Wpis z mikrobloga

BOCA CHICA UPDATE 9 (...a 3 na Substacku)

Z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji oraz kilka ważnych informacji, jakie pojawiły się w ostatnich dniach, wrzucam krótkie podsumowanie kwietnia w Boca, aczkolwiek z uwzględnieniem majowego lądowania SN15.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem:
https://texasbocachica.substack.com/p/spacex-aktualizacja-z-boca-chica-186

W podsumowaniu m.in. mój komentarz dot. przetargu Artemis/HLS (plus zwięzła synteza informacji o przedstawionych NASA propozycjach) oraz spekulacje odnośnie tego, co z modelami między SN15 a SN20.

Co do tego drugiego sam nie wiem, dlatego dodaję też ankietę do posta:P

__________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship?
Obserwuj mój tag: #texasbocachica

Na belce tagu znajdziesz też link do moich artykułów na platformie Substack – przekazuję w nich, przystępnym językiem, kluczowe informacje o postępach prac nad Starshipem, a także rozwijam cykl edukacyjny, poświęcony naukowej stronie kolonizacji Układu Słonecznego w XXI wieku – tu pierwszy wpis cyklu, w którym obszernie wyjaśniam zagadnienie promieniowania kosmicznego oraz ryzyk z nim związanych.
Cz. II ww. artykułu, w której omawiać będę metody ochrony antyradiacyjnej astronautów w kontekście możliwości Starshipa, ukaże się wkrótce – jeśli nie chcesz jej przegapić, subskrybuj Substack.
__________________

#spacex
#technologia
#kosmos
#nauka
#gruparatowaniapoziomu
Pobierz texas-holdem - BOCA CHICA UPDATE 9 (...a 3 na Substacku)

Z uwagi na dynamiczny roz...
źródło: comment_1620996167XjPjSbaNXIuc6YXziL9flh.jpg

Ile startów nie-orbitalnych zobaczymy przed lotem SN20 na szczycie SuperHeavy?

  • 1 (np. tylko SN15, SN16-19 zostaną anulowane) 10.5% (28)
  • 2 (SN15 i SN16) 36.7% (98)
  • 3 (SN15, SN16, booster hop-test?) 30.3% (81)
  • 4 lub więcej (w dowolnej konfiguracji) 22.5% (60)

Oddanych głosów: 267

  • 12
@texas-holdem: widzę dwa scenariusze, albo SN15 poleci jeszcze raz na 10-15 km i kolejny (SN16) na więcej, być możne na granicę kosmosu, albo tylko czeka nas jeszcze jeden skok 15 i potem zezłomują i 16 i resztę.
SN16 raczej nie zezłomują bo jest praktycznie cały złożony. Ale kolejne kto wie.


@bambus94: Logika przemawiająca za ewentualnym zezłomowaniem SN16 jest taka, że może ono być po prostu tańsze niż latanie nim, a wiele części zapewne może być użyta do np. SN24.