Wpis z mikrobloga

Hej rowerowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°),

Czy ktoś używał takiego patentu jak na obrazku poniżej?
Dostępne chyba tylko u skośnych braci, https://pl.aliexpress.com/item/1005001761652653.html

Shimano kiedyś próbowało podobnego patentu w dura-ace ax w 1981 roku, ale się nie przyjęło. Tak wygladają pedały dura-ace ax: https://i.ebayimg.com/images/g/maEAAOSwvOZbWRLT/s-l400.jpg

Oczywiście 20% poprawy wydajności to napewno nieprawda, ale co do zasady ma to sens, powinno poprawiac ergonomię pedałowania. Chodzi o to żeby stopa była jak najniżej względem osi pedała, żeby zminimalizować niepotrzebne momenty sił.

Żeby to zobrazowac, najlepiej wyobrazić sobie skrajności - na przykład z jednej strony naciskanie na pedał na którym postawimy cegłę, albo pedałowanie w szczudłach - siła nacisku na pedał przenoszona jest tak samo, ale dodatkowo musielibyśmy poświęcić sporo energii i uwagi na stabilizację. Z drugiej strony, gdybyśmy zamiast platformy, do osi korby podczepili wiszącą szalkę wagi - byłaby bardzo stabilna i nie wymagała całego tego dodatkowego wysiłku, choć oczywiście sama siła nacisku na oś by była taka sama. Może zrobię rysunek poglądowy w komentarzu.

W obydwu tych próbach (tej z aliexpress i dura-ace ax) chodzi o to samo - zamiast osi która przebiega przez cały pedał, montuje się łożyska przy korbie (albo wewnątrz korby w przypadku dura-ace ax - korby miały tam wielką, calową dziurę na pedał i łożysko było wewnątrz korby), a platformę nieco niżej tak, że pedałując bardziej ciągniemy niż pchamy pedał, co ma oszczędzać energię.

Ktoś próbował, jakieś spostrzeżenia?

#rower #ciekawostki
KEjAf - Hej rowerowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°), 

Czy ktoś używał takiego patentu jak na ob...

źródło: comment_1623224460Cg9zE7Bhv4Jy8xpLY3g7At.jpg

Pobierz
  • 7
@KEjAf: rysunek z cegłą i szalką - siła nacisku na pedał jest taka sama i przenoszona tak samo, ale przypadek z cegłą wymaga dodatkowo sporo energii i uwagi poświęconej na stabilizację.

To trochę jak podnoszeniem wolnych ciężarów, sztangi czy hantli, a ćwiczeniem na atlasie - w tym pierwszym przypadku musimy dołożyć trochę energii na stabilizację ruchu, w drugim maszyna stabilizuje go za nas i jest łatwiej.
KEjAf - @KEjAf: rysunek z cegłą i szalką - siła nacisku na pedał jest taka sama i prz...

źródło: comment_1623227892JyGvYpYil3Q6943vI64yq3.jpg

Pobierz
@stassma: Ale to zupełnie inny mechanizm i efekt. Można to zresztą połączyć, a nawet miałem kiedyś takie połączenie, blat biopace i pedały dyna drive (jak wspomniane wyżej dura-ace ax, tylko z grupy niżej, 600).
@Jaroslaw_Keller: No, właśnie Shimano już to wymyśliło, i to czterdzieści lat temu. Nie sprawdziło się bo nie pasowało do standardów, poza tym łożyska się szybko zużywały (w takim układzie działają na nie większe siły).

Ale sama koncepcja jest słuszna. Zresztą znane w świecie firmy produkujące pedały (i nie tylko shimano i campagnolo, ale też look, time, speedplay...) są świadome tego zagadnienia i starają się w nim coś działać (google: pedal stack
@KEjAf: co do jakości tego, to na jakiejś innej ofercie widziałem review i zdjęcia po jakimś czasie użytkowania. + Do tego musisz bardzo mocno wierzyć, że oszczędzasz 20% energii, bo inaczej nie zadziała.
@5mek: No jasne, 20% na pewno nie oszczędzisz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale wydaje mi się że to jest ergonomicznie korzystne. Shimano wycofało się ze swojego pomysłu czterdzieści lat temu zdaje się właśnie dlatego że rozsypywały się w tych pedałach łożyska. No i nie pasowało do standardów, trzeba było kupować pedały w komplecie z korbami.
No i cóż, z jednej strony to było Dura-ace a mimo to