Wpis z mikrobloga

siemasz, jak tam ?

słuchaj, ulepszam sobie laptopa i będę dokładał ramu 4gb oraz zmieniał dysk na SSD. I teraz pytania oraz wątpliwości.

1) Ram mam kupić zwykły ? W spec napisane 1333 MHz DDR3 SDRAM

taki np bedzie ok i jakikolwiek inny byleby było ddr3? https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-4gb-ddr3-sodimm-pc3l-12800s-hynix-10244105628 czy tam jeszcze jakieś dane są ważne ?

2) Mam jedno gniazdo na dysk tylko więć musze wyyebać stary hdd i w to miejsce wlozyc ssd. Obecnie w opisie lapka jest taki dysk
"dysk twardy SATA II o pojemności 320 GB" - jaki kupić dysk SSD ? Widzę, że prawie wszystkie są na SATA III, ale czytałem, że SATA III obsuguje tez nizsze moduły sata II np.

Czy taki dysk bedzie ok ?
https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-do-komputera-laptopa-goodram-240gb-gen3-9882930307

#laptopy #probook #komputery #laptop #komputer #elektronika
  • 17
@Blahhblahh: DDR3 są w 2 wersjach: 1,5V i 1,35V. Jak nie wiesz jaką masz to kupujesz drugą taką samą (taki sam model, firma). SSD każdy ruszy ale, Panie... weź co podziała dłużej niż miesiąc i nie będzie mulić. Crucial MX500, Kioxa chociaż albo od biedy Micron.
Aha jeszcze jedno pytanie mam obecnie na tym dysku jest windows 7, a na nowym SSD chcialbym postawic juz win 10 - moge to zrobic jakos legalnie biorac pod uwage ze na starym dysku jest legalny laptopowy win 7 ?
@Blahhblahh: Jaka wersję systemu masz?
Chodzi mi o to, że jak to jest laptop to zapewne masz wersję OEM - przypisaną do płyty głównej tego windowsa 7 lub ma gdzieś naklejkę z kodem aktywacyjnym.

Zainstaluj sobie windowsa 10 w tej samej wersji co masz 7demkę, home czy co tam akurat masz i wpisz ten klucz od windowsa 7 - ewt powinien sam się aktywować jak ma połączenie internetowe.

Co do sprawy
@maniek50005: dziekuje Ci dobry człowieku.
Mam dwa sloty na ram, z czego w jednym jest kosc 4gb a drugim 2gb i jako ze max co obsluguje ten laptop to 8GB to wyjme te 2gb i kupie kosc 4GB dokladnie taka sama jak ta juz wlozone 4gb, czyli jakis samsung 1333mhz.

nalepka na spodzie lapka jest ale niestety juz zajechana i nie zobacze kodu ;/. ale mam na innym palku zainstalowanego win7
@Blahhblahh: Zainstaluj sobie windowsa 10 po wymianie dysku na ssd i podłącz jakoś internet do tego laptopa, może być kablem lub po wifi - sam system ma podstawowe sterowniki w tym i do kart sieciowych.

Powinno automatycznie go aktywować.
Czy z drugiego laptopa można wykorzystać kod? Hmm tego nie wiem, zadziałać powinien tyle co się stanie wtedy z tym drugim laptopem to tego nie wiem.

Możesz sprawdzić w właściwościach menu mój
@maniek50005: podejrzewam ze ejst to ograniczenie wynikajace z plyty glownej, po prostu jest stara i nieprzystosowana do obslugi wiecej ramu, tak jak nie na kazda plyte podlaczysz najnowszy procesor. chyba :).

juz znalazlem na necie jakies metody jak wyciagnac klucz z poziomu systemu, jakies programy
@Blahhblahh: Jeśli chodzi o płyty główne z komputerów stacjonarnych i oczywiscie nie są to jakieś wersje producentów całego komputera.
TZN. Dele Optiplexy, jakieś HP itp. co to produkując swój komputer wypuszczają odrazu swoją płytę główną z czasami jakimiś dziwnymi zastosowaniami spotykanymi tylko na tego rodzaju płytach.

W sensie wyłamują się ze standardów i np nie możesz podpiąć głupiego wentylatora bo wtyczka 3/4 pinowa nie pasuje do tego wyjścia na płycie głównej.