Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mógłby podzielić się z własnego doświadczenia, który sterownik do rolet sprawdzi się lepiej do #smarthome?

Z wymagań co do jego pracy
-sterowanie z komórki i standardowych przycisków monostabilnych na ścianie
-otwórz/zamknij
-stany procentowe otwarcia

Znalazłem dwie opcje i nie wiem co wybrać:

1. Shelly 2.5 https://allegro.pl/oferta/shelly-2-5-wi-fi-wlan-dopuszkowy-przekaznik-wifi-9271791231

2. Tuya Zigbee + WiFi
https://allegro.pl/oferta/sterownik-rolet-tuya-zigbee-tuya-dopuszkowy-9877604043

Z plusów opcji 1 - pomiar poboru prądu (choć do szczęścia mi nie potrzebny). Nie wymaga na start bramki zigbee.

Z plusów opcji 2 - komunikacja przez zigbee oraz WiFi (choć opis aukcji wskazuję, że konieczna do pracy jest bramka zigbee, więc nie wiem do czego służy WiFi w tych sterownikach ¯_(ツ)_/¯) ; jest tańszy.

Z czasem pewnie i tak rozbuduje system o jakiejś termometry, stacje pogodowa, przełączniki... Więc i tak postawie Home Assistance na jakimś kompie i kontroler zigbee, więc konieczność stawiania bramki zigbee nie jest wyznacznikiem.

#tuya #shelly #homeassistant #zigbee
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tooroo: sprawdź blebox shutterox, polska konstrukcja i niezwykły support (sterujesz też głosowo przez Googla czy alexe).
Na zigbee fakt musisz mieć bramkę.
@draki7 tak jak pisałem - niezależnie od sterowania rolet to prawdopodobnie bramkę zigbee i tak postawie choćby hobbystycznie.

Wg opisu ten sterowniki Tuya ma zarówno zigbee jak i WiFi. Jeśli może działać tylko po WiFi, bez bramki to to chyba najlepsza opcja jeśli chodzi o cena/funkcjonalność.

Shuterbox widziałem. Fajny, bo kompaktowy, ale drogi. 170zl/szt.

Shelly 2.5 kosztuje 103zl/szt, a funkcjonalność ma większą niż Shuterbox.

Tuya Zigbee WiFi 90zl/szt.
@Tooroo: mam shelly i sobie chwalę a pomiar poboru mocy jest wbrew pozorom bardzo przydatny, np. z tego powodu że możesz sobie zrobić zabezpieczanie przed uszkodzeniem motoru. Jak pobór prądu będzie za wysoki to shelly rozłączy obwód. Taka opcja zresztą jest wbudowana w ustawienia shelly
https://allegro.pl/oferta/sterownik-rolet-tuya-zigbee-tuya-dopuszkowy-9877604043


@Tooroo: oj, ta Tuya to 100% Zigbee i nie działa i tak po wifi. Z opisu:
"Do działania urządzeń ZigBee konieczne jest posiadanie centralki-bramki ZigBee będącej "węzłem" po między elementami systemu a serwerem cloud Tuya Smart.". Z tego co mi wiadomo to sprzęt nie może działać i po wifi i po zigbee jednocześnie. Jeśli miałbym jednak wybierać to Zigbee. Miałem kilka czujników, przycisków itp. po wifi i kilka po zigbee
@firunna ten opis wygląda jak kopiuj-wklej i nie wiem na ile jest prawdziwy

Na stronie tuya widziałem te sterowniki w wersji zigbee oraz w wersji WiFi. Co dziwne na stronie tuya nie mogłem znaleźć trgo z aukcji allegro gdzie na obudowie jest wpisane WiFi i zigbee jednocześnie. Nie rozumiem czemu miałoby się pojawić na obudowie WiFi skoro ten model nie ma takiej funkcji ¯_(ツ)_/¯

Tak jak pisałem wyżej - wziąłem shelly 2.5.
@Tooroo na grupie na Facebooku dotyczącej Home Assistanta, HejDom i SmartMe większość osób polecała Shelly 2.5 do tego celu. Podobno mieli kiedyś tylko jakiś problem z anteną która stykała się z płytką i była możliwość zapłonu, ale to już jest naprawione na pewno. Tuya nie odradzam, bo sam mam sporo elementów i dają radę. Gorzej właśnie z tymi na wifi, ale też działają.
@draki7
@Jastrzi
@sztajek
@firunna

Odebrałem dziś i zamontowałem Shelly 2.5.

Z plusów:
+mały rozmiar
+można zmienić reakcje na przyciski fizyczne (1 klik i roleta jedzie w dół do końca lub dk następnego klika, nie trzeba trzymać przycisku - tryb reakcji na przyciski można zmienić w aplikacji)
+autokalibracja
+darmowa obsługa zdalna bez zabawy w prywatny serwer HA

Z minusów:
-dodanie urządzenia wg instrukcji z poziomu aplikacji mi się nie udało; musiałem wg instrukcji
@Tooroo dzięki za info. Jestem właśnie na etapie przed montowaniem elektryki w domu, ale i tak planowałem zamontować głębokie puszki pod włączniki i przyciski biorąc pod uwagę takie addony "inteligentne". W każdym razie też raczej Shelly kupię pod rolety, bo dużo ludzi polecało.
@Jastrzi masz coś jeszcze z shelly na chacie?

Analizuje już możliwości podpięcia oświetlenia pod system. Biorąc pod uwagę to, że mam różne opcje manualne w domu użyte (ściemniacz mechaniczny, włącznik standardowy, włącznik schodkowy) to gdy przeniosę całą funkcjonalność na shelly, pozostawiając manualne sterowanie, sprawdzę cała gamę produktów :D

Teoretycznie wykonalne :)

A ja wiedziałem, że tak będzie xD
@Tooroo: mam jeszcze Shelly 1L i Shelly 1 sterują światłem. Całkiem spoko. 1L jest trochę mniej hałaśliwe, chodzi mi o przekaźnik i czasami zdarza się problem migającej żarówki LED po wyłączeniu światła w 1L. Jeszcze tego nie analizowałem ale może być problem z za małym kondensatorem. Pewnie trzeba pogadać z supportem bo mam tak na dwóch urządzeniach
@Jastrzi wg strony producenta shelly 1L ma minimalne obciążenie 20W przy instalacji bez bypasu. Jak sterujesz tym światłem, i zakładam, że żarówka Led, to jej mała moc jest prawdopodobnie przyczyną migotania.