Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Czy jazda po zwyklym rondzie, gdzie nie ma pasów i ten zewnetrzny "ma zawsze pierwszeństwo" jest jakos opisana prawnie?

Tysiac razy mialem sytuacje, ze z prawego pasa w lewo idioci jada, a ja z lewego jadac prosto oczywiscie ustepuje. Czy to jest tak, ze na takim rondzie moge z prawego pasa jezdzic gdzie chce i zawsze w trakcie kolizji prawo bedzie po mojej stronie? #motoryzacja #samochody #prawojazdy
  • 37
@turok2016
@mateusz-zahorski
@radziol88

Ale ja to wszystko rozumiem, zjezdzajac z ronda zmieniasz pas ruchu i skrecasz w prawo.
Po to by USPRAWNIĆ jazde po rondzie stosuje sie taką zasadę, jak napisalem wyżej. Prawy prosto, prawo. Lewy prosto, lewo, zawrót.
Wlasnie przez takie osoby jak wy, robi sie balagan i niepotrzebne kolizje BO MACIE PIERWSZENSTWO.

Dobrze, ze wam prawnie jazde na suwak opisali, bo pewnie to samo uważacie.
to i tak źle jest wyjaśnione, B tam w ogóle nie może skręcić z wewnętrznego


@radziol88: czemu nie? Może, tylko musi wszystkim ustąpić z zewnętrznego i na większości takich rond wtedy jest to bezsensu.
@cnka: kilka osób już tłumaczyło że wcale nie zwiększa to płynności ani przepustowości, bo powoduje dodatkowe sytuację kolizyjne przy zjeżdżaniu z wewnętrznego pasa na zewnętrzny, do tego z bardzo niekorzystna widocznością

Rób jak chcesz, będziesz sobie jeździł zgodnie z bzdurnymi zasadami, ale nic z tego nie masz, nawet gdyby wszyscy się do tego stosowali, a w końcu ktoś będzie zapieprzal zewnętrznym pasem i w ciebie walnie na legalu i gówno mu