Wpis z mikrobloga

Czy niewolnictwo ma kolor? Czy przypadkiem nie jest tak, że jest ono rezultatem skrajnych dysproporcji, nierówności między jednostkami, wspólnotami, narodami, krajami, cywilizacjami? Że wstępowało wszędzie? Czy Afrykanie nie byli po prostu ofiarami swojego gigantycznego zapóźnienia?
#polityka #ekonomia #afryka #europa #azja #blm
IdillaMZ - Czy niewolnictwo ma kolor? Czy przypadkiem nie jest tak, że jest ono rezul...

źródło: comment_1623624540SlPoYr7u7N02lItsSwG271.jpg

Pobierz

Jak wyżej

  • Niewolnictwo ma kolor czarny 13.5% (5)
  • Niewolnictwo nie ma koloru 86.5% (32)

Oddanych głosów: 37

  • 6
@IdillaMZ: Patrząc jakie gigantyczne ilości Polaków i Rusinów z terenów RP zostało sprzedanych w niewolę wpierw na etapie państwa plemiennego a później porywania przez Tatarów to nie wiem jak można mówić o kolorze niewolnictwa.

Choć z tym zapóźnieniem to też nie do końca bo 1 RP była bardziej cywilizowana od Chanatu Krymskiego a jednak to Polacy stawali się niewolnikami a nie odwrotnie. Zapóźnienie to tylko jeden z czynników. Innym jest po
@Herubin: Użyłem określenia dysproporcje, nierówności bez koniecznego przymiotu ekonomicznego. Chanat mógł to robić bo miał siłę(był również praktycznie nietykalny jako wasal Turcji), a Rzeczpospolita nie mogła na to odpowiedzieć, więc w tym względzie stała po prostu niżej
@Herubin: Siła militarna bierze się natomiast oczywiście z ekonomii, technologii, instytucji itd., dlatego państwowości post mongolskie z czasem upadły - niezreformowane nie mogły w końcu rywalizować ze światem który im skrajnie odjechał.