Wpis z mikrobloga

Dowód na to, że stackowanie pojedynczych zdjęć (czyli uśrednianie sygnału) daje świetne rezultaty nie tylko w astrofotografii.

tl;dr: W makrofotografii stackowanie sprawdza się równie dobrze; pojedyncza klatka nie ma szans ze stackiem.

Jakiś czas temu posadziłem na balkonie fasolę. Tak się składa, że wczoraj na owym balkonie znalazłem wyjątkowo zmęczoną pracą pszczołę. Owad trafił na liść fasoli, dostał w prezencie trochę wody i cukru a w gratisie sesję zdjęciową.
Wykonałem 30 zdjęć ze statywu, ręcznie wyrównałem je w Photoshopie a następnie zestackowałem medianą.
Zachęcam do porównania dwóch obrazów pod kątem detalu i ilości szumu (to załączone w tym wpisie to stack, w komentarzu wrzucam pojedynczą ekspozycję).

Nikon D610 + Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8

#nedvedinspace (chociaż wiem, że tym razem to raczej mikrokosmos ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

#fotografia #mojezdjecie #owady #pszczoly
Nedved - Dowód na to, że stackowanie pojedynczych zdjęć (czyli uśrednianie sygnału) d...

źródło: comment_1621709414Yk4LDE0OwYel5ZamzOq7mO.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Marcymon: Ta metoda uwzględnia wartość każdego pojedynczego piksela z danej lokalizacji na każdym ze zdjęć składowych. Potem używając metody mediany wybiera wartość finalną dla tego piksela. I tak piksel do piksela powstaje finalny obraz.
@Megachilidae: Dzięki, fajnie wiedzieć (ʘʘ) Czyli to dzika pszczoła a nie taka z czyjegoś ula?
  • Odpowiedz
@Nedved: Może przyszła na zwiady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli masz w pobliżu kwitnące rośliny, to powinno to przyciągnąć amatorów domków. Pszczoły mogące gniazdować w takim domku latają do września.
Domek śliczny, ale musi być też funkcjonalny. Jeżeli masz rurki odpowiedniej średnicy (załączam obrazek z preferowanymi przez pszczoły średnicami), rurki są od tyłu zamknięte, to masz szansę.
Lepsze są głębsze (ok. 15 cm), ale murarka ogrodowa nie
M.....e - @Nedved: Może przyszła na zwiady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli masz w pobliżu kwitnąc...

źródło: comment_1621715846OFLSCrKDebPwJNCLGzBDzK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Nedved: z tego co wiem ta technologia jest powszechnie używana w telefonach komórkowych, które słabe bebechy nadrabiają różnymi "inteligentnymi" sztuczkami, przez co zdjęcia są całkiem spoko
  • Odpowiedz