Wpis z mikrobloga

Czesc, wracam z zapytaniem o pomoc bo juz powoli zakupy :D chciałem 60l, ale doradzono zeby wybrac wieksze wiec padło na 112, to juz absolutny max.

Na początek "hardware" grupę na facebooku przejrzałem i staram się wystrzegać błędów innych albo głupich wydatków za jakis czas, dlatego jeszcze dopytuję mirków

Proszę o pomoc w dobraniu zestawu, bo gotowce z allegro raczej słabiutko.

Akwarium 112l 80x35x40
Mysle nad ta uzywka, bo na miejscu i cena nienajgorsza
https://www.olx.pl/d/oferta/akwarium-112-l-z-pokrywa-CID103-IDIYP7Q.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Filtr aquael turbo 1000

pokrywa, tutaj waham się pomiędzy tymi dwoma, czy warto dokładać stówę dla dodatkowego swiatla plant/sunny?
https://allegro.pl/oferta/diversa-pokrywa-prosta-do-akwarium-80x35-plant-led-9799952937

https://allegro.pl/oferta/pokrywa-80x35-cm-prosta-led-sunny-16w-plant-16w-8767209077

Jaka grzałka -zeby bylo bezobslugowo i co jeszcze bym potrzebował - jakis napowietrzacz, dodatkowe akcesoria?

Bardzo podobają mi się mocno roślinne akwaria, jakie podłoże do tego dobrac, piasek, zwir, mix obu?
Na pewno wpadnie jakiś korzeń, skała. Tło może niebieskie, albo jakies skalne, nie wiem jeszcze. Z Rybek na pewno neonki, mieczyki, kiryski, molinezje i co tam jeszcze doczytam.
Polecacie jakich sklep internetowy/allegro?

#akwarystyka
#akwarium

Wołam odpowiadających mi ostatnio
@anotherguy @Barakun91 @Rymcimpymcim @BoKoR @IgorK
  • 12
Generalnie przy 112l polecałbym już filtr zewnętrzny, droższy niestety, ale znacznie lepszy, przy dobrym filtrze nie potrzebujesz napowietrzacza,
światło zależy od tego co chcesz tam trzymać, są rośliny wymagające mocnego światła i takie ktore wolą słabsze/ półcień (kryptokoryny, anubiasy, mikrosoria, bucephalandry) jeśli chcesz "kolorowe" rośliny (w odcieniach czerwieni) będziesz potrzebował mocniejszego światła, i dozowania żelaza, generalnie światło zimne (6000K+, ja mam 8000K) moim zdaniem daje lepszy efekt wizualny roślin,
co to tła,
@Buchomodozor: mam 112l i chiński filtr hw-302(zewnętrzny) całkiem spoko się sprawdza. Napowietrzacza nie potrzebujesz, wystarczy że tafla wody będzie falowała co będzie polepszało wymianę gazową. Podłoże myślę najlepiej jakiś żwirek a pod niego ziemia ogrodowa albo jakiś substrat - ja mam jbl aquabasis i się sprawdza ale mam dość podstawowe roslinki. Jak masz mały budżet to polecam pokrywę MTW Aquaristik z allegro, dość brzydka, mega cienka(akurat mi pasowało bo musiałem poszerzyć
@Buchomodozor: koledzy bardzo dobrze wszystko napisali, ja nie dawno zaczalem wiec ucz sie na moich błędach i na początku dobrze rozplanuj jakie rosliny gdzie idą (tyl, przod itp.) I jak szybko rosną. Ze swojej strony moge powiedziec ze malutkie ryby sa fajniejsze :D bystrzyki amandy, neonki, razbory. Super wyglądają w malej ławic. Przy 112l możesz mieć nawet z 20-30
@Buchomodozor: Jak chcesz kupić 60l to kup 60 litrów, nie słuchaj się ludzi żyjących w akwarystyce lat 2000. 60l będzie tak samo stabilne jak 112l, a inwestycja w lepszy filtr, 2x mocniejsze oświetlenie itp. jest zbędna na początku. Akwarystyka to super hobby ale z czasem może się znudzić i wtopisz niepotrzebnie kasę. Przy kupnie 60l, jak cię wciągnie to zawsze można dokupić później drugie akwarium, trzecie, czwarte... ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Buchomodozor:
Co do kupowania szkła z olx i innych portali to popytaj kiedy ostatni raz akwa widziało wodę. Gdzieś czytałem że bez wody to ten silikon zaczyna się kruszyć.

Jak @Rymcimpymcim napisał: zastanów się nad żyworódkami. Ja miałem jedna samice gupika i tak to się pełniło że po 3 miesiącach w słoikach po 20 sztuk oddawałem. Teraz mam 4 samce Endlera i jest spokój.

Ktoś ci doradzą filtr kubełkowy. Jakbym miał
@Buchomodozor: radzi sobie spokojnie, jak dołożyłem dwa odbłyśniki po 10zł to już było za dużo i musiałem z co2 kombinować więc powiem, że te 2x10 jest idealnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aczkolwiek nigdy nie miałem doczynienia z tymi świetlówkami aquaela, mają dość dobre opinie z tego co kojarzę.
@Buchomodozor: czyszczę jakoś raz na 1.5 miesiąca ale mam tam włókninę, jakbym miał same gąbki myślę że rzadziej by trzeba było. Nad tym prefiltrem sam się zastanawiam ale nie chcę mi się tego podłączać i to odkładam od dłuższego czasu XD