Wpis z mikrobloga

Hej mirki powiedzcie mi czy dentysta nie robi mnie na hajs i to ostro, poszedłem do dentysty z miesiąc temu z bardzo delikatnym bólem zęba górnej piątki, przy nadgryzieniu czegoś mocniejszego czułem delikatny ból, powiedziałem o tym dentyście i on odrazu założył ze ząb będzie do kanałowego leczenia, sprawdził temperaturowo reakcje, i stwierdził ze tak, ze mam ząb do leczenia kanałowego. Osobiście myślałem ze to leczenie jest w ekstremalnych przypadkach gdzie zęba nie da się odratować bo jest bardzo zaniedbany, a nie wtedy gdy ma leciutko próchnicę i troszeczkę boli, No ale dobra. Wtedy wzięliśmy się umówiliśmy na kanałowe leczenie a zrobił tego zęba żeby mnie nie bolał i wypełnił i to wszystko mega byle jak, wypełnienie wychodziło mi na pozostałe zęby. Zapłaciłem 250zl. Wczoraj byłem na owym leczeniu kanałowym. Było to pierwsze w życiu, zajęło to około godzinę i zapłaciłem 950zl! 750 za kanałowe leczenie i 200 za częściowa odbudowę!!! Umówiliśmy się na wrzesień na resztę odbudowy za 400 złotych bo aktualnie mnie zostawił z połowa zęba, wiec ogólnie ząb mnie kosztować będzie 1600 złotych… każdego kogo pytam twierdzi ze jak oni mieli pierwsze leczenie kanałowe to płacili 600-800 zł w zależności od zęba. Co o tym myślicie? #dentysta #stomatologia #lekarz
  • 20
@Undying: Bylem prywatnie miesiąc temu na kanałówce godzinę 4 kanały otworzone wyczyszczone z opatrunkiem 150zl. Druga wizyta opatrunek częściowo wypadł zdjęcie pozostałości czyszczenie założenie masy utwardzanej (tak to sie nazywa???) 150zl i wizyta kontrolna we wrzesniu.
Osobiście myślałem ze to leczenie jest w ekstremalnych przypadkach gdzie zęba nie da się odratować bo jest bardzo zaniedbany, a nie wtedy gdy ma leciutko próchnicę i troszeczkę boli,


@Undying: To leczenie jest niezbędne w chorobach miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Ból na nagryzanie jest charakterystycznym objawem, sugerującym zapalenie OKW, czyli potrzebę leczenia kanałowego. Ciężko prowadzić czyjeś leczenie, jak pacjent ci nie ufa. Skoro nie potrafisz zaufać obecnemu lekarzowi, to go zmień.
@Undying Trochę za długo każe czekać, do września, ale ceny nie są tragiczne, kiedy stomatolog używa wysokiej klasy materiałów. Decyzja o kanale nie musi być uwarunkowana skrajnym zaniedbaniem.
U mnie pod starą plombą wdala się pruchnica, niewidoczna z zewnątrz. Dopiero jak plomba wypadła to okazało się że ząb jest pozamiatany, a bólu zero... Pierwszy i ostatni kanał jak dotąd w moim życiu. Nie słuchaj tutejszych magików że oni robią za 80zl plombę,
@Undying: główne pytanie to nie o cenę (bo 750 za 1 kanał to sporo, ale to nie jest jest jakaś niespotykana cena, zwłaszcza jeśli klinika dobra i mikroskop), tylko o decyzję czy trzeba na pewno było leczyć kanałowo.
ból to nie jest żadna informacja - jak ząb miał wcześniej próchnicę i teraz jest to próchnica wtórna to zębina w obrębie kanału tak się zmienia, że ząb może w ogóle nie boleć,
@affairz: Sprawdził tylko ciepło zimno, stwierdził ze za długo czuje nadwrażliwy ból. Rtg było robione przez i po leczeniu lecz to nie było w celu sprawdzenia potrzeby. Ja po prostu zakładam ze ten dentysta swoim pacjentom robi z góry leczenie kanalowe, bo mu to na rękę No i większa kasa.
@Szczodry_Pazdzioch:

U mnie pod starą plombą wdala się pruchnica, niewidoczna z zewnątrz. Dopiero jak plomba wypadła to okazało się że ząb jest pozamiatany, a bólu zero...


Dlatego ważne są kontrolne zdjęcia RTG, po próchnicy pierwotnej zębina tworzy dodatkową warstwę i ząb już nie reaguje jak znowu pojawia się próchnica, kontrolne RTG pozwoliłoby znaleźć ubytek w porę
@Undying: generalnie na przyszłość warto się interesować i kwestionować zaproponowane leczenie, prosić o argumentacje. podam ci kilka przykładów:
- poszedłem na wymianę wypełnienia bo był nawis, przebijało też zabarwienie więc się zastanawiałem czy nie ma próchnicy. próchnicy nie było, a dentystka bardzo pogłębiła mi ubytek, czemu? nie udało mi się dowiedzieć, przypuszczam, że są różne szkoły uznawania co jest "twarde" i w jakim momencie należy przestać wiercić, ja trafiłem do tej