Wpis z mikrobloga

Napisałem list do Ministerstwa Energetyki oraz Urzędu Regulacji Energetyki z pytaniem jakie jest dozwolone napięcie w sieci niskiego napięcia (pytanie troszkę rozbudowałem, podałem normy i ustawy/rozporządzenia które czytałem i przedstawiłem swoje wątpliwości które chcę wyjaśnić)

I to jest pytanie do was, zanim otrzymam odpowiedź z ME/URE.

Jakie napięcie może pojawić się w waszym gniazdku domowym i nadal będzie to napięcie normie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do dyskusji bo temat jak się okazuje jest mega ciekawy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


#kiciochpyta #energetyka #elektryka #sep #pomiary #ciekawostki #fotowoltaika
  • 39
@wypokowy_expert: @padobar: @Kazdyziomzbierazlom:
Czytałem normę PN-IEC 60038 oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r.:
Dz.U.2007.93.623 - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja
2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu
elektroenergetycznego.

I wszystko cacy ale co w przypadku gdy napięcie skoczy na 200ms do wartości 800V a zaraz potem spadnie do 230V i uśredni się w okresie 10-minutowym do napięcia które będzie w normie?

I
@progressive: nie trolluj

https://www.cire.pl/pliki/2/e-pismo-1-jakosc.pdf

https://www.korporacjasystem.pl/norma.html

"3) Norma PN-EN 50160 posługuje się głównie wartościami średnimi w okresach 10-minutowych. Powoduje to, że występujące krótkotrwałe zdarzenia jak np. wzrosty odkształceń napięcia itp. które nie wpływają na wartość średniej nie zostaną uwzględnione. Zjawiska takie mogą powodować poważne awarie, np. układów sterowania."
@kozi966: No to jeszcze to samo rozporządzenie:

Rozdział 10. Parametry jakościowe energii elektrycznej i standardy

jakościowe obsługi odbiorców oraz sposób załatwiania reklamacji

Paragraf 38, punkt 3, podpunkt 2 (grupa przyłączeniowa IV - V) stanowi:

"w każdym tygodniu 95 % ze zbioru 10-minutowych średnich wartości

skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale

odchyleń ±10 % napięcia znamionowego;"


1. Uśredniona wartość 10-minutowa
2. Co z pozostałymi 5%? (w tygodniu to jest 8
I wszystko cacy ale co w przypadku gdy napięcie skoczy na 200ms do wartości 800V a zaraz potem spadnie do 230V i uśredni się w okresie 10-minutowym do napięcia które będzie w normie?


@illuminatiie: skok do 800V to raczej mało prawdopodobne. Bo chyba nie łapiesz jednostek o których mówisz. Mogę uwierzyć w krótkotrwałe impulsy typu 270 V ale nie 800V. Nie wiem skąd takie wartości wziąłeś. Przyczyny mogą być różne.

Zasadniczo