•  

  592 + 1 = 593

  Tytuł: Fort 72
  Autor: Michał Gołkowski
  Gatunek: fantasy/historia alternatywna
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  Michał Gołkowski wraca do uniwersum Stalowych Szczurów w dobrym stylu. Tym razem również nie dostaliśmy kontynuacji „Chwały”, ale kolejną retrospekcję.

  Podczas walk o tytułowy fort, oddziały niemiecki, belgijski i amerykański zostają uwięzione w podziemiach. Dowódcy zmęczonych walkami oddziałów zawiązują coś w rodzaju zawieszenia broni i współpracy, które mają pozwolić wszystkim na wydostanie się z beznadziejnej sytuacji. Od tej chwili żołnierze wrogich stron muszą ze sobą współpracować. Wkrótce okazuje się, że tunele pod fortem kryją przerażające tajemnice.

  Pierwsze skojarzenie, które miałem po zagłębieniu się w lekturze, to obejrzany przeze mnie dawno temu film o grupie niemieckich żołnierzy uwięzionych w bunkrze, którzy stopniowo popadają w obłęd. Film chyba nosił tytuł „Bunkier SS”. Klimat książki jest gęsty, ale wydaje mi się, że gdyby autor trochę bardziej się przyłożył do tego aspektu, to otrzymalibyśmy książkę rewelacyjną. Ale mimo pewnych niedociągnięć nadal jest bardzo dobrze.

  Co trochę razi, to fakt, że każdy z żołnierzy zamkniętych w tunelach nagle staje się poliglotą i bez problemu potrafi porozumiewać się z wojskowymi z innych krajów. Wprawdzie dzieje się to na bazie jakiegoś sztucznego języka opracowanego na potrzeby chwili, ale tempo w jakim wszyscy go opanowali jest trochę naciągane.

  #bookmeter

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl

  +: Elements, minescias +4 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h