Wpis z mikrobloga

#warthunder
#amunicjalotnicza

Tak jak obiecywałem, tym wpisem rozpoczynam krótką serię poświęconą amunicji lotniczej, którą można spotkać w grze War Thunder.
Z uwagi na brak chęci, wiedzy, czasu i energii ( :P ) nie obiecuję cudów.

Po tak wiele obiecującym wstępie, przejdźmy do rzeczy. Na 1. ogień weźmiemy jedno z ulubionych narzędzi zniszczenia - MG151/20 - podstawowe działko Luftwaffe.

Historię każdy zna, więc skupię się na faktach kluczowych - konstrukcja lekka (masa 42kg jest podawana wraz z systemem zasilania w amunicję i jakimiś innymi bzdetami, jeśli dobrze pamiętam) szybkostrzelna, powstała w wyniku przerobienia amunicji do CKM MG151 poprzez zwiększenie średnicy szyjki łuski z 15 do 20mm i oczywiście przerobienie samego CKM tak, by akceptował amunicję o większej średnicy. W efekcie uzyskano broń o dość lekkim i kompaktowym naboju. Plusem była możliwość zabierania większej ilości amunicji, minusem - mniejszy ładunek miotający i w efekcie mniejsza energia wylotowa, wynikająca z niższej prędkości lub masy pocisku w porównaniu z Hispano, ale już b. podobna do radzieckiego Shvak czy japońskiego Type 99 Mk 2 bądź Ho-5.

MG151, w odróżnieniu od innych działek lotniczych, miał w praktyce 3 podstawowe "kategorie wagowe" amunicji

1. Lekka - 92-95g prędkość koło 775-800m/s - Minengeschoss - cienkościenny pocisk wypełniony sprasowanym materiałem wybuchowym.

2. Pośrednia 104-106g - Brandgranate 44 (też zapalający, ale lżejszy o parę gramów, z uwagi na odmienne wypełnienie) i pewien pocisk niespodzianka, którego nie ma w grze, ale warto o nim wiedzieć :)

3. Pełnowagowa, około 117g (pociski p-panc i zapalające, oraz odłamkowo-zapalający, którego w WT nikt zdrowy na umyśle nie używa i słusznie, samo Luftwaffe zrezygnowało z ich używania dość szybko). - 705-720m/s

Na obrazku MG151 to 4. od lewej. Hispano to 1. od prawej, a Shvak pośrodku.

Dalszy ciąg w komentarzu.
Pantokrator - #warthunder
#amunicjalotnicza

Tak jak obiecywałem, tym wpisem rozpo...

źródło: comment_16188655270acafZrUchELEC3D1Hv62k.jpg

Pobierz
  • 5
Lekka amunicja do MG151 - wymieniłem 1 typ i słusznie, bo tylko jeden rodzaj pocisku miał tak osobliwe parametry - znany i lubiany Minengeschoss

Ważył 92 do 95 gramów (zależnie od zapalnika).
Czemu ważył niewiele? Materiały wybuchowe mają jednak sporo mniejszą gęstość od stali. A Niemcy narąbali ich tam naprawdę dużo, bo 18-18,6g, zależnie od typu. Według niemieckiej karty poświęconej amunicji, ładowano tam 18g HA41 - jest to heksogen z domieszką aluminium,
Pantokrator - Lekka amunicja do MG151 - wymieniłem 1 typ i słusznie, bo tylko jeden r...

źródło: comment_1618867080soRjYqfHEi08wnxpZ8YTff.jpg

Pobierz