Wpis z mikrobloga

@hayawari: Może warto jeśli dodasz też jakieś pytanie od siebie. Sam jestem ciekawy następujących kwestii:
- jak sytuacja z wynajęciem lokum (pokój/kawalerka) w Luksemburgu, jaką część wypłaty zabiera?
- czy sam angielski wystarczy do łatwego znalezienia pracy?
- mając paroletnie doświadczenie w PL, trzeba zaczynać od juniora?
- osobiste spostrzeżenia, obserwacje, refleksje odnośnie pracy i życia w Luksemburgu - co na największy plus i minus? jakieś zaskoczenia na miejscu?
@xxvv: Ja mieszkalem tam 5 lat, opuscilem LU rok temu.

1. Zeby wynajac mieszkanie wymagany jest kontrakt o prace. Pokoj okolo 900-1k eur, kawalerka 1.2k wzwyz. Jak masz malo hajsu, najlepsza opcja jest mieszkanie w Trier i dojazd autobusem/samochodem (jesli masz) - szykuj sie na 1h-1.5h w jedna strone. Ogolnie zasada jest taka, ze mieszkanie nie powinno zabierac wiecej niz 1/3 pensji, dlatego sporo singli (niekoniecznie mlodych) dzieli mieszkanie na pokoje.
@hayawari: Z mojego doswiadczenia jakies 80% Polakow wróciło - nazbierali na mieszkanie/wklad wlasny o zdali sobie sprawe, ze w Pl moga miec wyzszy standard zycia i mozliwosci zawodowe. Zgadzam sie z tym, masz tam pelno Niemcow/Francuzow, ktorzy trzymaja ze soba i jak nie jestes zajebisty to o awansie mozesz zapomniec.

Podsumowujac:
1. Jesli chcesz dorobic i wrocic do Pl to jedz smialo.
2. Jesli jestes mega ogarniety, to albo zostan programista,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robicalol: Hej. Podpinam się pod pytanie - ale w aspekcie własnej DG - znasz może kogoś, kto założył i jak to wygląda? Serio mieszkania/domu nie wynajmiesz bez kontraktu? Co właśnie w sytuacji gdy chcesz założyć DG w Luxie?
@PitekRoztropek: Oczywiście, ze sa ludzie pracujacy na DG - znalem paru w IT pracujacych dla ING (COBOL, zdaje sie). Stawki calkiem przyzwoite, jakies 500 euro na dzien. Jest tez sporo pracujacych dla instytucji europejskich na kontraktach i oczywiście w swoich MiSach.

Masz firmy ktore za niska oplata Ci wszystko zalatwiaja (księgowość i admin), jakies 400 na miesiac.

Sytuacja jak w kazdym innym kraju, pokazujesz przychody i wynajmujesz. Oczywiscie, moze sie zdarzyc