Wpis z mikrobloga

Skarb sprzed 4 tys. lat odkryty na polu przez rolnika w pow. sulęcińskim! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6237495/skarb-sprzed-4-tys-lat-odkryty-na-polu-przez-rolnika-w-pow-sulecinskim/

Charakterystyczne berła sztyletowe, sztylety, siekiery i dłuta z brązu! 27 lipca 2021 r., podczas usuwania kamieni ze swojego pola, rolnik z pow. sulęcińskiego dokonał odkrycia skarbu z epoki brązu. Prace polowe zostały natychmiast wstrzymane i teren został zabezpieczony. Dzień po odkryciu powiadomiono służby konserwatorskie.

Przy okazji polecam prenumeratę Archeologii Żywej - jedynego w Polsce czasopisma popularnonaukowego o archeologii, którą zamówić można pod tym linkiem oraz kanał YT, na który wrzucamy nagrania webinarów.

#archeologiazywa #swiatnauki #archeologia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #prehistoria #nauka #metalurgia #lubuskie #historia #polska #artefaktnadzis
ArcheologiaZywa - Skarb sprzed 4 tys. lat odkryty na polu przez rolnika w pow. sulęci...

źródło: comment_1629442538sBqco9dM3xs5XnNoeEHDqs.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@ArcheologiaZywa: w muzeum w Krośnie Odrzańskim są 2 eksponaty które szczególnie przykuły moją uwagę. Jednym z nich jest właśnie sztylet datowany jak w tym przypadku z przed 4k lat temu. Zaskoczyło mnie w jak dobrym stanie ten przedmiot się zachował. Zaskoczyły mnie też nity które są wykonane z dużą precyzją podobnie jak na tym eksponacie. Jak to możliwe że ręcznie wykonane nity wykonane tysiące lat temu nie ustępują precyzji wykonania współczesnym
  • Odpowiedz
@resofan: nie wiem jak w przypadku rolnika. Ale gdy budujesz dom, to prace są na twój koszt. Mogą się ciągnąć miesiącami a rachunek opiewać na grube tysiące. Dodatkowo masz przestój na budowie. Nie dostajesz grosza z wartości znalezisk. W wcześniej oczywiście musisz wysyłac różne wnioski i czekać na odpowiedzi. Też trwa miesiące. Jednym w wg mnie kuriozalnych wniosków jest prośba do muzeum o przyjęcie ewentualnych znalezisk. W naszym przypadku została odrzucona
  • Odpowiedz
@DexterFromLab: ludzie od zawsze lubili mieć ładne rzeczy, a wszelkie zdolności umożliwiające taką produkcję były wysoko cenione. Wbrew powszechnej opinii w momencie gdy zabytki trafiają do ziemi, szczególnie jeśli mają sprzyjające warunki (m.in. stała wilgotność), zachowują się i mają się o wiele lepiej niż po ich wyciągnięciu. W sensie, że jeśli przeżyły parę tysięcy lat, to przeżyją jeszcze parę, pod warunkiem, że nikt ich nie zniszczy. Szczególnie dotyczy się to metali
  • Odpowiedz
@lighte: niestety żaden cywilizowany kraj na świecie nie znalazł lepszego rozwiązania i wszędzie wygląda to tak samo. Zakładam, że to wszystko po to, żeby nie budowano na potęgę na stanowiskach archeologicznych, które z założenia są bezcennym źródłem wiedzy na temat nawet bardzo odległej przeszłości. Przeprowadzenie badań wykopaliskowych jest tak naprawdę jedynym sposobem na uwolnienie terenu z obiektów i zabytków archeologicznych.

I co by nie malować wszystkim niesamowicie strasznej wizji, że każda
  • Odpowiedz