Wpis z mikrobloga

Napisałem list do Ministerstwa Energetyki oraz Urzędu Regulacji Energetyki z pytaniem jakie jest dozwolone napięcie w sieci niskiego napięcia (pytanie troszkę rozbudowałem, podałem normy i ustawy/rozporządzenia które czytałem i przedstawiłem swoje wątpliwości które chcę wyjaśnić)

I to jest pytanie do was, zanim otrzymam odpowiedź z ME/URE.

Jakie napięcie może pojawić się w waszym gniazdku domowym i nadal będzie to napięcie normie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do dyskusji bo temat jak się okazuje jest mega ciekawy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


#kiciochpyta #energetyka #elektryka #sep #pomiary #ciekawostki #fotowoltaika
  • 39
@kozi966: Oczywiście, że nie musi być ciągiem ale może być ;) Nie w tym rzecz.

Jeżeli parametry nie będą spełnione w tych 5% to jakie wartości graniczne mogą się pojawić?
I pytanie o 95%, UŚREDNIONYCH wartości 10-minutowych. Czy jest górny pułap przepięć?

W sumie cały czas to chodzi mi o to, czy jest ograniczenie przepisami wartości dorywczych przepięć o częstotliwości sieciowej. To jest to pytanie na które szukam odpowiedzi ;)

Kilka
Pobierz illuminatiie - @kozi966: Oczywiście, że nie musi być ciągiem ale może być ;) Nie w ty...
źródło: comment_1622538470DJxjou1bvRAFApQitlrMLA.jpg
W szczególnych przypadkach po stronie wtórnej (niskiego napięcia) może pojawić się w przypadku awarii nawet i 1,5kV.


@illuminatiie: A ty zdajesz sobie sprawę jaka to musiałaby być awaria(lub ewentualnie w przypadku walnięcia błyskawicy)? Przy czymś takim dojdziesz odszkodowania.

Takie awaria mogą być bardzo ale to bardzo rzadkie. Wiesz skąd wiem? Bo kolokwia z takich urządzeń pisałem a później pracowałem przy wytwarzaniu energii.
Większym problemem dla urządzeń szczególnie w obwodach przemysłowych może
@CukrowyWykop: Czyli twoja branża. W takim razie jeszcze raz zadam pytanie, mam nadzieję, że dostatecznie precyzyjnie:

Czy jest ograniczenie przepisami wartości dorywczych przepięć o częstotliwości sieciowej w sieciach niskiego napięcia?

oraz

Co w przypadku gdy dorywcze przepięcia o częstotliwości sieciowej w sieciach niskiego napięcia pojawiają się cyklicznie, ale na tyle krótko, że uśredniona wartość napięcia w przedziale 10-minutowym mieści się w normie, wartościach określonych przez rozporządzenie które zostało już tutaj wymienione?
Czyli twoja branża


@illuminatiie: już od paru ładnych lat nie ;) przepisy musisz sprawdzać ja robiłem przy wytwarzaniu energii po stornie elektrowni kotły i turbiny(projektowałem jak to ma działać i pisałem soft a później optymalizowałem) czyli żeby blok dał tyle mocy ile ma dać.
Z studiów w tym zakresie pamiętam że było to co mówisz. Ale był bym raczej spokojny o bardzo duże przepięcia. To są sprawy raczej incydentalne. Ogólnie rozdzielnie
@Mati0s: Z miłą chęcią. Pytanie jest wytłuszczone wyżej:

Czy jest ograniczenie przepisami wartości dorywczych przepięć o częstotliwości sieciowej w sieciach niskiego napięcia?

Co w przypadku gdy dorywcze przepięcia o częstotliwości sieciowej w sieciach niskiego napięcia pojawiają się cyklicznie, ale na tyle krótko, że uśredniona wartość napięcia w przedziale 10-minutowym mieści się w normie, wartościach określonych przez rozporządzenie które zostało już tutaj wymienione?


Chodzi o przepisy. Wszystko już napisałem w postach wyżej
@Mati0s: Dzięki! Będę szukał PDFa.

Mogę też podrzucić CSV z moimi odczytami napięcia (ale to są dane z falownika, dalej masz 10m kabla 10mm2 do licznika). Mogę też dorzucić pomiary impedancji przy falowniku, rozdzielni głównej i zabezpieczeniu głównym (35A)