Wpis z mikrobloga

Mamy filmik instruktażowy, jak ten w załączniku na dole. Chcemy poćwiczyć swoje umiejętności strzelania przez ściany na Lite, mapie niedawno dodanej do matchmakingu na Fastcupie.

Można organizować jakieś serwery ze znajomymi, dogadywać się, gdzie kto ma stanąć i próbować tych miejscówek. Będzie to jednak nieefektywne, ilość prób ograniczona wolą drugiej strony, a sama organizacja na pewno zajmie nam dużo czasu.

Fajnie byłoby mieć jakiś sposób na sprawdzenie samodzielnie, czy kule trafiają do celu. Dwa komputery na biurku z odpalonym CSem, połączone w sieci lokalnej to jest już jakaś myśl. Nie każdy będzie miał jednak taką możliwości, a istnieje też ogólnie wygodniejszy sposób.

I tu z pomocą serwerowy program AMX i rozliczne pluginy, które przez kilkanaście lat historii zostały do niego napisane. Może niektórzy nie wiedzą, ale odpalić go można też lokalne, na serwerze typu "listenserver". Tym samym, który gra nam tworzy za każdym razem, gdy odpalamy jakąś mapę przez "New Game" w menu głównym.

W czwartej części #poradnikcs16 postaram się opisać proces instalacji AMXa u siebie wraz z kilkoma pluginami, które mogą być przydatne na takim serwerze treningowym. Nie będzie tu autorskich paczek z wirusami, a zamiast tego będę się opierał na linkach do oryginalnych źródeł.

Na początek lista ingredientów.

Programy:

- Metamod
- AMX Mod X

Pluginy do AMX Mod X:

- Buyzone Range
- More money than 16000 2.0
- Potti - a controllable fakeplayer
- WallBangs Helper
- Xtreme-Jumps.eu AMXX package (link bez rejestracji) (stąd weźmiemy tylko jeden plugin)

Po co Metamod? Bo AMX jest pluginem Metamoda i do działania jego wymaga.

Instalacja Metamoda

Wchodzimy na https://www.amxmodx.org/ z sekcji "Downloads" pobieramy najnowszą paczkę Metamoda. Tę następnie rozpakowujemy do podfolderu /cstrike w folderze gry, tak by utworzył się folder addons. Będą tutaj trzy pliki, z różnym rozszerzeniem dla różnych systemów operacyjnych.

Następnie w /cstrike szukamy pliku liblist.gam, otwieramy go edytorem tekstu i zmieniamy:

macOS

linijkę rozpoczynając się od gamedll_osx na gamedll_osx "addons/metamod/dlls/metamod.dylib" lub

Linux

linijkę rozpoczynając się od gamedll_linux na gamedll_linux "addons/metamod/dlls/metamod_i386.so" lub

Windows

linijkę rozpoczynającą się od gamedll na gamedll "dlls\mp.dll"

i następnie zapisujemy zmiany. Jak nie ma tam takiej linijki, to ją dodajemy.

Instalacja AMX Mod X

Wchodzimy na https://www.amxmodx.org/ i dla Linuksa lub Windowsa z sekcji "Downloads" pobieramy najnowszą paczkę "AMX Mod X Base" oraz "Counter-Strike Addon". Dla macOS trzeba będzie to zrobić z "Dev Builds" i dalej "master branch", bo tylko tam dostępne są na wersje skomplikowane na maka. Rozpakowujemy je tak, żeby zawartość wypełniła folder /cstrike/addons z zachowaniem struktury folderów.

W /cstrike/addons/metamod tworzymy plik tekstowy plugins.ini i dam dodajemy linijkę:

macOS

osx addons/amxmod/dlls/amxmodx_mm.dylib lub

Linux

linux addons/amxmodx/dlls/amxmodx_mm_i386.so lub

Windows

win32 addons/amxmodx/dlls/amxmodx_mm.dll.

Na tym etapie polecam odpalić CSa i sprawdzić, czy wszystko działa przy próbie postawienia listenserver, czyli użyciu opcji "New Game". Jeśli gdzieś jest błąd, mapa nie powinna się załadować. Powinien pojawić się komunikat o możliwości wyboru języka od AMX. Czy AMX działa, możemy też sprawdzić, na przykład odpytując czat tekstowy o timeleft lub nextmap, jakie zwykle mamy do dyspozycji na serwerach publicznych.

Instalacja i konfiguracja pluginów do AMX

Dalej przechodzimy do instalacji pluginów. Będzie to wyglądało tak samo niezależnie od naszego systemu operacyjnego.

Buyzone Range

W linku Buyzone Range na forum AlliedModders klikamy w "Get Plugin" na dole pierwszego z postów. Plik wrzucamy do /cstrike/addons/amxmodx/plugins. Następnie edytorem tekstu otwieramy plugins.ini w /cstrike/addons/amxmodx/configs i w sekcji "Custom - Add 3rd party plugins here" dodajmy linijkę buyzonerange.amxx.

Plugin ten ma jeden swój parametr, który odpowiada za jego ustawienia. Otwieramy więc edytorem tekstu amxx.cfg w /cstrike/addons/amxmodx/configs i na dole dodajemy linijkę bz_range "2". Wartość dwa pozwoli nam kupować broń na naszym serwerze w dowolnym miejscu na mapie, nie tylko w strefie kupowania na respawnie.

Jeśli chcemy kupować dodatkowo w dowolnym momencie podczas rundy, to w ustawieniach serwera, pliku server.cfg w głównym katalogu /cstrike, piszemy mp_buytime "540". Wartość tego parametru wyrażana jest w sekundach. 540 to 9 minut, czyli maksymalny możliwy czas rundy w niemodyfikowanym Counter-Strike 1.6.

More money than 16000 2.0

Z linku More money than 16000 2.0 pobieramy dostępny tam plugin i wrzucamy tam gdzie poprzednio. Następnie w plugins.ini analogicznie dodajemy linijkę unlimited_money.amxx.

Plugin ten ma dwa główne parametry, amx_maxmoney i amx_startmoney. W amxx.cfg dodajemy amx_maxmoney "99999" i amx_startmoney "99999", by w grze od razu startować z grubym portfelem.

Potti - a controllable fakeplayer

Z linku Potti - a controllable fakeplayer pobieramy dostępny tam plugin i wrzucamy tam gdzie poprzednio. Następnie w plugins.ini analogicznie dodajemy linijkę potti.amxx.

Tutaj nie musimy niczego ustawiać w konfigu AMX, ale za to poręcznie będzie dodać sobie komendy do kontroli nad botem we własnym konfigu gracza. Dwie główne, przydatne w naszym kontekście serwera treningowego to amx_botadd i amx_botmove. Można oczywiście je zapamiętać i wpisywać ręcznie, ale moim zdaniem ten sposób jest lepszy. Dodam tu jeszcze prosty skrypt, który pozwoli zbindować dwie funkcje pod jeden klawisz.

Podam przykład takich bindów. W konfigu dodajemy:

bind "f1" "amx_botadd BOT"
dzięki czemu bota będziemy mogli teraz dodać na serwer jednym klawiszem oraz skrypt:

alias "alias_amx_botmove" "alias_amx_botmove_a"
alias "alias_amx_botmove_a" "amx_botmove 2; alias alias_amx_botmove alias_amx_botmove_b"
alias "alias_amx_botmove_b" "amx_botmove 0; alias alias_amx_botmove alias_amx_botmove_a"
z odpowiadającym mu bindem:

bind "f2" "alias_amx_botmove"
które pozwolą nam tym samym klawiszem najpierw przejąć kontrolę nad botem, a następnym jego wciśnięciem ją odpuścić.

Użyte tutaj "f1" i "f2" to tylko przykłady, możemy zbindować to w dowolnych miejscach. Podobnie wartość "BOT" w części "amxbotadd BOT" w pierwszym bindzie, odpowiadające za nicka dodawanego na serwer bota. Możemy nadać dowolny.

Można zrobić sobie tutaj oddzielny plik w /cstrike, np. trening.cfg i wywoływać go przez 'exec trening.cfg, gdy jesteśmy na serwerze treningowym.

_WallBangs Helper_

Z linku [WallBangs Helper](https://forums.alliedmods.net/showthread.php?t=228564) pobieramy dostępny tam plugin i wrzucamy tam gdzie poprzednio. Następnie w
plugins.ini analogicznie dodajemy linijkę WBH.amxx.

Tutaj znów nie musimy niczego dodawać w konfigu AMX, ustawienia domyślne są moim zdaniem wystarczająco dobre.

Ten plugin narysuje nam kolorowe smugi pokazujące, jak lecą kule z wystrzelonej broni i które ściany przebijają. Sam w sobie jest już świetnym serwerem treningowym. Z takim narzędziem sami wręcz możemy śmiało szukać nowych miejscówek do wallbangów i, podejrzewam, prędko uda nam się takie dla siebie odkryć.

Przy wallbangach ogólnie ważne jest, nauczyć się wykonywać je precyzyjnie. Polecam szukać takich filmików, które pokazują, gdzie dokładnie się ustawić względem widocznych obiektów na ekranie. Albo we własnym zakresie starać się za każdym razem takie odnośniki wyszukiwać, np. "trzecia belka od lewej, stojąc na krawędzi", itd.

_Xtreme-Jumps_

Z linku [Xtreme-Jumps.eu AMXX package](https://xtreme-jumps.eu/download.php?view.727) pobieramy dostępną tam paczkę
xj
listenserverv2.1.rar, rozpakowujemy zawartość do tymczasowego katalogu, szukamy tam pliku xtreme-jumps.amxx i wrzucamy go do /cstrike/addons/amxmodx/plugins. Następnie w plugins.ini dodajemy linijkę xtreme-jumps.amxx.

Plugin ten normalnie służy do obsługiwania map typu Kreedz, ale nam potrzebna będzie tu tylko jedna funkcja,
/noclip. Pozwoli nam ona przemieszczać się po mapie jak w trybie spectator, co będzie bardzo pomocne na naszym serwerze treningowym. Nie tylko zaoszczędzi czas, ale w każdej chwili pozwoli także podejrzeć, co znajduje się za ścianą.

Funkcję tę wywołujemy, pisząc
/noclip na czacie tekstowym. Można to sobie zbindować w konfigu gracza np. tak:

```bind "f4" "say /noclip"```

Znów, "f4" możemy oczywiście zastąpić dowolnym innym klawiszem.

**Bindy do AMX**

Odnośnie pluginów to wszystko. Z ogólnych funkcji AMX polecam także zbindować sobie
amxmodmenu, główne menu AMX, i amx
teleportmenu, np.:

```bind "f5" "amxmodmenu"```
bind "f6" "amxteleportmenu"`

Teleportowanie przyda nam się przy obsłudze bota, by nie musieć ręcznie ustawiać go w ćwiczonej aktualnie miejscówce za każdym razem.

---

Na koniec pytania od naszych czytelników i odpowiedzi.

Podaj jakieś CSDM, na tych od Fastcupa mam wysoki ping._

Czy jesteś pewien, że masz odpalony Fastcup Client? Grając z Polski, na Belgradzie czy Kijowie z tym programem będziesz miał plus 10-15 ms do polskiego. Stoją tam fastcupowe CSDM #cs16. To nie jest wysoki ping.
  • 1