Wpis z mikrobloga

#podatki #fiskus #vat #jdg Mireczki, bo jeszcze nie do końca rozumiem.. jak wystawiam komuś fakture VAT np. 1 tys zł to on płaci łacznie 1 230 zł z czego 1 tys trafia na moje konto a 230 zł na moje konto US.. zgadza się? czy jak te 230 zł bedzie leżeć na koncie to ja jescze płace coś za te 230zł? jakiś dochodowy? Bo jak to się ma do tego, że "bierze się na firme". czyli mogę kupić papier toaletowy za 230zł z tej kasy co jest na moim koncie US?
  • 7
@ZawzietyRobaczek: jeśli na FV nie oznaczysz, że to ma być split payment to dostajesz na swoje konto 1230 zł. Przy czym z góry wiesz, że te 230 VAT pójdzie do Urzędu Skarbowego, więc go nie wydawaj :)

Dopiero jak kupujesz coś i masz koszt to się zaczyna dziać magia ;) bo na przykład opłacasz abo na internet i wrzucasz w koszty, przy czym kosztuje Cię ten abonament 123 zł brutto. Wtedy
@ZawzietyRobaczek: no to już masz 23 PLN w kieszeni. A to tylko na VAT, bo jeszcze dochodowy. Zakładając że jesteś na liniówce, to z FV 1000+VAT przychodu płacisz skarbówce 190 podatku dochodowego i 230 zł VAT. Jak abonament wrzucisz jako koszt firmowy, to podatku płacisz 19% z (1000-100) = 171 + 207 zł VAT.
Wiadomo, mały koszt, małe oszczędności (łącznie oszczędzasz tu 42 zł), jakbyś wziął na przykład telefon za 500