Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

Zastanawiam się nad instalacją instalacji fotowoltaicznej do 10kW, dostałem propozycję na głównym falowniku na poniższym sprzęcie. Mam jeszcze dostać ofertę na mikrofalownikach i opcję na gruncie i dachu, bo obie możliwości wchodzą w grę.

Na ten moment chciałbym zapytać, czy może ktoś z Was ma instalację na poniższych komponentach i ma jakieś zdanie na jej temat?

Inwerter FOX ESS
Panele Jager Plus 144 / Risen / RSM144-6-395M-42M G2.3

I pytanie, bo jeden z oferentów paneli stwierdził, że dzięki instalacji na mikrofalownikach zysk energii jest o 10-15% wiekszy, dzięki lepszemu wykorzystaniu - czy to prawda?

Moje zużycie to praktycznie 9-5kW/rok, więc instalacja będzie niestety na styk, ale wiadomo, nie chce przekroczyć 10kW, a właśnie ten człowiek powiedział że dzięki mikrofalownikach na 10kW nazbieram ok 11kW.

#fotowoltaika #panelesloneczne #solary
  • 33
Inwerter FOX ESS

Panele Jager Plus 144 / Risen / RSM144-6-395M-42M G2.3


@Shav_Arth: panele jakieś z dupy, ale inwerter spoko. Nie bierz na mikrofalownikach, jak w przyszłości zechcesz zamontować magazyn energii to z wyżej wymienionym falownikiem będzie działał, z mikrofalownikami nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shav_Arth: jak ma się nierówne panele to mikroinwertery lub taki solar edge z optymalizatorami pomogą trochę. Ale jak masz panele z jednej serii i brak zacienienia to nie ma sensu. Ja przez ostatni rok miałem z 1kWp 1030kWh, falownik Fronius
@JuneJohn: No właśnie też mi o tym mówił, że w razie czego będzie już przystosowanie do magazynu.
@zibizz1 instalacja zarówno na dachu jak i gruncie byłaby kompletnie bez zacienienia. Dach idealnie na południe i brak drzew itp. Myślałem bardziej o mikro chociaż pod kątem mniejszego napięcia (bezpieczeństwo) i ewentualnie że w zimę np. jak zasypie 1 panel to reszta działa - tak wiem, że zima to nie czas na produkcję energii,
@Shav_Arth: w zimę nie ma o co walczyć, jednego panelu nie zawieje. Tylko wszystkie podobnie, ewentualnie taki gradient się zrobi. To nie ma sensu. Ja bym szedł w jeden falownik. Jeśli chodzi o panele to jeden może mieć 341W a drugi 349W. Podłączając je indywidulanie można zyskać maks 2% więcej, jeśli to jedna tafla bez cienia. Ja bym wybrał normalny falownik
@zibizz1: A w kwestii rozliczenia, wiesz jak wygląda odliczenie podatku?
Dostałem info, że można odliczyć 17% wartości instalacji, z tym nie ma problemu? Dostaje się to bez problemu, czy jest jakieś "ale"?
jak zasypie 1 panel to reszta działa - tak wiem, że zima to nie czas na produkcję energii, ale coś tam zawsze można dozbierać..


@Shav_Arth: śnieg to nie problem bo panele same się odtają od wytwarzanego ciepła

Dach idealnie na południe i brak drzew itp.


to nie ma sensu imo bawić się w mikro inwertery
@Shav_Arth: Nie ma problemu. Koszt instalacji minus dotacja mój prąd (jak się uda) odliczasz od dochodu, wiec zależnie jaki podatek płacisz to wychodzi ci odpowiedni zysk z tego, niekoniecznie 17%, mi wyszło 32% :). Tylką ta kasę dostaniesz jako zwrot podatku z PIT.
@godoto: Jeszcze tylko zostaje kwestia czy dach czy grunt,

Jeśli dach to muszę najpierw położyć blachodachówkę. Jeśli grunt to muszę dodatkowo ogrodzić instalację, czekam na wycenę, a bardziej na różnice w koszcie instalacji na gruncie/dachu. Wg. Was powinna być znaczna, czy raczej niezuważalna?
@zibizz1: A jak działa, tj. jeśli w danym roku ogólnie przekroczysz próg to odliczasz 32%, czy w zależności w którym miesiącu przekroczysz, to jest to jakoś proporcjonalnie liczone?
@Shav_Arth: no i wlasnie tak to jest z naganiaczami w tej branży. Każdy przedstawia to co ma u siebie. Ja z kolei jestem półkę wyżej, sprzedaję to instalatorom, sam to badam w firmie, dla której pracuję, więc i mam szerszy pogląd na to.
@Bachal: Możesz polecić jakieś warte uwagi podzespoły? Fronius jest OK czy przereklamowany?

Druga sprawa, czy uważasz że ten wymieniony falownik jest ogóle mniej wydajny, bardziej awaryjny, czy dlaczego jest raczej "z dupy"?
@Shav_Arth: nie wiadomo. Fox jest nowy i wybija się ,bo inni mają problemy z dostępnością - shcodzą na pniu, a fox nie schodzi. To już budzi pewne obawy to raz. Dwa, firma go produkująca ma dwa lata - nie wiadomo, czy nie zwiną się, jak było z Zever Solar np. Po trzecie, w środku nie sa one jakieś super wykonane, ot hałupnicza chinska robota. Przy froniusie czy Sungrow trzecia liga, przy