Wpis z mikrobloga

Supergłęboki Odwiert Kolski - najgłębszy odwiert badawczy na świecie, a także najdłuższy odwiert świata do 2008 roku.

Jego głębokość to 12 262 metry. Znajduje się w Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, około 10 km od miasta Zapolarnyj. Przez dwie dekady był również najdłuższy, obecnie jest trzeci pod względem długości po wywierconym w 2008 Al Shaheen Oil Well w Katarze (12 289 m) i ukończonym w 2011 Sachalin-I Odoptu OP-11 (12 345 m). Średnica części górnej odwiertu wynosi 92 centymetry, a u podstawy 21,5 centymetra.

Wiercenie zostało rozpoczęte w ZSRR 24 maja 1970 roku. Planowano przewiercenie warstwy granitowej skorupy ziemskiej kontynentalnej. Początkowo zamierzano osiągnąć głębokość 15 000 metrów, jednak z powodu problemów spowodowanych m.in. wyższą temperaturą skał na osiągniętej głębokości niż przypuszczano (190 °C zamiast 100) prace zakończono po dotarciu na głębokość 12 262 metrów w 1994 roku, na ponad 2 km przed osiągnięciem celu.

W 2005 roku zakończono prace z powodu braku funduszy. Całe wyposażenie wiertnicze i badawcze zostało zezłomowane, a odwiert jest opuszczony od 2008 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/SG-3_(odwiert)

#ciekawostki #geologia #rosja #gruparatowaniapoziomu #nauka
piotrveyner - Supergłęboki Odwiert Kolski - najgłębszy odwiert badawczy na świecie, a...

źródło: comment_1629724807Y2nzlbW26YV3FBLJmJXlt4.jpg

Pobierz
  • 28
@piotre-gie: na moje to oni opuszczali to wiertlo na jakichs lancuchach, wiertlo musialo miec jakis wyciag tego urobku


@piotrveyner: gdzieś chyba kiedyś widziałem, że się sztukuje, jedno do kolejnego wiertła.
trochę bieda w razie zaklinowania.
podkreślam, z pamięci odtwarzam, bo nawet nie wiem, jaki zakres wierceń był, i głębokości.