Wpis z mikrobloga

@Bizley: Nie, ostatnio na fb znalazłem kilka osób które ciągle pisały o PHP jako "relikt" a zamierzam pisać projekt w tym, bo od kilku lat programuję w PHP i martwi mnie to, czy sensownie postępuję.
@m00shi: największa wada phpa to ilość projektów, która jest w nich napisana. Wiele starych projektów jest napisana byle jak i ze złymi praktykami, dlatego jak ktoś słyszy "projekt w PHP" to zazwyczaj ucieka. Świat PHP i innych języków jest strasznie spolaryzowany, taka sytuacja chyba nie występuje nigdzie indziej, co jest naprawdę dziwne. Mówię tu o programistach, którzy jedyne co widzieli to PHP, oraz o takich, którzy pisali praktycznie we wszystkim co
@m00shi: PHP ostatnimi laty się świetnie rozwija i zyskuje nowe możliwości - sporo poprawili ze składnią, prędkością działania i ficzerami, ale kasa niestety jest gdzieś indziej i to widać po całym ekosystemie - nie rozwija się to tak dynamicznie jak node/react/etc. Ostatnio np autor Psalm stwierdził, że nie będzie już go rozwijał, a to jeden z istotniejszych projektów.

IMHO za klepanie JS/TS dostaniesz więcej pieniędzy, jeżeli o to pytasz
@m00shi: jak dla mnie wygrywa silne typowanie w językach typu java. W php niby coś tam się pojawiło, ale nie do końca działa tak fajnie. Poza tym są pewne detale w samej budowie języka, wsparciu IDE, które sprawiają, że przyjemniej się programuje. Do tego dużo wypracowanych przez lata standardów. Skoro tak to po co się męczyć? :) Niemniej jeśli znasz php, to z pewnością będzie efektywniejsze skorzystanie z tego co już
Dzięki wszystkim za odpowiedź :)

Ogólnie od kilku dni męczył mnie ten temat i szukałem odpowiedzi, nawet przeanalizowałem sobie sens i wydajność tworzenia np API w różnych językach. Zależało mi tutaj na dobrym wyborze języka no bo jednak to dość duży projekt, który mam nadzieję przyniesie korzyści.
@m00shi: tak naprawdę to wybór technologii nie ma dużego znaczenia. Najważniejsza jest wydajność tj. czy przypadkiem nie uderzę sufitu pisząc np. kod używający dużo CPU w pythonie. Jeśli chodzi o resztę to najważniesze są osobiste preferencje
@m00shi: każdy język ma wady i zalety.

Wadą PHP jest wolny progress (bo nikt realnie nie inwestuje w PHP kasę, a przynajmniej nie tak jak w np. JS - gdzie Google, Apple, MS ganiają programistów by nad tym pracowali).
Niekonsekwencja języka: nazwy funkcji, kolejność parametrów, niektóre funkcje działają nieintuicyjnie.
Przez niski próg wejścia jest dużo kiepskiego kodu.
PHP jest w zastosowaniu limitowany głównie do robienia webapp.
Pod względem programisty PHP to