" chciałem zbudować jakiegoś fajnego PCta, ale zawsze brakowało kasy, to teraz jest moment na zrealizowanie tej zachcianki. Gram w zasadzie we wszystko. Na kupce wstydu jest RDR2, Cyberpunk / Cyberbug, guilty pleasure AC Valhalla (choć pewnie jak każdego współczesnego AC, nigdy go nie skończę). Często wracam do Rimworlda, EU4, Stellaris, czy któregoś ze starych i nowych Falloutów. Na kompie nie gram tylko w gry sportowe.

Przeznaczenie: bez czarowania się, gry (tu jedna "gwazdka", którą wyjaśniam w punkcie 2 ("Monitor") poniżej - ale wydaje mi się, że pozostanie ona bez wpływu na konfig PCta).

Budżet: 10k PLN (jeśli warto go zwiększyć, jest margines) na 'sam' PC, w tym obudowa (niekoniecznie tęczowe wiatraki, raczej minimalizm), bez peryferiów (z tym sobie chyba sam poradzę, chyba, że też macie jakieś rady na zasadzie "na to w ogóle nie patrz, a to, z kolei, ciekawa rzecz") i monitora (o nim w pkt 2 poniżej).
Inne założenia:
Chciałbym zbudować platformę, którą w przyszłości będę mógł upgradować tak, żeby w miarę możliwości radziła sobie z nowo-wychodzącymi produkcjami na najwyższych detalach (wishful thinking, czy realistyczne założenie przy upgradach raz na "kilka" (?) lat?).
OC - trudno mi się wypowiedzieć, czy będę "chciał", bo mam na ten temat zerową wiedzę. Warto wgryzać się w temat?
Streaming - niet.

Nie spieszy mi się. Widzę, co się dzieje na rynku kart, więc jeśli jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeczekać - będę czekał. Jeżeli natomiast sensowną opcją jest zbudować prawie całą jednostkę już teraz, zostawiając rozsądny margines na kartę - mogę zrobić też tak, a później polować już tylko na okazje w zakresie ofert kart. Choć słyszę też głosy (w tym tu: na mirko), że ludzie zorientowani w rynku nie spodziewają się większej zmiany na lepsze przynajmniej do końca roku. W takiej sytuacji, pewnie opcja solidnego przepłacenia za kartę też wchodzi w grę - na koniec dnia, mówimy o sprzęcie do grania w gierki, na którym i tak nie zrobię biznesu, więc carpe diem :). Niezależnie, chciałbym już teraz ułożyć sobie konfig przynajmniej w głowie. Jakiekolwiek porady / propozycje? Z góry ogromne dzięki!

2. Monitor

Do powyższego PCta będę też oczywiście potrzebował monitora. I tu sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Ile cali? Jak rozdzielczość? Ile hz? Ultrawide? Curve / płaski? Matowa matryca czy inna? Jeden czy dwa? Masa opcji (połowy pewnie nie wymieniłem) i nie mam pojęcia, co będzie miało sens, a co nie, i nie bardzo też wiem, jak to rozstrzygnąć. Monitor będzie stał na biurku, mniej więcej 70-80cm od oczu. Jak wspomniałem wyżej, jeśli teraz gram, to na laptopowej matrycy 17'' 120hz. Rozmiar - wiadomo, jak na laptopa, wielkie bydlę, jak na sprzęt do komfortowej gry - malutkie. Odświeżanie - jak przesiadałem się na tego MSI z jakiejś zwykłej matrycy laptopowej (60hz?), widziałem ogromną różnicę na plus.

Ktoś z Was jest w stanie podpowiedzieć, czemu warto byłoby się przyjrzeć, co pozwoliłoby komfortowo pobawić się na sprzęcie z pkt 1? Jeśli dałem za mało informacji, krzyczcie. Celowo nie podaję budżetu - chętnie rozważę kilka opcji z różnych przedziałów. Nie wiem też, czy przy przeznaczeniu 'gry', patrzeć w ogóle na opcję dwóch monitorów, czy raczej jeden (zwykły/ultrawide)?

*Zastanawiałem się, czy byłbym w stanie w ramach monitora/-ów połączyć przyjemne z pożytecznym. W pracy (głównie edytory tekstu / czasem arkusze kalkulacyjne / strony internetowe) korzystam na co dzień z lapka HP EliteBook 840G3 13'', którego podpinam do stacji dokującej (HP 2013 UltraSlim Docking Station) a stację do dwóch monitorów HP Z22i IPS, o których nie mogę powiedzieć nic szczególnego. Chyba po prostu spełniają swoją funkcję - często pracując na dokumencie, potrzebuję równocześnie na drugim ekranie zerkać na coś w necie, więc drugi monitor się przydaje (choć zakładam, że podobny efekt dałoby się osiągnąć na jednym ultrawide?). Gdy pracuję z domu, co w covidowej rzeczywistości się zdarza częściej niż rzadziej, pracuję na tym małym lapku - wiadomo, komfort nie jest wtedy duży. Zastanawiam się nad tym, czy byłbym w stanie wybrać taki monitor / takie monitory, do którego / których na stałe podepnę PCta, ale jednocześnie będę mógł w razie czego podpiąć zamiast PCta ww. stację dokującą (czytaj, kupiłbym sobie do domu dodatkowo taką samą stację dokującą, jaką mam w pracy (albo inną, do której podepnę ww. HPka)). Mówiąc szczerze, nawet nie jestem teraz pewien, z jakich złączy korzystają współczesne PCty i monitory (szybki research sugeruje DisplayPort i HDMI), ale na pewno widzę, że ta ww. stacja dokująca nie obsługuje HDMI. Anyway, możliwość podpięcia kompa służbowego do tego monitora ma być tylko ewentualnym bonusem, nie chcę pod jej kątem wybierać sprzętu.

3. Sprzedaż MSI GT73VR

Czy ktoś z Was jest w stanie doradzić, jak najsensowniej zorientować się (poza wystawieniem na sprzedaż :)), ile potencjalnie wziąłbym za wyżej opisanego MSI GT73VR (GT73VR7RE292PL) z 2017 r. (kupiony w xtreem.pl)? Szybki research pokazuje, że nie ma zbyt wielu ofert takich używek, a rozstrzał cenowy jest dość duży. Czy obecna sytuacja na rynku kart graficznych w jakikolwiek pompuje jego potencjalną cenę, czy raczej nie, bo (a) karty mobilne nie interesują kopaczy krypto, (b) gtx 1070(m?) to prehistoria, (c) inny powód?

Z góry dzięki za wszystkie rady!

#komputery #hardware #pcmasterrace
  • 13
Z góry dzięki za wszystkie rady!


@Panmajak: nie kupuj, bo w roku 2020 rasa ludzka zapomniała jak się produkuje karty graficzne i do dzisiaj sobie nie przypomniała. Kart obecnej generacji nie ma, poprzednie też nie ma, a jak są to za 250% ceny.

Do tego nie ma gier wartych ogrania, które by nie poszły na Twoim gtxie 1070.

Zawsze byłem przeciwnikiem czekania ze sprzętem, ale teraz autentycznie jest najgorszy moment od
@Panmajak: W dużym skrócie.

Procesor.

AMD ma bardzo dobre jednostki i pierwszy raz od kilkunastu lat najwydajniejsze procesory do gier wychodzą właśnie od AMD. Niestety w związku z tym, że są dobre praktycznie nie da się ich kupić od ręki w rozsądnej cenie. W większości przypadków przepłacasz, kupujesz od ręki starszą generację lub płacisz i jesteś w kolejce. Jak się pojawią to dostaniesz. Kolega czeka prawie dwa miesiące...

Od ręki możesz
Jeżeli natomiast sensowną opcją jest zbudować prawie całą jednostkę już teraz, zostawiając rozsądny margines na kartę - mogę zrobić też tak, a później polować już tylko na okazje w zakresie ofert kart.


@Panmajak: Jeśli masz czas by przynajmniej kilka razy dziennie odwiedzać strony największych sklepów z elektroniką, to uda ci się ustrzelić dobrą grafikę w, jak na obecne czasy, "przyzwoitych" pieniądzach.

Ja np. od 2-3 tygodni nosiłem się z zamiarem zakupu
@vegeciak: Dzięki! Gdzieś tam po cichu liczyłem, że znajdzie się ktoś, kto podobny temat przerabiał w ostatnim czasie. Polowanie wchodzi w grę, lekkie przepłacenie również. Podzielisz się swoim ostatecznym konfigiem? Druga sprawa - mierzyłeś się teraz również z tematem monitora (na co padło?), czy monitor miałeś już "na stanie". Dzieki!

Dzięki za uwagę odnośnie długowieczności. Wydaje się w takim razie, że tego, biorąc pod uwagę przełom generacji, zwyczajnie nie da się
@foullyCE: Ogromne dzięki! Krótkie podsumowanie (długie jak na mirko-standardy :)), które daje mi naprawdę solidną bazę / kierunek do rozglądania się. Dwa dodatkowe pytania: 1. Gdyby rynek był teraz na normalnym poziomie (nie wiem, powiedzmy, 2-3 kwartał zeszłego roku (?), to w takim setupie w okolicach 10k, na jaką półkę jeśli chodzi o karty powinienem racjonalnie patrzeć? 2. Masz jakieś przemyślenia w kwestii monitora (pkt 2 mojego pierwszego posta)? Mam wrażenie,
@Panmajak:
1. Coś typu rtx 3070 albo radeon RX 6800. 3080 wymagałby cięcia innych podzespołów co nie zawsze ma sens.

2. Jeśli chodzi o monitory to jestem dość cienki. Więc powiem co wiem, najwyżej ktoś mnie poprawi.

Panele IPS to teraz najlepsze wyjscie. Już nie ma tego problemu, że albo masz VA i dobre czasy albo IPS i spoko kolory. Teraz IPS ma i kolory i szybkie odświeżanie.

Do gier fabularnych