Wpis z mikrobloga

Szwecja, Szwecja, Szwecja... Szwecja przewija się przez ostatni rok przez wykop zdecydowanie często. dziwić jednak może zmiana narracji - tak jak przed rokiem 2020 Szwecja zazwyczaj pojawiała się by uprzytomnić nam jak to "zachód płonie" tak w 2020 roku ta narracja nieco zanikła na rzecz narracj - "patrzcie na Szwecję, oni robią to dobrze!"

tl;dr; dlaczego nie można porównywać Polski i Szwecji i przenosić szwedzkich recept na walkę z pandemią do Polski.

z czego to wynika taka zmiana optyki u kochanych naszych kolegów i koleżanek z prawej strony mocy? otóż Szwecja zdaje się inaczej walczyć z pandemią niż Polska i wiele innych krajów (zresztą zdania co do tego czy Polska walczy, czy już skapitulowała są podzielone).

Szwecja stawiana jest za wzór ponieważ restrykcje często nie są tam tak doktliwe jak w Polsce, życie bardziej przypomina normalność, a okazuje się żę po początkowej fali śmierci teraz sytuacja powoli sie uspokaja.

nasi dzielni koledzy (i koleżanki) często próbują nam wmówić byśmy i my w Polsce poszli szwedzką drogą! zapominają tylko o kilku podstawowych sprawach:

1. Ochrona zdrowia w Szwecji i w Polsce to kompletnie dwie różne sprawy. to nie Szwedzi mają najmniej lekarzy i pielęganiarek na 1000 mieszkańców ale własnie Polska (czy inna Bułgaria / Rumunia) https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Practising_physicians,_2013_and_2018_(per_100_000_inhabitants)_Health20.png

podobnie jest z pielęgniarkami

2. w Szwecji są nieco inne uwarunkowania (dzięki @Jozuhve_z_PL )

a) 52% ludzi mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170905-1
mieszkanie samemu to mała / mniejsza szansa na zarażanie innych osób - w tym bardziej narażonych seniorów

b) młodzi Szwedzi dom rodzinny opusczają w wieku 18 lat: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Age_of_young_people_leaving_their_parental_household&oldid=494351 czyli nie ma takich problemów jak we Włoszech, gdzie popularne są wielopokoleniowe rodziny

w Polsce natomiast nadal "modny" jest szczególnie na wsiach model rodziny wielopokoleniowej. ostatnio dopiero spadła nieco średnia liczba osób zamieszkujących lokale w dużych miastach - poniżej 3 osób na lokal. a w Warszawie i Krakowie czasami nawet poniżej 2 osób na lokal (coraz więcej singli)

źródła:
https://forsal.pl/artykuly/1080651,polacy-mieszkaja-coraz-bardziej-samotnie-w-najwiekszym-stopniu-warszawa.html
https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5469/9/4/1/prognoza_gospodarstw_domowych_na_lata_2016-2050_002.pdf

c) w Szwecji jest największy odsetek pracujących zdalnie w Europie: https://ec.europa.eu/jrc/sites/jrcsh/files/jrc120945_policy_brief_-_covid_and_telework_final.pdf

warto wziąć to wszystko pod uwagę w dyskusjach nad #koronawirus #covid19 #zdrowie #szwecja #epidemia #pandemia

krzyczenie bowiem, że:
- Szwecja ma wysoki współczynnik urbanizacji
- że Malmo, Sztokholm i Goeteborg są sporymi miastami i w centrum żyje bardzo wiele osób na km2

nie przedstawia całej prawdy. więcej - zafałszowuje ją.

Polska i Szwecja to naprawdę 2 różne kraje, dość odmienne. przestańmy traktować się tak jakbyśmy mieszkali krajach bardzo podobnych. porównywanie Polski i Szwecji to jak porównywanie jabłek i gruszek - to zupełnie różne owoce. nie popełniajmy błędu uproszczeń.

zatem klasycznie:
#bekazprawakow
#bekazkonfederacji
#neuropa
  • 18
@secret_passenger: Jeszcze można dorzucić fakt, iż tzw. „nowi Szwedzi” czyli imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki. byli nadreprezentowani wśród ofiar czy też chorych na koronawirusa w czasie pierwszej fali. Wynikało to z niskiego odsetka pracujących zdalnie wśród tych grup, większego niż wśród rodowitych Szwedów wskaźnika osób żyjących w wielopokoleniowych gospodarstwach domowych oraz koronasceptycyzmu. Trochę na ten temat mówi ten artykuł: https://abcnews.go.com/International/wireStory/coronavirus-takes-toll-swedens-immigrant-community-70593594
@wielkaberta: Szwecja jest większa (obszarowo) i ma mniej ludności - ale specjalnie pisałem o miastach tak dużych jak Sztokholm, Goeteborg, czy Malmo - bo też one pojawiają się w dyskusjach (i słusznie). To są duże miasta i gęstość zaludnienia w nich naprawdę nie odbiega od tego co widzimy u nas. byłoby naginaniem faktów zapominanie o tym że w miastach w Szwecji mieszka większość Szwedów (w miastach, czyli w skupiskach). pewnie że
@Jozuhve_z_PL: to jest bardzo ciekawy wątek. będę musiał więcej poczytać na ten temat - ale ma to sens. wiem, że imigranci ("nowi Szwedzi") żyją zdecydowane inaczej niż etniczni Szwedzi - a w dobie pandemii na pewno przekłada się to na większą ekspozycję na wirusa szczególnie wśród najstarszych z nich.

dzięki za te linki i inspirację do wpisu. chodziło to za mną już od pewnego czasu, ale potrzebowałem dobrego impulsu. czekam na
Ochrona zdrowia w Szwecji i w Polsce to kompletnie dwie różne sprawy. to nie Szwedzi mają najmniej lekarzy i pielęganiarek na 1000 mieszkańców ale własnie Polska (czy inna Bułgaria / Rumunia)


@secret_passenger: Ale średnia życia Szweda vs Polaka jest inna. COVID19 ma zdecydowanie większą śmiertelność dla osób starszych. Porównanie krajów jest więć bardzo ciężkie.

Natomiast co do reszty podpunktów to się zgodzę. Ale jakie jest na to rozwiązanie? wysłać część pracowników
@secret_passenger: Szczerze mówiąc wątpię w zmianę optyki odnośnie Szwecji na wykopie, bo jednak większość ludzi tu woli opierać się na półprawdach bez spojrzenia na tzw. drugie dno. Jest to zupełnie inne społeczeństwo niż Polacy - w czasie pierwszej fali, kiedy wprowadzono tam tylko rekomendacje, Szwedzi sami z siebie zmniejszyli mobilność o 40%, co w Polsce na pewno by nie miało miejsca. Co do kwestii imigrantów i tego jak ich dotknął Covid-19
@marek-pikador: @secret_passenger: Białoruś ukrywa dane o śmiertelności i fałszuje o koronawirusa, jednak z danych które z rozpędu dostarczyli do WHO to można porównać pierwszą połowę 2020. W Polsce ilość nadmiarowych śmierci jest ujemna, przez lockdown (jak zresztą w innych krajach) umarło mniej ludzi niż zwykle. Na Białorusi wirus zapomniał, że jest sezonowy i śmiertelność wybiła w czerwcu.
@RandomowyMetal: ja wiem, ale cały czas na wykopie podkreślane jest, że w miastach w Szwecji jest wysokie zaludnienie. podkreślana jest też sprawa tego, że w Szwecji jest wysoka urabniazacja.

ja zatem z tym chciałem niejako "polemizować" i wykazać że taka chęć przenoszenia Szwedzkiego podejścia do nas, nawet przy założeniu że urbanizacja i we wszystkich miastach w Szwecji jest wysokie zaludnienie - to nie wszystko, że ten obraz jest niepełny.

@wrzesien:
@Jozuhve_z_PL: trochę jest tak jak piszesz - pewnych ludzi nie da się przekonać za nic na świecie. ale ja nie do nich adresowałem ten wpis. mam nadzieję, że jakaś grupa ludzi, którzy nie są do końca przekonani że "idźmy szwedzką drogą" to najlepsze co możemy zrobić przeczyta ten wpis i zastanowi się choć chwilę czy ma on trochę sensu.

nawet jeśli nie każdy się ze mną zgodzi, to mam nadzieję, że
@secret_passenger: Dla mnie Szwedzka droga to stop zabawie w ściemy. To właśnie charakteryzuje Szwedów, bo nie wiem czy wiesz ale wszystkie decyzji u nich podejmuje jednostka niezależna od polityków. Politycy natomiast chcą u nich przykręcenia śruby. Są też dobrym przykładem bo jeszcze pół roku temu mówiło się o nich jak o szaleńcach i ich wyśmiewano. Nikt nie zadawał sobie trudu zadać pytanie dlaczego tak robią.

Skoro jedynym sprawdzonym sposobem to brak
@WesolyLudwiczek:

Dla mnie Szwedzka droga to stop zabawie w ściemy. To właśnie charakteryzuje Szwedów, bo nie wiem czy wiesz ale wszystkie decyzji u nich podejmuje jednostka niezależna od polityków. Politycy natomiast chcą u nich przykręcenia śruby. Są też dobrym przykładem bo jeszcze pół roku temu mówiło się o nich jak o szaleńcach i ich wyśmiewano. Nikt nie zadawał sobie trudu zadać pytanie dlaczego tak robią.


tak, w Szwecji jest dużo pragmatyzmu.