Wpis z mikrobloga

Mircy eksperci z tego elitarnego forum na którym się znajdujemy odpowiedzcie mi.

Ostatnio miałem taka sytuację że robiłem u pewnego gościa mającego dość spory lokal gastronomiczny pewne urządzenia elektroniczne mające działać w lokalnej sieci.
Sieć w lokalu(piwnice, dużo pomieszczeń) dość rozbudowana - z 7 routerów, pewnie z drugie tyle switchy, monitoring. Właściciel(obcokrajowiec) od początku narzekał na dostawcę internetów że słabo działajo lub wcale mimo że ma łącze światłowodowe.

Przez to że moje urządzenia też miały problem z połączeniem o sieci LAN zacząłem śledztwo co się tam odjebywuje. I pierwsze na co trafiłem to że pula adresów DHCP głównego routera nachodziła na statyczne adresy kamer IP. Dostępu do routera dostawcy nie maiłem, ale podzwoniłem i ogarnęli adresację.

Mimo delikatnego polepszenia sytuacji nadal sieć działała tragicznie(pingi po 3000ms, utraty pakietów). Udało mi się zlokalizować na switchu od monitoringu jeden kabel który jak odłączyłem to wszystko nagle się poprawiało. Po podglądzie z kamer udało mi się zlokalizować skąd i do czego to idzie - na tym kablu był switch i 4 kamery. Myślałem ze to będzie problem w stylu że dwie kamery mają ten sam adres MAC, ale skan sieci nmapem na to nie wskazywał.

Długo szukałem tego switcha aż go znalazłem...
Jak się okazuje było tam tez jedno urządzenie którego nmap nie widział - odbiornik extendera HDMI - ethernet[pic rel]. Nadajnik znajdował się przy rejestratorze - po prostu instalator kamer zrobił przesyłanie obrazu z kamer na telewizor w oddalonym pomieszczeniu.
Problem w tym że jak to jest włączone(a leci przez kilka switchy) to paraliżuje ruch sieciowy - zarówno LAN jak i WAN. Odłączyłem to na razie, i niech mu monter ogarnie to osobną skrętką.

Jestę inżynierę - kucem od embedów i ciekawość mnie zżera co to gurwa jest tam w środku?
Nie ma to adresu IP, nie ma na obudowie adresów MAC. Do przesyłania dźwięku/obrazu/i nawet przedłużenia USB są potrzebne minimalne opóźnienia.
Strzelam że jest tam jakiś układ DSP lub FPGA(czy ASIC) i #!$%@? po sieci jakimiś własnymi ramkami ethernetowymi.

Chciałem zapytać doświadczonych mirków czy znają jakieś bardziej techniczne detale bo to jakiś produkt noname z podstawową instrukcją użytkownika

https://sklepwideo.pl/hdmi-extender-hdmiip3usb-kartapdf-7415.html

#elektronika #embedded #mikrokontrolery #pytaniedoeksperta #iptv #cctv #siecikomputerowe #sieci
QBA__ - Mircy eksperci z tego elitarnego forum na którym się znajdujemy odpowiedzcie ...

źródło: comment_1627452417DsplUxhfEkancuj6SOrXAs.jpg

Pobierz
  • 19
co to gurwa jest tam w środku?


@QBA__: co chińczyk to może być coś innego. Cześć z tych urządzeń ma w opisie podane jak wysyła sygnał, np. ustawiasz to w konfiguracji urządzenia rodzaj strumienia, przepływność itp.
Bebechy są na różnych wynalazkach, czasem jest to specjalizowany procek ze wspomaganiem kompresji video np. IT9919
@elf_pszeniczny:

to w ogóle nie jest przystosowane do pracy w sieci komputerowej, przedłużenie kabla musi być punkt punkt

Kabla ethernet używa raczej tylko jako drutów dla własnego protokołu


Po tym jak sieć działa to też tak myślę. Ale w instrukcji niby jest opcja "Over IP" i to działa przez switche(w sumie co by nie jak one tylko ramki przerzucają). Nie ma tam też chyba nigdzie napisane że możesz sobie tak połączyć,
Cześć z tych urządzeń ma w opisie podane jak wysyła sygnał, np. ustawiasz to w konfiguracji urządzenia rodzaj strumienia, przepływność itp.


@zetisdead: to chyba jakimiś swoimi łysymi ramkami naparza w ciemno bez adresacji jak UDP.
Adresy MAC raczej jakieś ma(ale nie ma o nich info na obudowie) bo to potrzebne do podstawowej ramki ethernet, ale chyba nic na wyższych warstwach.
Przez przeglądarkę nie da się tego konfigurować(chyba)
@QBA__: To idzie podobnie jak multicast, można to używać w dużych sieciach pod warunkiem że masz zarządzalne switche, wtedy nie ma problemu że gdzieś kaszani coś dalej. W zwykłych sieciach na niezarządzalnych switchach ruch z tego urządzenia pojawia się na każdym porcie - tak jak multicast.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@korni007: tanie routery tenda f3. On ma ten lokal w takich jakby piwnicach. Mniej więcej jeden na pomieszczenie i wszystkie urządzenia wewnątrz + WiFi
@QBA__: dzieje się tak od początku czy dopiero po jakimś czasie?, mam z tym i podobnymi wynalazkami do czynienia, nigdy nie było używane w sieci LAN ale zawsze 1:1 jako przedłużka sygnału HDMI i lub USB(zależy od modelu), ale z doświadczenia mogę powiedzieć że dość często te extendery padają i na to bym stawiał