Wpis z mikrobloga

14.05.2021 r. - #fizycznenowinkifakera

Bardzo dawno nie dodawałem już żadnego tłumaczenia więc dzisiaj udało mi się dokończyć jedno, choć z 2020 r., i dzielę się nim z osobami zainteresowanymi. Poza tym, dodaję poniżej kilka krótszych/dłuższych artykułów z ostatnich dni/tygodni we wpisie do poczytania. Zapraszam do lektury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Dlaczego cząstki materii występują w trzech generacjach? - znalezisko z tłumaczeniem w komentarzach.

Opis ze znaleziska - Nikt ciągle nie wie dlaczego występują trzy generacje cząstek elementarnych różniące się wyłącznie masami. Steven Weinberg w artykule z 2020 r. poruszył po raz kolejny ten fundamentalny problem, choć z nieudolnym efektem.

2. Które neutrino jest najmasywniejsze?

Wydawałoby się, że pytanie jest banalne (przypomnę, że neutrina występują w trzech zapachach - elektronowym, mionowym oraz taonowym), aczkolwiek okazuje się, że obecnie nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Wiemy, że neutrina posiadają specyficzną cechę zwaną oscylacjami. Podczas podróży ze Słońca neutrina potrafią zmieniać swój zapach. Zjawisko oscylacji wyjaśnia zatem dlaczego na Ziemi obserwujemy zbyt małą liczbę neutrin pochodzących z fuzji jądrowej ze Słońca. Eskperymenty takiej jak NOvA i DUNE w USA czy T2K w Japonii zajmują się badaniem m.in. zjawiska oscylacji neutrin. Przez najbliższe dziesięciolecie być może uda się zebrać tyle danych eksperymentalnych by ustalić hierarchię masową wśród neutrin. Nie uda się jednak mimo wszystko ustalić ich poszczególnych mas.

Even then, we will know only the differences between the three neutrino masses—the overall magnitude of the masses will remain a mystery.


3. A więc myślisz, że udało ci się odkryć nowy stan materii?

Bardzo ciekawe przemyślenia fizyka eksperymentalnego Sergeya Frolova, specjalisty od fizyki ciała stałego, dotyczące badań nad stanami materii. O tym, że tych stanów jest zdecydowanie więcej niż trzy wiadomo od dawna, niemniej ostatnie lata badań ukazują, że pole do badań jest ciągle bardzo szerokie, aczkolwiek eksperymentalne weryfikowanie niektórych założeń teoretycznych staje się coraz trudniejsze. Tym niemniej, istnieją regiony badań tj. fizyka mezoskopowa, które mogłyby rewolucyjnie wpłynąć na technologie przyszłości, jak nadprzewodnictwo czy technologie kwantowe. Przy tym jednak trzeba zachować zdecydowaną ostrożność, jak zaznacza autor, w analizowaniu danych.

4. Kwantowy eksperyment z podwójną szczeliną daje możliwość stworzenia teleskopu wielkości Ziemi.

Pracując nad coraz doskonalszymi teleskopami optycznymi dochodzi się w pewnym momencie do fizycznych granic wielkości lustra (budowane ELT w Chile będzie miał lustro o niemal 40 m średnicy). Dlatego też chcąc udoskonalić obserwacje w zakresie fal światła widzialnego fizycy będą próbowali wykorzystać do poprawienia rozdzielczości obrazów zjawiska kwantowe takie jak np. interferencja. Interferencja w astronomii jest już wykorzystywana w zakresie fal radiowych (np. zdjęcie obrazu czarnej dziury). Teraz badacze będą próbowali skorzystać z podobnych metod w zakresie światła widzialnego. Potrzebne są do tego jednak technologie kwantowe, jak kwantowe twarde dyski czy kwantowy internet, gdyż problemem w przypadku stworzenia sieci tego rodzaju teleskopów światła widzialnego jest przesyłanie informacji na odległości dalsze niż 1 km. Więcej w artykule.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #astronomia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
Fake_R - 14.05.2021 r. - #fizycznenowinkifakera

Bardzo dawno nie dodawałem już żad...

źródło: comment_1620979780gA5E2n4YVrjFFNLki2BY53.jpg

Pobierz
  • 12
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pracując nad coraz doskonalszymi teleskopami optycznymi dochodzi się w pewnym momencie do fizycznych granic wielkości lustra (budowane ELT w Chile będzie miał lustro o niemal 40 m średnicy).


@Fake_R: W ELT lustro nie ma 40 metrów średnicy, tylko jest zespołem małych luster których możesz dodawać ile chcesz.