Wpis z mikrobloga

Hej mam takie ogólne pytania odnośnie programowania web frontend, web, backend, mobile
1. Jaki jest wg was najprzyjemniejszy język do programowania?
2. W jakim języku najprzyjemniej się prowadzi duże projekty?
#programowanie
  • 5
@Jacob: backend here
1. Kotlin, powrót do serwisu napisanego w Javie jest dość bolesny - strasznie dużo boilerplate.
2. Kotlin i Java. Java jest dość prosta i stosunkowo łatwo się to utrzymuje. Ale w kotlinie też dajemy radę. Myślę jednak że wadniejsza od języka jest dyscyplina. Sonar Lint + CodeReview i jakoś to będzie. Z tym że te stare projekty zazwyczaj mają martwe ścieżki i po jakimś czasie dałoby się je
@Jacob: Jako backendowiec mi się najfajniej pracuje w Elixirze. Jednak w ogólnym przypadku nie ma jednego "najprzyjemniejszego języka", bo to zależy od tego co chcesz zrobić. SQL jest super jeśli chcesz przeszukiwać zbiory danych, ale generowanie w nim zbioru Mandelbrota to średni pomysł. Elixir jest spoko do aplikacji sieciowych i serwerów, ale słabo się nadaje do CLI. Rust jest super wydajny i bardzo przyjemny, ale słabo daje radę w przypadku one-off
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jacob: ja powiem ze backend to python dla mnie najprzyjemniej. Flask i django ale nigdy nie robiłem wielkich projektów. DRF jest przyjazny, python ma maaaaase bibliotek i modułów do wszystkiego i to wszystko ze sobą współgra. Python sam w sobie jest czytelny dla człowieka.