Wpis z mikrobloga

  • 28
1538 + 1 = 1539

Tytuł: Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Autor: Patrick Radden Keefe
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★★

Książka tak naprawdę poświęcona jest współczesnej historii Irlandii Północnej od lat 70. do 2017 r. Historia ta oparta jest głównie na konflikcie unistów - protestantów, których jest większość, z republikanami - katolikami. Katolicy, ze względu na ciągłą dyskryminację od lat 20. w tym miejscu, porównywalną niemal do segregacji rasowej w USA, zakładają miejscową organizację terrorystyczną o skrócie IRA. Jej głównym założeniem jest odłączenie się kraju od Imperium Brytyjskiego oraz zjednoczenie Irlandii Północnej z Republiką Irlandii. Początkowo metody jej działania oparte były na polityce i działaniach partyzanckich, jednak z czasem nadszedł rozłam w strukturze organizacji i podzieliła się ona na oficjalną IRA, tę o umiarkowanych poglądach, i na tymczasową, bojówkę lewicowych nacjonalistów.

Reportaż przybliża dwie różne perspektywy członków konfliktu. Pierwsza to rodzina McConville’ów, w której matka ginie w niejasnych okolicznościach. Podejrzana o to zdarzenie jest właśnie IRA, ale przez bardzo długi czas nie chce się do tego przyznać, przez co w śledztwo w pewnym momencie angażują się nawet Wielka Brytania i USA. O przestępstwo podejrzane są między innymi siostry Price i to one są kolejnymi głównymi bohaterkami reportażu.

Siostry były gwiazdami w IRA, jednymi z najskuteczniejszych i najbardziej bezwzględnych członków organizacji. Ich najsłynniejszą akcją był zamach w Londynie, który miał być co prawda tylko straszakiem bez ofiar, zakończył się śmiercią tylko jednej osoby i to przez jej atak serca, ale proces, który dział się potem, przeszedł do historii. Zmienił stosunki IP z Imperium Brytyjskich, wpłynął na zmiany w polityce i prawie oraz wznowił dyskusję o autonomii Irlandii Północnej.

Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza jest ogólnie o historii i założeniach IRA, genezie konfliktu, druga w większości jest o zamachu w Londynie i odbywaniu kary w więzieniu przez siostry Price, a trzecia o teraźniejszości, politykach i dalszych losach bojówkarzy. Albo żyli na zasiłkach pogrążeni w depresji i z poczuciem niesprawiedliwości, albo odnosili sukcesy w polityce wypierając się jednocześnie swojego rodowodu. Tak było w przypadku czołowego członka Izby Gmin, Gerry’ego Adamsa.

Adams, pomimo działalności terrorystycznej, zrobił w trakcie swojej kariery również pozytywne rzeczy, uspokoił konflikt i w 1998 r zawarł porozumienie wielkopiątkowe, na mocy którego GB miało się już tak nie wtrącać w sprawy IP, gwarantowało również szereg praw obywatelskich.

Koniec poświęcony jest przewidywaniom co do dalszych losów kraju. Jako że książka kończy się na 2017 r, postanowiłam poszukać informacji o aktualnej sytuacji. Według najnowszych sondaży mieszkańcy nie chcą zjednoczenia i wolą pozostać w koronie brytyjskiej, jednak wystąpienie GB z Unii Europejskiej może wpłynąć w niedalekiej przyszłości na zmianę zdania unistów. Dużą rolę może również odegrać ewentualne odłączenie się Szkocji.
Obecnie nastroje nieco się odwróciły i katolicy niekoniecznie identyfikują się z republikanami, szczególnie wśród młodych ludzi. Dostrzegają oni szereg przywilejów płynących z przynależności do Imperium i nie chcą powtórki z lat ubóstwa, wojny i głodu.
Mimo zapisów w konstytucji sytuacja między chrześcijanami podobno nadal jest dość napięta i wciąż można znaleźć skupiska tylko określonej grupy czy odczuć wzajemną niechęć pastorów i księży. Chociaż oczywiście i tak jest o wiele lepiej niż kiedyś.

O tym reportażu mogę opowiadać w nieskończoność a i tak nie wyczerpię tematu. Bardzo ciekawa książka, która pozwoliła mi pojąć podstawy na temat sytuacji politycznej w Irlandii Północnej. Jednocześnie nie była to żmudna, czysto teoretyczna lektura - jest to wyjątkowo wciągająca pozycja, którą chwilami czyta się jak dobry kryminał. Bardzo polecam

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #irlandia #irlandiapolnocna
Pobierz Wypok2 - 1538 + 1 = 1539

Tytuł: Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w ...
źródło: comment_16294699102lwCdIFBiHLbXnzFzqRpZD.jpg
  • 12
@Wypok2: A jest tam kto to są właściwie ci mieszkańcy NI bo z moich obserwacji wynika, że większość na żółtych blachach to gównojady i bydło, brudasy i łajzy na każdym kroku łamiący przepisy drogowe. Wystarczy mi codzienna obserwacja tych ''ludzi'' w przygranicznej popularnej miejscowości wypoczynkowej. Może tu był problem konfliktu, a nie na przykład wiara czy separatyzm od Irlandii? Stąd też dlatego UK ''przoduje'' w szerzeniu tego marksistowskiego obłędu co się
@4x80: zastraszeni, zwykli ludzie, którzy pragną równości. Do bojówek dołączały najczęściej bardzo młode, po prostu głupie osoby, które pod płaszczykiem pięknych idei skrywały prymitywną chęć do robienia rozróby. Tak przynajmniej wynika z książki
Tak przynajmniej wynika z książki


@Wypok2: Najpierw trzeba się dowiedzieć kto to są właściwie ci angole i jak doszli do swojej już byłej potęgi, w skrócie zakichana zakompleksiona wysepka na obrzeżach Europy swoje bogactwo zdobyła za pomocą bandytyzmu i grabieży.

Obrazek pozostawiam bez komentarza ale angielski rasizm wobec Irlandczyków to pewnie z 800 lat.
Pobierz 4x80 - > Tak przynajmniej wynika z książki

@Wypok2: Najpierw trzeba się dowiedzieć...
źródło: comment_1629472338KxjJ6zFFI9Uq3LNBl7aIhi.jpg
@4x80: Faktycznie mało było o rasizmie samych Anglików w stosunku do Irlandczyków, raczej autor przedstawił ich jako bierne ofiary, a niechęć czy wręcz nienawiść tych drugich w stosunku do tych pierwszych skądś musiała się wziąć. Co dalej nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych
Co dalej nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych


@Wypok2: Samo to co się stało podczas wielkiego głodu już usprawiedliwia czy niewolnictwo bo to właśnie Irlandczycy byli pierwszymi niewolnikami.

Ziemkiewicz mi ostatnio przypomniał jak angole nas potraktowali i warto tę część wysłuchać bo tego nie uczą w szkole. I tu tkwi podłoże tej angielskiej pogardy co po Irlandczykach my czy Indie oraz inne narody zaznały.

Dlatego ja bym głębiej szukał podłoża powstania IRA i
4x80 - > Co dalej nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych

@Wypok2: Samo to co si...
@4x80: Jeśli chodzi o pierwotną IRA to można ich usprawiedliwiać, natomiast tymczasowe IRA, do którego odnosi się większość książki, kłóciła się już we własnym kręgu, za samo rozmawianie z Brytyjczykiem mogli cię skazać na śmierć, w wyniku ich działań ginęli też irlandzcy cywile, a koniec końców to nie ich akcje przyniosły oczekiwaną autonomię władzy, tylko pokojowe działania polityczne długo po świetności organizacji. Wielu bojowników po latach żałowało tego, co zrobili

Ale