Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób zawodowo zajmujących się fotografią.

Czy byliście zmuszeni, w przypadku robienia zdjęć na imprezach kościelnych, do uzyskania zaświadczenia z kurii stwierdzającego możliwość fotografowania obiektów sakralnych od wewnątrz na ślubach, chrztach itd? Rozmawiam właśnie ze znajomym fotografem z małopolski i po prostu rozjebion mnie na łopatki takim stwierdzeniem. Musiał uzyskać zaświadczenie, które kosztowało 250 zł (4 lata temu) i jest ważne 5 lat. Uzasadnione to zostało następującym stwierdzeniem: dywersyfikacja przychodów dla kościoła. Czy ich już kompletnie nie posrało?

#kiciochpyta #fotografia #fotograf #kosciol i chyba trochę #bekazkatoli oraz #heheszki
  • 13
@sailor_73 tylko kilka pierwszych odcinków :( poza tym nie kojarzę żeby kilka lat temu takie coś było wymagane. Jeżeli na imprezie kościelnej wejdę z telefonem, który robi ładne zdjęcia (wystarczające dla mnie i najbliższej rodziny na przykład) to też muszę wyrabiać taką przepustkę?
@DrinkOSmaku_Baklazana1: nie ale będą patrzeć na ciebie wilkiem, w kościele brakuje swiatła więc robienie fotek telefonem to słaby pomysł, nawet jak masz lustro to potrzebujesz lampę błyskową o dużym zasięgu i najlepiej z blendą żeby nie przepalać pierwszego planu
@sailor_73 wierzę na słowo, bo nie znam się na fotografii, ale dlaczego mieliby patrzeć wilkiem? Weźmy za przykład ślub. Jest zaproszona rodzina bliższa, dalsza... wszysycy wiedzą że będzie fotograf bo to raczej normalne zjawisko ma takiej imprezie a tu dowiadujesz się, że fotograf nie wejdzie do kościoła bo z powodów ABC nie mógł/nie zdążył odnowić licencji na fotografowanie #pdk... Wydaje mi się, że to jest po prostu kolejna płaszczyzna na której
@DrinkOSmaku_Baklazana1: niezależne, ale niewielu księży o to pyta. Robiąc to zawodowo jednak warto mieć żeby nie przejmować się czy ksiądz nie zrobi rabanu. W sumie to częściej o ten glejt pytają pary młode niż ksiądz
@sailor_73: lampę z blendą?;) raczej odeszło się już od błyskania w kościele