Wpis z mikrobloga

No więc z okazji tego, że mamy historycznie rekordową ilość wniosków kredytowych (no i również historyczną liczbę odrzuceń, ale jednak) przedstawiam jak zmieni się rata kredytu jeśli podniesione zostaną stopy procentowe, do poziomów, które już kiedyś były. Polacy, jak wiadomo, często kredytują się pod korek. Obowiązkowo na zmiennej stopie.

Obecnie mamy stopy na poziomie 0,1, bo nasz wspaniały bank centralny postanowił otworzyć rządowi tanią linię kredytową. W wyniku tych światłych działań Polska ma najwyższa inflację w całej Unii Europejskiej, a w efekcie ubocznym rynek nieruchomości został na razie uratowany przed przecenami.

Jeszcze do niedawna prezes NBP, Glapiński, przekonywał, że tak niskie stopy będą długo, inflacja nam nie straszna i w ogóle jest gitara. No ale presja inflacyjna jest już spora i członkowie RPP coraz głośniej mówią o potrzebie zmiany kursu:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gatnar-z-RPP-Przy-perspektywie-ozywienia-gospodarczego-i-ponad-4-proc-inflacji-trzeba-podwyzszac-stopy-procentowe-8096362.html

Marcowe odczyty inflacji tradycyjnie "zaskoczyły ekspertów". Poczekajmy jednak na zniesienie obostrzeń i uwolnienie złotówek do gospodarki.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredyt #kredythipoteczny #ekonomia #gospodarka #inflacja
Pobierz mickpl - No więc z okazji tego, że mamy historycznie rekordową ilość wniosków kredyto...
źródło: comment_1619211843XYLaFymD8kY3oeWaBECagA.jpg
  • 27
podniosą w przyszłym roku?


@botereq: IMO są dwa scenariusze. W pierwszym RPP przestanie bawić się w romanse z politykami i podniosą stopy już w wakacje, aby nie dopuścić do sytuacji, w której inflacja wymknie się spod kontroli. W drugim będziemy musieli poczekać aż Glapiński dostanie od Dudy błogosławieństwo na drugą kadencję kiedy to postawi się politykom i zacznie działać jak prezes banku centralnego w poważnym kraju. Podejrzewam, że Glapiński też ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
W drugim będziemy musieli poczekać aż Glapiński dostanie od Dudy błogosławieństwo na drugą kadencję kiedy to postawi się politykom i zacznie działać jak prezes banku centralnego w poważnym kraju. Podejrzewam, że Glapiński też ma swoje ambicje, chciałby iść dalej do MFW czy gdzieś


@mickpl: Glapiński jest podobno jednym z najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego jeszcze z czasów PC. Liczenie że zrobi coś bez konsultacji z Nowogrodzką jest dość optymistyczne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: jestem przed kredytem. Rozmawiałem wczoraj z doradcą i powiedział,że on teraz wybrał by kredyt że zmienną stopą i za około 3 lata przekształciłby go na stałe oprocentowanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@imateapot: @SzitpostForReal: wiem,że to sprzedawca ale nie bardzo widzę dziurę w tym rozumowaniu. Nie wiedziałem po prostu,że da się zmienić kredyt że zmiennego oprocentowania na stałe. Po prostu kredyt że stałym oprocentowaniem jest droższy o ponad 1% póki co, a te stopy są zablokowane i tak tylko na 5 lat. Czemu by nie skorzystać z niskich zmiennych dopóki są niskie a potem zamienić na stałe.
wiem,że to sprzedawca ale nie bardzo widzę dziurę w tym rozumowaniu. Nie wiedziałem po prostu,że da się zmienić kredyt że zmiennego oprocentowania na stałe. Po prostu kredyt że stałym oprocentowaniem jest droższy o ponad 1% póki co, a te stopy są zablokowane i tak tylko na 5 lat. Czemu by nie skorzystać z niskich zmiennych dopóki są niskie a potem zamienić na stałe.


@koszyk2: żeby otrzymać kredyt ze stałym oprocentowaniem musisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: spokojnie spełniam wymogi z górką na taki kredyt. Sprawdzałem to zresztą sam w banku i też mu o tym powiedziałem więc to na pewno nie to. Jeżeli taki kredyt jest droższy to chyba bardziej powinno mu się to opłacać. Sam spytałem o właśnie kredyt że stałym. Pomijając kwestie ,że jest sprzedawcą i z założenia nie należy mu ufać bo dostaje prowizję to czy ten plan ze zmianą kredytu np po
@mickpl: Problem jest taki, że Glapiński w przekazach medialnych mówi, że nie przewiduje podwyżek stóp procentowych. Myślisz, że to jest granie na czas?

A co do tego, że gość ma jakąś taktykę na covidkryzys to fakt. Nie bez przyczyny chcą dokupić znów złoto i mają spore rezerwy walutowe.

Jak będzie parcie to stopy wzrosną początkowo na jakieś 0,1% a potem pewnie zamiast podnosić jak ludzie to zaczną fikołki na rynku walutowym