Wpis z mikrobloga

wbrew pozorom komunizm w Polsce pozwolił szybko podnieść kraj z kompletnej ruiny,


@to_niezle Niestety nie mamy porównania, jednak wydaję mi się, że normalny system tj. kapitalistycznu poradziłby sobie z tym znacznie lepiej. Jedyny probierz jaki mamy to Koreę i Niemcy. W obu przypadkach część wolnorynkowa zostawiła daleko w tyle część komunistyczną. Choć trzeba powiedzieć uczciwie, że RFN miała lepszą pozycję startową od NRD z racji większego przedwojennego uprzemysłowienia.

a okupację Niemiec trzeba
a Niemcy przed wojną były nieporównywalnie bardziej rozwiniętym krajem od Polski.


@to_niezle No i co z tego? Ja porównuję rozwój rożnych części Niemiec, a nie Niemiec z Polską. Porównywanie Niemiec z Polską jest bezsensowne, dlatego staram się raczej porównać Niemcy kapitakistyczne z komunistycznymi. To też zresztą, jak pisałem wyżej może być złudne. Mimo to pozostaje jedyną jakąkolwiek miarą.

RFN i Korea miały przede wszystkim miliardy amerykańskich dolarów,


@to_niezle Które otrzymali, bo nie
RFN i Korea miały przede wszystkim miliardy amerykańskich dolarów, a Niemcy przed wojną były nieporównywalnie bardziej rozwiniętym krajem od Polski.


@to_niezle: Tryliony. RFN przez wszystkie lata dostała ok. 1,5 miliarda pożyczek z USA, co stanowiło z tego co pamiętam ok. 5% PKB. Natomiast do lat 50 realizowano w niej plan ograniczenia ich przemysłu ciężkiego przez aliantów, który miał zatrzymać się na ok. 50% potencjału z okresu wojny. Nie wiem na jakim