Wpis z mikrobloga

Drogie mirabelki i mirki. Czym ostrzycie noże kuchenne?
Mam zwykłą osełkę mineralną, ale o kiepskiej gradacji. I w miarę udało mi się nauczyć jak noże ostrzyć. Ale nadal nie jestem zadowolony z ostrości.
Widziałem w Lidlu osełkę elektryczna, którą można ostrzyć też wiertła. Ale za duże do ustrojstwo do mieszkania w bloku.
Widziałem też osełki diamentowe, a także z węglika spiekanego, gdzie ostrzenie polegało na przesuwaniu ostrza pomiędzy dwoma kamieniami szlifierskimi. Ale nie jestem pewien, czy kąt będzie odpowiedni.
#gotujzwykopem #agd
  • 9
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Chrystus: ,, diamentowe" są ok jeżeli masz trochę wyczucia. Elektryczne za agresywne, to chyba bardziej do bardzo zniszczonych ostrzy np. w warsztacie. W kuchni bym takiego noża nie znalazł, bo już by leżał na śmietniku. Do miękkich warzyw jak np.
  • Odpowiedz
@Chrystus: Bierz pod uwagę, że tu stykiem gdzie nóż jest ostrzony jest wyłącznie krawędź styku. To nie jest najlepsze rozwiązanie. I jest przez to automatycznie wyłącznie jedna gradacja. Mam analogiczną włoską ostrzałkę " z kółkami" - od około 50 lat (!) ale jak chcę naostrzyć coś dobrze, to biorę diamentowe płaskie "kamienie" z diamentem - coś jak to: https://www.amazon.pl/Blue-Spot-19275-ostrzenia-diament%C3%B3w/dp/B000LPDNLW/ref=sr_1_8?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=diamond+sharpening+stone&qid=1620047325&sr=8-8

A ogólnie noże w kuchni to powinno się ostrzyć na bieżąco czymś
  • Odpowiedz
@bialy100k: Dzięki. Tego się obawiałem jeśli chodzi o ostrzenie z podwójnymi kamieniami, że będą mi tępić samo ostrze.
Taki kijek mam. Ale mam problem z kontrolą kąta.
Dzięki za rady. Muszę kupić jakiś porządny osełki diamentowe.
  • Odpowiedz
@bialy100k: Ostatecznie kupiłem sobie osełkę diamentową Yunir 400/1000.
Ale nie ważne. Polecałeś osełki Blue Spot, chciałem sobie je sprawdzić w internecie i tak trafiłem na filmik gościa, który je przetestował. I akurat trafiły do niego wygięte. Nie powiedział, czy to z powodu transportu, ale ta podstawka, była zbyt wiotka i taka rzecz mogła się przytrafić.
  • Odpowiedz
@bialy100k: Ok, ok. Ja tylko ostrzegam, na wszelki wypadek gdybyś sam chciałbyś to kupić, albo komuś polecić.
PS. Gradacja 1000 robi swoją robotę. O wiele lepsze niż osełka mineralna. Aż chciałoby się spróbować czegoś o gradacji 2000
  • Odpowiedz
@Chrystus: Gdzieś mam papiery (!) chyba 3 albo 4 tysiące - nigdy nie testowałem, dostałem albo kupiłem na targu w Irlandii - nie pamiętam. Przykleja się do szyby i dopiero ostrzy. Tak informacyjnie :)
  • Odpowiedz