Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie praw i obowiązków systemu celnego w Polsce? Przykładowo, kupiłem na aukcji w USA działającego na terenie USA i wysyłającego przesyłki na cały świat elektronarzędzie, wartość katalogowa 650$ za zestaw(3 elektronarzędzia+2 akumulatory+ładowarka), w przeliczeniu to około 2500 zł, jakbym chciał kupić osobno w polskim sklepie wydałbym ponad 2500 zł na jedne narzędzia, ale do rzeczy. Jak wygląda sytuacja oclenia tego zestawu? Jakie są stawki i mniej więcej na jakiej podstawie je naliczają? Dziękuję za pomoc #elektronarzedzia #clo #sluzbacelna #usa #import #eksport #pomocy
  • 5
Możesz przeprowadzić symulację opłat za pomocą kalkulatora taryfowego dostępnego pod linkiem @Distrust. Do wartości towaru musisz doliczyć jeszcze opłaty za przewóz towaru w zależności od tego na jakich warunkach towar jest dostarczany. Do prawidłowego obliczenia należności musisz mieć takie dane jak: kod celny towaru, kraj pochodzenia, wartość towaru i ew. Inne opłaty takie jak wspomniany koszt transportu.
@Queequeg: Orientujesz się może czy firmy transportowe mogą dokonać zgłoszenia importu (chyba chodzi o dokument SAD / SAD-bis) w imieniu firmy importującej towar czy raczej musi to koniecznie zrobić importer (ja)? Będę coś niedługo zamawiał od firmy spoza UE. Niby mają tam jakąś firmę logistyczną która im wszystko ogarnia, no ale nie wiem czy aż do tego stopnia. Rozmawiałem z jedną agencją celną więc wiem jakie poniósłbym koszty, gdyby oni mieli
Firmy transportowe o ile mają własną agencję celną czy też dział celny mogą dokonać zgłoszenia dopuszczenia do obrotu. Ty jako importer musisz upoważnić taką firmę do działania w Twoim imieniu. Spokojnie, nikt dwa razy tego samego towaru nie ocli. Jeśli uzyskasz dokument potwierdzający dopuszczenie do obrotu tzw. SAD o którym wspomniałeś i zapłacisz należności z niego wynikające to możesz dowolnie dysponować towarem.