Wpis z mikrobloga

#dobrywieczor , pora na #sztukanadzis

Georges de La Tour, Maria Magdalena Pokutująca, 1640-1646 (prawdopodobnie, olej na płótnie, 128 x 94 cm, Luwr, Paryż.

Motyw Marii Magdaleny, siedzącej przy stole w świetle świecy, de La Tour, barokowy malarz francuski, podejmował kilkukrotnie. Różne wersje obrazu (przy czym znajdująca się w Luwrze jest jedyną sygnowaną) łączy wspólna symbolika dotycząca przedstawionych rekwizytów (ciekawym detalem jest dyscyplina i jej odbicie w szklance) oraz stroju głównej postaci (biała koszula i czerwona spódnica). Zarówno podjęty temat jak i sposób przedstawienia świadczy o inspiracji malarza twórczością Caravaggia.

#malarstwo #barok #delatour
Pobierz C.....l - #dobrywieczor , pora na #sztukanadzis 

Georges de La Tour, Maria Magdalena...
źródło: comment_HB43BhC3LlkfEWohVBfz7MKP04v6bfwD.jpg
  • 16
@Cadael: nie wyobrażam sobie, @Palosanto: chyba całkiem trafnie to zjawisko opisał tutaj

Niestety wiele osób ma takie infantylne podejście, że zadaniem sztuki jest coś ilustrować w ładny sposób. Myślę, że bierze się to stąd, że każdy kiedyś coś tam bazgrolił, a im lepiej oddawał rzeczywistość, tym bardziej go chwalono. Jeśli ja czegoś nie umiem namalować - to musi być wspaniałe. Jeśli umiem, to nic niezwykłego. Każdy kiedyś próbował rysować odtwórczo,
@simsoniak: Pół żartem, pół serio ;). Wiadomo, że przegięcie w żadną stronę nie jest dobre i najlepiej, żeby wszystko (zarówno abstrakcja, jak i baroki) było (d)oceniane wg swoich własnych założeń (a nie wbrew, czy w poprzek), ale to jest sytuacja idealna. Natomiast odwrócenie obecnego trendu przynajmniej byłoby miłą odmianą ;).
@Cadael: Ja wolę akademizm. Podobnie mam w przypadku literatury, bardziej niż eksperyment i nowatorstwo, świeżość kręci mnie dopracowanie, klasycyzm przedstawienia. Pewna zgodność z zasadą, z tradycją, z kanonem. Mistrzostwo osiąga się, gdy się to łączy - tu, literacko, Herbert. Wspaniały klasycyzm, nad... nadchwilowy. I chwilowy sprzeciw, ustrój - z tym uniwersalnym charakterem.

Zawsze bardziej ceniłam rzeczywistość od przedmiotów nadrzeczywistych, są mi zwyczajnie bliższe. I nie chodzi tu o naśladownictwo, raczej o
@Cadael: NO JA SIĘ PYTAM CZŁOWIEKU, MASZ TY W OGÓLE ROZUM I GODNOŚĆ CZŁOWIEKA? CO TO MA BYĆ?! CO TO ZA PROSTACTWO, DOSŁOWNOŚĆ, WULGARNOŚĆ! NAWET MI CIĘ NIE ŻAL, WRZUCASZ TU JAKIEŚ SCHEMATYCZNE OBRAZY Z WIEKÓW CIEMNYCH DLA PLEBSU. ROBISZ ZE SZTUKI PROSTYTUTKĘ, TUBĘ PROPAGANDOWĄ DLA SWOICH NĘDZNYCH PRZEKONAŃ I TANDETNYCH IDEI. I TEN POŻAL SIĘ BOŻE TANI SYMBOLIZM, KONWENCJONALNE MOTYWY - RELIGIA, VANITAS - WIDZIAŁEM TAKIE OBRAZY NA ZJEŹDZIE DLA
@piotr03: Dalej cię piecze? :) Na temat wypowiedziałem się de facto raz i wypowiedź ta została nawet tutaj zacytowana przez @parachutes więc nie trzeba daleko zaglądać żeby je porównać. Jak nie widzisz różnicy w tonie, to już nie mam wątpliwości co do twoich zdolności pojmowania. Wybacz, nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji, idę malować autoportrety i pozachwycać się swoją wielkością :)