Wpis z mikrobloga

  • 490
Po ostatniej aktualizacji Roona (odtwarzacz audiofilski), wielu internautów zaczęło dzielić się wrażeniami o tym, że nowa wersja oferuje "lepszą jakość dźwięku" przy tych samych ustawieniach.
Jeśli jednak sprawdzić changelog omawianej aktualizacji, w aplikacji wprowadzono drobne, UXowe zmiany i poprawiono dosłownie jedną rzecz: algorytm ditheringu (DSP). Ten jest jednak domyślnie wyłączony i z racji, że odtwarzacz jest bitperfect (czyli przesyła niezmieniony ciąg bitów), raczej hardkorowi audiofile tej opcji nie używają.

Zresztą, sami deweloperzy, zapytani o zmiany mówią o tym wprost: nie zmieniliśmy nic, co mogłoby wpłynąć na brzmienie.

A co na to audiofile?
"Jak ci >tak zwani deweloperzy< mogą mówić nam, czy słyszymy różnicę, jeśli nawet nie znają naszych systemów??"

Można więc w zasadzie nic nie zmieniać i brzmienie dla niektórych audiofili i tak będzie inne. Jak widać - nie dla wszystkich lepsze. Parafrazując więc pewną reklamę proszku - skoro i tak słychać różnicę, to po co rozwijać aplikację?

#audiovoodoo #tonskladowy
Roszp - Po ostatniej aktualizacji Roona (odtwarzacz audiofilski), wielu internautów z...

źródło: comment_1614925365FBSMGj5S4sNS6mYgai7ONq.jpg

Pobierz
  • 41
@Roszp: Przypomniało mi się jak przez wiele lat krążyła opinia, że foobar2000 brzmi lepiej niż inne programy bo ma cośtam. Nawet dziennikarze portali technologicznych pisali takie bzdury. Gdzie nawet w oficjalnym FAQ twórca pisał, no że nie specjalnie XD

edit: wciąż jest https://www.foobar2000.org/FAQ

Does foobar2000 sound better than other players?

No. Most of “sound quality differences” people “hear” are placebo effect (at least with real music), as actual differences in produced
A tak w ogóle mirasy, kilka osób mnie namawiało na założenie patronajtów itd., ale z racji że nie mam aż tyle wolnego czasu, żeby obiecywać ludziom gruszki na wierzbie, założyłem coś takiego - można po prostu wpłacić piątaka.
Uroczyście obiecuję przedupić wszystko na muzykę ( ͡º ͜ʖ͡º)

https://buycoffee.to/tonskladowy

Także jak się podoba, będzie mi miło.
@Roszp: uwielbiam Twoje wpisy Mirku, audiofile to rakowe społeczeństwo i nic tylko pluć na takich ludzi, którzy sami z siebie robią debili i w dodatku wywalają kasę na bezużytecznie urządzenia i aplikacje, aż sam bym chciał coś stworzyć swojego, żeby zarobić na tych idiotach XD
"Jak ci >tak zwani deweloperzy< mogą mówić nam, czy słyszymy różnicę, jeśli nawet nie znają naszych systemów??"


@Roszp: tacy klienci są na wagę złota, mógłbym dla nich pisać soft, nic bym nie robił a profit sam by spływał
@moxie: @Roszp: ej ale akurat jeśli chodzi o foobara, to "out of the box" miał odrobinę inne brzmienie niż popularny Winamp. Lata temu, jak jeszcze Spotify nie był moim głównym odtwarzaczem, zestawiałem oba odtwarzacze (no bo niby foobar taki super) odsł#!$%@?ąc jeden po drugim te same kawałki. Może to kwestia sprzętu, może to kwestia tego resamplingu do 48kHz, oczywiście wszelkie equalizery czy efekty wyłączone na jednym i drugim, ale moim
Kolejny wpis, któremu przyklaskują masy ignorantów nie mających pojęcia o inżynierii dźwięku.

Jeśli urządzenie odtwarzające pracuje w 16 bitach, a źródło składa się z próbek 24-bitowych, to żaden odtwarzacz bit perfect nie przeskoczy magicznie matematyki i nie odtworzy dźwięku bez resamplingu. Resampling wprowadza błędy zaokrąglania, co skutkuje przycinaniem najcichszych wartości, a to oznacza przester. Dithering to dodanie szumu, który kosztem minimalnego pogorszenia SNR eliminuje problem występowania słyszalnych dla człowieka, powtarzalnych wzorców. Więc
@Tarec: Trochę ci się pogmatwało :)

Resampling jest związany "gęstością" upakowania próbek, czyli częstotlwością próbkowania (ile próbek odtwarzamy na sekundę). Im więcej, tym teoretycznie lepsze odtworzenie sygnału analogowego, w praktyce robi się to do pewnej granicy słyszalnej przez ludzie ucho. Minimum jest określone przez twierdzenie o próbkowaniu, które mówi, że musimy próbkować sygnał z częstotliwością przynajmniej dwa razy większą niż najwyższa częstotliwość w sygnale (inaczej dojdzie do aliasingu), stąd te słynne
Kupie rezonans magnetyczny kuli ziemskiej do rezon-sanowania fal grawitacyjnych Kepler-2 wraz z pochłaniaczem wilgoci z wkładką węglową napełnioną azbestem bo dźwięk wyskakującego błędu w moim w #!$%@? drogim Windowsie 95 brzmi #!$%@?.
Tylko poważne oferty.
Nick na forum: Sound-997mhz-destroyer