Wpis z mikrobloga

kurde
kupiłem opony do samochodu rozmiar taki jaki podawał net/oponeo 155/65 R14. a teraz wczłapałem się na strych po felgi i widze ze stare opony są 175/65/R14

ten pierwszy numer to tylko szerokosc? będą pasowały do samochodu? jest sens zwracac i wymieniac na 175?

#motoryzacja #samochody #opony
  • 12
@gromwell: To nie tylko szerokość ale i wysokość bo drugi numer czyli wysokość to procent tej szerokości. Zatem kupiłeś węższe i niższe opony. Jeżeli producent samochodu przewiduje taki rozmiar to będą OK a tamte były za duże, a jeżeli przewiduje 175 to te trochę małe. Zajrzyj do jakiejś instrukcji czy na naklejkę gdzieś może na słupku albo klapce paliwa.
@gromwell: @shik0f: @Pangia: @klark: @Krzemol: miałem Opla Agilę 1.2 więc w zasadzie to samo zawieszenie, buda itd. Jak założyłem 175/65R14 to dopiero poczułem że to auto potrafi być stabilne w zakręcie i w deszczu nie musiałem po mieście jeździć 20 kmph bo inaczej to każdy skręt to wpadnięcie w poślizg podsterowny. Nie wiem za to jak w Suzuki jest z przełożeniami ale w Agili jedynka miała odcięcie
@aarahon: z prędkościomierzem to ogólnie często bez przeróbek jego przekłamanie jest nie do przeskoczenia, u mnie pokazuje z błędem nieprzekraczającym 2 km/h ale ja mam założone opony które w seryjnym modelu z tego co liczyłem to w ogóle by nie weszły w nadkole (185/65/15 przy standardzie 185/65/14), no ale na tyle lubię swoje auto że wsadziłem ponad 2 koła w podniesienie zawieszenia o parę centymetrów żeby przestać zahaczać o krawężniki