Wpis z mikrobloga

babeczka miała nam zrobić ogród. Jest vatowcem.
Wpłaciliśmy zadatek ok 45 tysięcy złotych a ogród jej firma jdg ma robić w maju.
Kilka dni temu jakoś ogladałem fakturkę co dostałem i wyszło, że jest tam inny nr konta. Z ciekawości zajrzałem na białą listę vat i tam jest ten nr konta z FV a ten co wpłaciłem nie. Okazało się że to jej prywatny ale zgłoszony do działalności.

No i teraz poprosiłem o poprawienie FV i poprawili, ale czy tak można? Tj. FV wystawiona z 3 miechy i ze złym nr konta (nie tym co wpłaciłem) a tak to git tj. opłacona, mam potwierdzenie od nich też.

Wpłaciłem na konto A (z umowy, nie na białej liście. Niezgłoszone do VAT)
Na fakturze było konto B (zgłoszone do VAT)
po skorygowaniu na fakturze było konto A ale faktura dalej była fakturą VAT

no i teraz pytanie czy można dawać nr konta niezgłoszony do vat na fakturach vat? Wszystko co znalazłem tyczy się przedsiębiorców i wynika że nie. Z tym że nie wiem jak jest w B2C a nie B2B.

Pytam, bo kobieta zaczyna lecieć w kulki trochę i zbieram cokolwiek co mi pomoże w sporze.

#prawo #nieruchomosci
  • 20
@zouzosi: z punktu widzenia waszej umowy, dla mnie nie ma to znaczenia. Jedynie mógłbyś z tego korzystać przy ewentualnym sporze, grożąc #!$%@? do skarbówki. Jak ona to rozlicza, to kij Cię to interesuje, wpłaciłeś na dobry rachunek, masz potwierdzenie.
@zouzosi: A czy ty masz zamiar wrzucić sobie ten remont "w koszty" i odliczyć VAT? Jak nie, to nie ma to znaczenia. Być może zrobiła tak, bo bała się że jej zrobisz split payment na konto firmowe i jej to VAT zablokuje. Inna sprawa, czy miałeś zamiar / techniczną możliwość robić tę płatność podzieloną.
Jak chcesz jednak odliczyć VAT, to możesz mieć problem. Na pewno na wartość powyżej 15k PLN brutto,
@konsument: Nie chce odliczać nic, z tym że przelałem na jej prywatne konto niezgłoszone do VAT całą kwotę a ona fakturę VAT wystawiła z kontem VAT. Chodzi o to że podobno zaczyna lecieć w kulki z klientami i to ostro na tyle, że nie zwraca pieniędzy oraz ma komornika. Dlatego chcę wiedzie czy w tym przypadku mam kartę przetargową żeby odzyskać swoje pieniądze polubownie.
@zouzosi: bo baba działa sprytnie :D ta faktura nie zobaczy skarbówki :) dlatego jej prywatne konto, nawet nie wiesz czyje to konto jest, bo dane osobowe vs to co wpiszesz w przelewie nie ma znaczenia i nie jest sprawdzane. Fakutra w jpk na 100 nie jest zgłoszona, i stąd ta prosta i szybka poprawa xD

Pewnie na samym początku pytałą, czy fv na firmę czy osobę prywatną. Powiedziałeś na prywatną więc
@zouzosi: no, to skasowałą cie z 23% który zostawi dla siebie, jak usługę wykona
poza tym, pierwsze słyszę, aby ktoś fakturę na zadatek wystawiał, bo według mnie to bez sensu (jak robi w maju, a teraz wystawiła to nie czuje sensu, bo będzie to musiała przeksięgowywać) no i co z vatem, bo zadatek to nie przychód firmy
@zouzosi: w B2B różnica jest taka, że kupujący nie odliczy kosztów jeżeli przesłał pieniądze na rachunek nie będący na liście rachunków VAT.

Nie słuchaj @TheDzions, bo gada głupoty. Osoby tak robią, żeby VAT nie poszedł z automatu na subkonto VAT. Kobieta wszystkie podatki odprowadzi, jednak rozliczająć VAT kwartalnie ma się nieopodatkowaną pożyczkę do czasu spłaty VAT.

W sensie, może korzystać z tych 23% z 45 tys. zamiast mrozić je automatycznie
@zouzosi tak jak Ci wyżej kolega pisze. Coraz więcej osób tak robi. Dla Ciebie bez znaczenia. Ona może mandat wylapac jeśli faktura jest faktycznie w ewidencji vat.
@g0dl1ke to teraz ty sadzisz farmzony, bo nie ma już vatu płatnego kwartalnie :D


@TheDzions: oczywiście że jest, tylko nie dla wszystkich

@bigger: @TheDzions: @g0dl1ke: to dlaczego dwa różne numery konta podaje? Jedno prywatne drugie na białej liście? Fakturę poprawiła w 5 minut mailem.


@zouzosi: bo nie miała pewności czy Ty nie przelejesz z firmowego pytając o fakturę. Gdy jedno z kont jest prywatne i nie ma
@g0dl1ke: No dobra ale: W umowie było konto prywatne zanim zapytała o NIP czy fakturę, Fakure wystawiła 6 dni po przelewie z nr konta firmowy z VAT.

Dlaczego wiec na fakturze (opłaconej) jest inny nr konta niż ten na który już poszedł przelew i który był w umowie?
@Boczka: Nie odpisali DLACZEGO numer się różni chociaż faktura została wystawiona PO wpłacie jako ZAPŁACONA. Gdyby była wystawiona PRZED to bym zrozumiał, ale nie po gdy numer był ustalony bo na niego wpłaciłem.
@zouzosi: Kilka osób odpisało, że najprawdopodobniejszy scenariusz jest taki, że nie chciała mieć zamrożonej kwoty VAT na subkoncie. Reszta, z niezgłaszaniem tej faktury i brakiem JPK to domysły. Zresztą bardzo ryzykowne, bo tak faktura, która masz, może "wypłynąć".
nie chciała mieć zamrożonej kwoty VAT na subkoncie


@konsument: @zouzosi:

I by nie miała, na konto VAT jest tylko przelewany VAT przy B2B jeśli w przelewie zaznaczą MPP, konsument nawet nie ma możliwości zrobić przelewu mpp,

Szukasz problemu tam gdzie go nie ma ¯\_(ツ)_/¯