Wpis z mikrobloga

Pierwszym samobieżnym wehikułem, który toczył się po piaskach Marsa, był łazik „Sojourner”, wysłany tam w 1996 roku w ramach misji sondy Mars Pathfinder. Posiadający sześć kół pojazd miał masę dziesięciu kilogramów i rozmiary zdalnie sterowanego samochodzika. Dla porównania masa „Perseverance” to ponad tona zaś rozmiary porównywalne są z samochodem Tesla Model X.

„Sojourner” przybył na Czerwoną Planetę razem z lądownikiem, który podczas schodzenia z orbity wykorzystał unikalny sposób przyziemienia, #!$%@?ąc pneumatyczną powłokę, mającą ochronić go po uderzeniu w powierzchnię.
Próbnik z zapakowanym do niego łazikiem odbijał się niczym gigantyczna piłka, zanim ostatecznie znieruchomiał.
Miniaturowy pojazd miał stosunkowo proste wyposażenie. Jego procesor taktowany był częstotliwością 2 Mhz, mógł przechować w swojej pamięci tylko osiem poleceń i nie miał się oddalać od „Pathfindera” na więcej niż 20 metrów. Spoczywający na miejscu lądowania „Pathfinder” stanowił jego przekaźnik, bez którego łazik nie potrafił komunikować się z Ziemią. Na wypadek przerwania łączności z lądownikiem, „Sojourner” miał zakodowaną dodatkową komendę, która nakazywała mu okrążać jego nieruchomego towarzysza celem ponownego nawiązania łączności.
Zgodnie z założeniami misji „Sojourner” miał funkcjonować przez siedem marsjańskich dni (soli). Działał jednak dwanaście razy dłużej - tyle ile „Pathfinder”. Ostatni sygnał z lądownika dotarł na Ziemię 27 września 1997 roku. Tydzień po nawiązaniu ostatniego kontaktu łazik zaczął okrążać lądownik. Prawdopodobnie krążył wokół niego nawet kilka tygodni, bezskutecznie usiłując się z nim skomunikować do czasu, aż jego baterie słoneczne zostały zasypane pyłem i maleńki „Sojourner” ostatecznie się wyłączył. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#mars #perseverance #ciekawostki #swiatnauki #nasa #gruparatowaniapoziomu #pathfinder

__________________________________________________________________________

Nie chcesz przegapić następnych znalezisk? Zapisz się TUTAJ.
Zerknij również na pozostały content: klik.
Zapraszam Cię pod kosmiczny tag #ntdc - o astronomii, astrofizyce, eksploracji kosmosu.
__________________________________________________________________________
ntdc - Pierwszym samobieżnym wehikułem, który toczył się po piaskach Marsa, był łazik...

źródło: comment_1614102800RdywVAMmHOBrsFY3DYlqNH.jpg

Pobierz
  • 17
@ntdc: Powietrzem to mogli sobie nadmuchiwać na Ziemi...

Na stronach NASA znalazłem taki opis:
"inflation is done by using solid rocket propellant in the gas generator. The exhaust byproducts of the rocket fuel inflate the airbag."

...napełnianie odbywa się za pomocą stałego paliwa rakietowego w generatorze gazu. Produkty uboczne spalin paliwa rakietowego napełniają poduszkę powietrzną.
@ntdc: W filmie "Double Team" z 1997 roku JCVD i Denis Rodman laduja na jakiejs tam misji wykorzystując podobną technologię... Wtedy wyglądało to debilnie. Teraz zastanawiam się, czy autorzy wzorowali się na tym rozwiązaniu z Marsa.
Zielony_Minion - @ntdc: W filmie "Double Team" z 1997 roku JCVD i Denis Rodman laduja...