Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
Zacząłem inwestować w #xtb, na razie tylko w #etf. Założyłem konta walutowe na USD i EUR. Horyzont inwestycyjny to emerytura, z możliwymi wypłatami jeśli zdecyduje się na zmianę mieszkania lub budowę domu. Mam dwie zagwozdki
1) czy nie lepiej wrzucić na konto PLN i płacić te 0,5% prowizji za przewalutowanie i nie mieć problemu przy wypłatach
2) zrezygnować z XTB i założyć konto IKE, zmniejszyć częstotliwość zakupów, żeby nie przepłacać za prowizje, ale zyskać na oszczędnościach na podatkach

Co o tym sądzicie?

Na chwilę obecną planuje wpłaty ok +/-1000 zł miesięcznie, więc w okolicach rocznego limitu IKE, zakupy np co kwartał (w XTB planuje co miesiąc) w związku z tym, że rynki gospodarek rozwiniętych są przegrzane, więc ryzyko chce zniwelować za pomocą DCA.
W przyszłością planuje iść w spółki dywidendowe, na razie muszę się douczyć w tym temacie.

#inwestowanie #inwestycje #gielda
  • 21
@Imputator: jak myślisz o emeryturze to lepiej zostań przy etfach na duże indeksy typu rynki rozwinięte albo indeks światowy. Patrząc na zawodowców tylko niecały promil będzie w stanie pobić indeks w takim okresie czasu więc jeśli nie jesteś drugim Warrenem Buffetem to mozesz spokojnie zostać przy pasywnym inwestowaniu
@Imputator: Hej, moje cele są identyczne z Twoimi, wykonanie bardzo podobne. Zaczynałem z kontem w PLN, ale potem przerzuciłem się na USD bo w tym jest większość ETFów + 0.5% (x2!!) + ryzyko kursowe - skoro mogę redukować to lepiej to robić.
Co do XTB vs IKE/IKZE - jeśli masz IKE/IKZE z ekspozycją na ETFy które cię interesują (daj znać jak znajdziesz!) to pewnie to się bardziej opłaci ze względów podatkowych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Reirethis: raczej distributing, żeby mieć cash flow. Ale za jakiś czas jak się oswoję z inwestowaniem.
@gustowny_dzikus: jestem za inwestowaniem pasywnym, inwestuje na razie w akcje rynków rozwiniętych i rozwijających się plus trochę zlota, więc 3 etefy, trochę drogo wyjdzie zakup na takie rozbicie, albo kupno raz w roku każdego. Inwestowanie aktywne w przyszłości w mniejszej skali jako hobby.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kordian8: słucham, na tej podstawie zacząłem zastanaowac się nad powyższymi punktami
@Xianth2: jeszcze nie analizowałem, ale na inwestomat.eu masz Excel z listą etf z polskich domów maklerskich / brokerów, polecam
@Imputator: Jeśli chcesz co miesiąc dokupować po 1000 zł, to na razie lepiej zostań przy XTB. Jeśli byś miał IKE/IKZE w BOŚ/mBank, to płaciłbyś prowizję min. 29 zł za zakup ETF. To trochę dużo w stosunku do tego 1000 zł.

Z drugiej strony po cholerę kombinować, zrób sobie jakiś plan np. 80% MSCI World, 20% EM, wpłać te parę tysi co nazbierałeś na IKE/IKZE, kup za jednym zamachem i trzymaj się
@Potezny_Odyniec: tego nie wiem, nie robiłem nic poza tym co napisałem, bo bez tego PP nigdy nie potrzebowałem. Ja przelewałem na saldo PP kartą revolut i z XTB wybierałem zasilenie PP. Na PP miałem ustawione konto USD - ale i tak trzeba uważać bo będzie pytać, czy nie przewalutować jednak na PLN :D Ja podążałem za instrukcjami w necie które właśnie na to uczulały więc się nie złapałem.
Co do EUR