Wpis z mikrobloga

@Placek_po_wegiersku: to zależy od twojego akwarium ile roślin, ryb, jaka filtracja. Widełki są duże. Najczęściej 20-50% co 3-5 tygodni. Jeżeli filtracja jest dobra, parametry w normie, jest czysto, to można rzadziej. Są tacy, co robią automatyczną podmianę i cały czas coś im tam kapie.
  • Odpowiedz
@Polanin @wedrowicz Sytuacja jest taka że mam zestaw od aquael akwarium 54l w srodku 1 filtr asap 300, 1 termometr, jeden rak florydzki i nadwódka wielonasienna no i oświetlone ledami. Z tym że bardzo mi tam glony rosną i nie moge zlokalizować źródła problemu. A chciałem poprostu żeby rak sie dobrze czuł tam
  • Odpowiedz
@Polanin Wiem ale wielu ludzi poleca podmieniać regularnie i ja już nie wiem co robic. A sprawa wyglada tak, że tam jest sporo kryjówek kamieni itp i przy nich jednak zalegają różne farfocle resztki liści i to troche syfi. O glonach czytalem i juz nie mam pomyslu co je moze powodowac swiatlo regularnie swieci, nie przekarmiam i dalej rosną
  • Odpowiedz
Wiem ale wielu ludzi poleca podmieniać regularnie i ja już nie wiem co robic


@Placek_po_wegiersku: Sprawa jest prosta, częste mniejsze podmianki to małe ryzyko, że woda będzie miała niekorzystne parametry dla ryb (na bieżąco rozrzedzisz azotany) co do kamieni itp, nie musisz odmulać przy każdej podmianie wody, odmulanie możesz spokojnie robić raz na miesiąc-dwa o ile nie przekarmiasz mocno akwarium. Weź też pod uwagę co lubią/ nie lubia ryby ktore masz,
  • Odpowiedz
@Rymcimpymcim W akwarium jest tylko rak i jedna roślinka. Daje mu tyle jedzenia żeby nie zostało zbyt wiele, resztki zabieram tylko że jest tam dużo obiektów i troche mam farfocli pływa na dnie bo pociął rośinkę i te liśce itp powpadały. I nie wiem czy to nie wpływa na warunki wody.
  • Odpowiedz
@Placek_po_wegiersku: rozpuszczające się liście/ rosliny tez wpływaja, przy raku możesz wpuścic pare ślimaków jako ekipę sprzątającą, + jeśli dasz rośliny pływające o względnie krótkich korzeniach (np. limnobium) to też ładnie wodę będą filtrować + lekkie zacienienie na pewno raka nie zasmuci, możesz też testowo mierzyć parametry wody co tydzień po podmianie, żeby sprawdzić kiedy zaczynają się "psuć" przy standardowym karmieniu, jak długo świecisz ?
  • Odpowiedz
@Placek_po_wegiersku: czas świecenia powinien wynosić kolo 8h to raz. A dwa wode powinno się wymieniać co tydzień 30-50%. Jak masz glony to nawet czesciej. Wymieniasz wodę żeby pozbyć sie z niej składników takich jak no3 po4, jeżeli rośliny nie są w stanie tego wyciągnąć bo ich masa jest za mała w stosunku do zbiornika, oraz dostarczasz nowych z wodą, ale to juz zależy jaką lejesz
  • Odpowiedz