Wpis z mikrobloga

Ej, w ogóle jest w polskiej fantastyce coś pokroju Wiedźmina co nadawałoby się na niezłą grę, czym mógłby się zainteresować CdProjekt?
Niby pojawiały się artykuły, że jakiś pisowiec Piekara ma jakiś niezły Cykl, czy inny Pilipiuk, ale Kasia Babis ta od #szarpankizzyciem mocno to zbeształa i się obawiam, że jednak zasłużenie.
Ze sci-fi to najprędzej Lem, ale taki Pan Lodowego Ogrodu to słyszę, że poza I. tomem mega słaaabizna, z kolei to meekhańskie pogranicze mocno patetyczne i jakieś takie niesłowiańskie.
A może jest jakiś twórca z innych krajów słowiańskich, który tworzy coś naprawdę zacnego w mocno swojskich klimatach?
#wiedzmin3 #fantasy #fantastyka
  • 23
  • Odpowiedz
@ebismolarek: IMO taki Vuko Drakkainen byłby ciekawym bohaterem. Fabuła nie musi sztywno trzymać się ksiażek, wystarczy osadzić ją w danym świecie tak jak zrobili Redzi z Wiedźminem
  • Odpowiedz
@ebismolarek: Z zagranicznych serii chętnie pograłbym w coś osadzonego w uniwersum Pierwszego Prawa Joe Abecrombie. Brutalny i dość ciekawy świat. Myślę, że Logen Dziewięciopalcy jako bohater, walki w kręgu na północy, wyprawa z Bayazem mają potencjał na ciekawą grę
  • Odpowiedz
@ebismolarek: Polska fantastyka pozbawiona jest tworów wybitnych i uniwersalnych, które nadawałby się na grę. Z drugiej strony przykład komputerowego Wiedźmina pokazuję, że i z gówna da się bat ukręcić. Może cykl Kossakowskiej by się nadawał? Całkiem ciekawy było to jej anielskie uniwersum z Siewcy Wiatru.
  • Odpowiedz
@khaes: O właśnie, piszesz z gówna. Czytałem parę Wiedźminów i mi szczerze też aż tak nie przypadły do gustu, jak wielu osobom się tym jarającym, ale uznałem, że po prostu nie moj klimat, podczas gdy gra ma immersje wręcz niesamowitą. Nie czytam dużo fantastyki, ale Grę o Tron sie jakoś lepiej mi czytało. Poza tym Lem od Sapkowskiego też zdecydowanie lepiej wypada w moim skromnym odczuciu.
@TEDMAJER: @Blackfyre: macie
  • Odpowiedz
mi szczerze też aż tak nie przypadły do gustu, jak wielu osobom się tym jarającym, ale uznałem, że po prostu nie moj klimat, podczas gdy gra ma immersje wręcz niesamowitą. Nie czytam dużo fantastyki, ale Grę o Tron sie jakoś lepiej mi czytało. Poza tym Lem od Sapkowskiego też zdecydowanie lepiej wypada w moim skromnym odczuciu.


@ebismolarek: Ja mam alergię na Sapkowskiego i jego styl pisania. W gimnazjum podobał mi się
  • Odpowiedz
@ebismolarek:
jakby pominąć komercyjny aspekt (najbardziej opłaca się ekranizować znane tytuły)

"Inne pieśni" Jacka Dukaja są moim zdaniem świetnym uniwersum na cRPG, czy nawet bardziej MMORPG

Są gotowe oryginalne klasy postaci jak Ares, Nimrod, Teknites (żywiołu), Hypyrres i wiele innych
Są dobrze zarysowane frakcje (coś w stylu ras ludzkich), i wiele innych pożądanych cech w grach: niesamowite potwory, latające statki powietrzne (czy też całe miasta), itp.

Jest to uniwesum bardzo fantastyczne,
  • Odpowiedz
@khaes: Lem to Fantastyka naukowa zupełnie inny podgatunek niż w którym piszę Sapkowski - Fantasy.
Sapkowski jest wtórny względem czego? Siebie - jak tak to przeczytaj Sezon Burz, którym jest pełno smaczków nawiązujący do bieżącego w dniu i obecnie również życia społecznego, politycznego czy samego autora.
Rasistowski fandom, czemu? Samemu Sapkowskiemu bardzo daleka do rasisty zarówno w jego dziełach jak i osobistych poglądach...
  • Odpowiedz
@khaes: Spotkałeś kiedyś Sapkowskiego osobiście, coś sugerowało w jego zachowaniu bycie "bucem"? To, że Sapkowski jest bucem to jest legenda. Wywodząca się z dawnych lat w których grał w "bitewniaki" typu Warhammer i trochę się wykłócał. Następnie rozbudowywana, jako że Sapkowski jest osobą specyficzną i neurotyczną każde jego zachowanie było wyolbrzymiane.
  • Odpowiedz
@Blackfyre: Jednowymiarową?
Cały 5 (+Sezon Burz) ksiąg czy opowiadania są bardzo wielowątkowe. Są podjęte ciekawe tematy czy to strachu, obaw ludzkich czy nierówności społecznych, zabobonów, zakulisowych interesów, rasizmu (i to w latach w których nie był to temat tak medialny jak teraz), tak samo Sapkowski ukazał, że homoseksualizm istnieje (w latach w któych pisał, pierwsze tomy mało autorów by się na to odważyło). Są nawiązania do mitologii całej Europy - Słowiańskiej,
  • Odpowiedz
@elo_320: Możesz tu nawet napisać streszczenie, to niczego nie zmieni. Wszystko opiera się na dwóch prymitywnych filarach: odrzuconym bohaterze w stylu "zabili go i uciekł" oraz infantylnym postrzeganiu kobiet jako bardzo brzydkich albo takich z wielkimi cycami. Innych cech nie mają.
  • Odpowiedz
@elo_320: Wtórnym wobec literatury zachodniej. Świat Wiedźmina przypomina te wykreowane na potrzeby gier RPG, jak na przykład Forgotten Realms. Byle upchnąć w nich jak najwięcej ras i stereotypowych kalek fantasy. Jeżeli chodzi o fantastykę w skali światowej, to książki o wiedźminie właśnie powinny znajdować się w marketach obok książek napisanych na podstawie gier pokroju Diablo czy Warcraft. Ten sam poziom. Jedyna oryginalność w wykonaniu Sapka to nadanie słowiańskich nazw niektórym potworom.
  • Odpowiedz
@khaes: Każdy ma prawo do własnej opinii ;)
Sapkowski bucem wierz mi nie jest, jest soecyficzny.

Odnośnie fandomu, to raczej chodzi bardziej o fandom uniwersum niż książek, lub po prostu ludzi którzy lubią mówić o czymś o czym nie mają pojęcia, bo w każdy kto przeczytał książki wie jakie poglądy odnośnie rasizmu na autor.
  • Odpowiedz