Wpis z mikrobloga

Mirki, mirabelki z #pcmasterrace i inne wariaty, kilka pytań mam o zestaw:

- Płyta: ASUS PRIME Z590-P
- Karta: ASUS GeForce RTX 3070 Ti TUF Gaming OC 8GB GDDR6X
- Procesor: Intel Core i7-11700K
- Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 3x120mm
- RAM: HyperX 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Fury RGB
- Dysk: Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO
- Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 1000W 80 Plus Gold
- Buda: SilentiumPC Armis AR6X EVO TG ARGB
- DVD: ASUS DRW-24D5MT SATA czarny BOX
- Monitor: iiyama G-Master GB3466WQSU Red Eagle Curved HDR

Na kompie będę i grał i pracował (stąd tyle ramu). Chciałbym też żeby był w miarę cichy.

1. Czy są tu jakieś błędy? W sensie coś z czymś się nie zgra?
2. Czy chłodzenie wodne (tutaj rozm. 360) montowane za panelem przednim, czyli pionowo (bo tylko tak w tej obudowie można taki rozmiar) ma znaczny wpływ na jakość pracy i żywotność takiego chłodzenia?
3. Czy jest sens dopłacać do wyższej sprawności zasilacza? Czy ma to jakieś realne przełożenie na jego nagrzewanie się? (bo 1kW i starczy niezależnie od sprawności).
4. No i czy 1kW to nie przesada? Kalkulator na stronie be quiet sugerował albo 850 albo 1000, więc wziąłem 1000, bo zawsze się mówiło, że dobrze jest mieć trochę zapasu.
5. Jakieś sugestie ogólnie?
6. Nie ma tu klawiatury/myszy a mam konkretne predyspozycje - może ktoś zna model, który je spełnia:
- cicha praca, podświetlenie (może być białe, byleby w nocy było coś widać),
- układ klawiatury z horyzontalnym Enterem i backslashem nad Enterem (nie z boku), standardowe, pełnowymiarowe PgUp/PgDown/End/Home/Delete/Insert,
- możliwie mały skok klawiszy,
- możliwie niskie klawisze, coś a'la klawiatury w laptopie
7. Czy wszystkie klawiatury mechaniczne są głośne, czy są może tez jakieś ciche (ale nie ciut cichsze, tylko ciche, jak te w laptopach)?
8. Monitor ultrapanoramiczny. Ktoś ma i jest zadowolony lub niezadowolony? Podzieli się swoimi uwagami? Z jednej strony lubię 2 monitory do pracy, bo łatwo sobie zorganizować okna, ale z drugiej strony podczas gry zawsze mam głowę skręconą w jeden monitor, do tego wtedy marnuje się drugi monitor. No chyba że jednak te ultrapanoramiczne to lipa?

#kiciochpyta #komputery #gry #zestawkomputerowy
  • 11
@vipe: RAMu nie jest tak dużo. 64GB do pracy to już nie rzadkość. Natomiast skoro sprzęt do pracy to nie rozważałeś Ryzena?

Czy chłodzenie wodne (tutaj rozm. 360) montowane za panelem przednim, czyli pionowo (bo tylko tak w tej obudowie można taki rozmiar) ma znaczny wpływ na jakość pracy i żywotność takiego chłodzenia?


@vipe: będzie cieplej w obudowie, to główny minus.

Mocno jesteś ukierunkowany na Asusa. Przypadek czy celowo?
. No i czy 1kW to nie przesada? Kalkulator na stronie be quiet sugerował albo 850 albo 1000, więc wziąłem 1000, bo zawsze się mówiło, że dobrze jest mieć trochę zapasu.


@vipe: 650W Platynowe będzie dobrze.
750W z zapasem.
@majk3l: Obecnie mam 16. Sporadycznie brakuje. Zawsze zostaną mi sloty na drugie 32.

Chłodzenie - czyli lepiej poświęcić jeszcze chwilę i znaleźć opcję z chłodzeniem na górze?

Składałem kilka kompów na przestrzeni kilku lat i asus zawsze robił na mnie wrażenie jakością, ale przyznaję, że nie wiem jak tam teraz u konkurencji... Natomiast mam obawę, że w np tańszych markach z kartą graficzną będą jakiś budżetowe wiatraczki np i będą z
ilentiumPC Armis AR6X EVO TG AR


@vipe: no budę masz taką sobie. Niby nie najniższa półka, a jednak SPC...
niemniej AIO 280 potrawią być niemal tak samo wydajne, jak nie lepsze niż 360. Może wejdzie na górę.

Ja to w ogóle bym się nie bawił w AIO. Ostatnio jak zamontowałem Ferę 5 DF z 5900X to się mocno zdziwiłem jak dobrze to może schłodzić.

Asus często robi wrażenie jakością, ale
@vipe: No jak chcesz ciszę to na pewno nie bierz Navisa. Fabryczne wiatraki są głośne. Jak chcesz cicho to albo zmiana wiatraków w AIO, albo weź Arctic Liquid Freezer 2. To samo z wiatrakami w obudowie, z ciszą to dużo wspólnego nie mają. Sama obudowa ok, blacha nie gnie się w rękach, ale wiatraki słabe.
@vipe: AIO od SPC są delikatnie mówiąc słabe - sprawdź wymiary budy i jeśli wejdzie, to weź Arctic Liquid Freezer II 280 lub 360 (sprawdź jednak czy wejdzie bo to AIO ma grubą chłodnicę) - to AIO jest bardzo wydajne a przy tym ciche. Do tego za niezłą cenę i ma 6 lat gwarancji. Nie zapomnij o dobrej paście na CPU - szczególnie mogę Ci polecić Noctua NT-H1 lub H2, jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vipe: Jeśli w mechanicznej klawiaturze chcesz uzyskać poziom hałasu na poziomie membrany, to szykuj miliony monet, bo trzeba by się bawić w customa. Na początek jakiś barebone np. od gloriousa, którego trzeba rozebrać i odpowiednio wyciszyć, do tego jakieś ciche switche i lube, żeby to przesmarować, no i oczywiście - wedle życzenia - nisko profilowe keycapsy. Jak się zmieścisz w tysiaku to będzie dobrze.

Ps. Tak, wiem. Coraz więcej amatorów pcha
@vipe: Gdzie ten napęd DVD ma wejść? No i szklany przód oznacza głośniejszy komputer pod obciążeniem. Sugerowałbym raczej SG7V TG - na górę wejdzie chłodnica 360 mm, a z przodu masz mesh. Albo chłodnica na przód, a wentylator z tyłu na górę, może nawet dwa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jan_K @Qrwenc: ostatecznie obudowę zmieniłem na SilentiumPC Armis AR7X EVO TG ARGB, a chłodzenie na Arctic Liquid Freezer II 3x120mm zamontowany u góry. Napęd dvd zmieniłem na zewnętrzny na usb, bo używa sie tego raz na kwartał.

Zasilacz zmieniłem na be quiet! Dark Power 12 750W 80 Plus Titanium.

Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie.