Wpis z mikrobloga

W tamtym roku zrobiłem sobie w ogrodzie system automatycznego podlewania oparty na sterowniku Sonoff 4ch Pro z wgraną Suplą. Jest podłączony do domowej sieci wifi i do chmury Supli. Ogólnie działa ok, mogę włączać i wyłączać zraszacze z każdego miejsca, nie podoba mi się natomiast wygląd samej aplikacji Supli i powolny rozwój tego projektu.
W tym roku chciałbym rozbudować system o kilka czujników wilgotności gleby, temperatury i opadów deszczu. Dodatkowo chciałbym móc kontrolować zdalnie kilka sekcji oświetlenia ogrodu oraz otwieranie trzech bram (przesuwnej, dwuskrzydłowej i garażowej). W przyszłości myślę jeszcze o małym monitoringu.
W kierunku którego sytemu mam iść? Dużo dobrego czytam o Openhabie i HomeAssistant.
Problem jest tylko, że nie wiem jak zacząć z nimi swoją przygodę:) Z tego co zrozumiałem potrzebowałbym małego serwera, np. Rasberry Pi3 do którego podłączone by były te różne urządzenia. Nie do końca rozumiem jak miałbym je wszystkie razem ze sobą połączyć?
Oczywiście chciałbym mieć do nich dostęp tak jak dotychczas- z każdego miejsca poprzez aplikację mobilną.

#raspberrypi #openhab #supla #homeassistant #automatykadomowa #pytaniedoeksperta
  • 6
@dawajlogin: opiszę Ci w skrócie:

HomeAssistant to najprężniej rozwijający się projekt smart home obecnie więc polecam. jeżeli chodzi o serwer, wszystko zależy czy idziesz w stronę kamer profesjonalnie np jakiś system satela czy jakieś kamerki xiaomi + strumień rtsp bo jeżeli to drugie to malina się zatnie prędzej czy później. Stąd polecam coś mocniejszego ala stary laptop bo jednak to musi chodzić 24h/dobę albo dużo ludzi siedzi na dell wyse. Ponadto
Dostęp z zewnątrz to kwestia wystawienia ha na świat czyli zew ip + otwieranie portów czy jakoś tak (nie znam się) albo chmura HA co kosztuje ileś tam hajsu na miesiąc i wtedy wszystko co masz w ha masz na zewnątrz też.


@dawajlogin: @ozzi91: co do dostępu/bezpieczeństwa, można też zrobić tak, żeby nie wystawiać systemu do internetu, jeśli zazwyczaj sterujesz domem przez telefon który jest podłączony do wifi, a poza
@dawajlogin Jakieś 3 lata używałem Openhab ze sterownikiem nawadniania wgranym na Nodemcu (napisany na podstawie przykładu z neta, plus dołączyłem sterowanie bramą wjazdową i powiadamianie jak ktoś dzwoni do domu dzwonkiem). Komunikacja odbywała się za pomocą MQTT. Teraz chcę wgrać Opensprinkler do nawadniania, a dla niego jest już dedykowany binding w Openhab. Openhab ma też darmową chmurę, więc nie trzeba się bawić w jakieś VPNy.