Wpis z mikrobloga

W związku z #nowylad wszyscy się pastwią nad #programista15k . Mam kilka spostrzeżeń w tym temacie oraz pochodnych:

1. #programista15k to bardzo mała część osób prowadzących #firma na #jdg. Aby pokazać skalę zrobiłem małe doświadczenie. Wrzuciłem do bisnode (baza danych firm z KRS i CIEDG) wyszukiwanie:
- firmy z formą działalności opartą o #jdk, czyli: jdk, spółki cywilne, spółki partnerskie, spółki jawne (nie uwzględniałem spółek komandytowych)
- wykluczyłem firmy z zawieszoną lub zakończoną działalnością, oddziały i firmy w upadłości (na wszelki wypadek)

Wyszło 3 753 118 firm.

Potem dodałem kryterium działalności, Działalność związana z oprogramowaniem, kod PKD: 62.01.Z.
Wyszło 130 485 firm.

Tak, #programista15k to mniej niż 3,5% ogółu firm prowadzonych przez osoby fizyczne. PIS dokopie zatem mnóstwie firm. Założę się, że Żabka obok jest prowadzona przez osobę fizyczną (jak większość sklepów w Polsce), fryzjer, siłownia, mechanik, drukarnia, sala zabaw dla dzieci itd.

Wiecie co oni wszyscy będą musieli zrobić? Ja wiem, będą musieli podnieść ceny. Radzę dobrze nasmarować dupy na przyszły rok.

2. Dalej w temacie #programista15k . Fajny ten #pis, jednego roku daje im ryczałt, czym wskazuje de facto, że ta grupa przez niego wspierana. A w następnym ta sama grupa jest podawana jako przykład zbyt wysokich zarobków i pisowskie trolle wyładowują się na nich jak na chłopcu do bicia.

3. Emeryci. #pis dopiero co obniżał wiek emerytalny czym zachęcał do przejścia na emeryturę. A teraz zachęca do pracy na emeryturze.

Punkty 2 i 3 pokazują jak nieprzemyślane i sprzeczne są działania rządu, takie samo rozchwianie obserwowaliśmy w czasie pandemii. Żadnego długiego planu i stabilnej strategii.

#bekazpisu
  • 7
@janekplaskacz: ad. 1 a programiści zwiększa estymacje ;) tylko wzrost kosztów ich pracy rozlewa się na niskie kwoty rozłożone na długo okres że względu na specyfikę inwestycji. Wzrost cen usług i towarów tez tutaj pośrednio nastąpi.
Ad. 2 tu się zgadzam, każdy rząd na swiecie musi wspierać tego typu wolne, niezwiązane terytorialnie zawody, bo zwyczajnie nie ma wyjścia. Wydaje mi się że dostali tutaj rykoszetem. Akurat programiści tak jak w pkt.
@Vendetta0511:

a programiści zwiększa estymacje ;) tylko wzrost kosztów ich pracy rozlewa się na niskie kwoty rozłożone na długo okres że względu na specyfikę inwestycji. Wzrost cen usług i towarów tez tutaj pośrednio nastąpi.


Ale najważniejsze w tym punkcie jest to, że rząd dowali 96,5% firm, która nie jest związana z oprogramowaniem.

Ad. 2 tu się zgadzam, każdy rząd na swiecie musi wspierać tego typu wolne, niezwiązane terytorialnie zawody, bo zwyczajnie
będą musieli podnieść ceny


@janekplaskacz: w dużych korporacjach niekoniecznie, obniżą pensje mniej wykwalifikowanej części pracowników, a jeśli już pracują na minimalnej zawsze można część zwolnić i podnieść reszcie normy.

Gorzej mają nieduże polskie firmy zatrudniające w większości specjalistów, te będą musiały podnieść ceny, albo stracą pracowników na rzecz korpo/emigracji.

BTW, sporo lekarzy leci na jdg, to przyspieszy części z nich decyzję o emigracji. Podnoszą składki zdrowotne lekarzom, żeby finansować służbę zdrowia
bo zwykle to oni wysrywają sie na całą reszte społeczenstwa, nawet tych normalnie i uczciwie pracujących, wyzywając ich od patologii, debili i dzieciorobów.


@Tranzystor_IGBT: Mało znasz programistów. Wykop to nie jest dobre źródło wiedzy na temat tej grupy zawodowej.