Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja trzecia: Szyby

Dziś trochę lżejszy temat. Coś co większość zna po części z domowych porządków czyli mycie szyb. Nie ma co tu dorabiać filozofii do czyszczenia szkła. Należy pamiętać tylko o kilku rzeczach. Szyby myć najlepiej po myciu właściwym samochodu. Podczas mycia używać nitrylowych rękawiczek – nie będziemy zostawiali na szybie tłustych plam i odcisków palców. Pamiętać o doborze odpowiedniej fibry ale o tym później. Gdy już skończyliśmy z szybą boczną warto ją opuścić 3-4 cm i zebrać wszystko co zostało na krawędzi. Najtrudniejszy test dla chemii stanowi zawsze szyba czołowa od strony wewnętrznej – to tam często zbiera się tłuszcz oraz dym z fajek czy najgorszy dym z e-papierosów. Osobiście nie używam ściągaczek – nie potrzebuje i tyle, nie jestem jakimś wyznawcą teorii, że całą szybę porysuje. Co do mitycznych teorii, że szybę należy czyścic starą gazetą czy tetrową pielucha to warto to wsadzić w bajki. Może twój ojciec robił tak w ‘87 bo nie było innych opcji ale dziś to nie ma racji bytu.

Płyn aplikujemy na szybę w małej ilości (2-3 strzały na boczną szybę wystarczy), jedno psiknięcie na fibrę i wypracowujemy środek na szybie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, produkt nie odparowuje z szyby docieramy go drugą, suchą mikrofibrą.

Co do samych produktów to powiem szczerze, że zacząłem trochę od końca. Rzuciłem się na droższe produkty by z czasem – w myśl zasady „we need to go cheaper” – testować najtańsze pozycje. Świetnie w autodetailingu sprawowały się płyny przeznaczone do domowego użytku. Nie zabrakło tez u mnie produktów stricte detailerskich. Na wyróżnienie zasługują płyny „z dodatkami” np. anty pary (FX Protect Glass Cleaner) czy niewidzialnej wycieraczki (np. ADBL Hybrid Glass).

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja trzecia: Szyby

Dziś trochę lżejszy temat. Coś c...

źródło: comment_1629744063x8ija3WfKq4UVCkXDsmW5k.jpg

Pobierz
  • 74
Produkty, które mogę polecić z własnego doświadczenia
1. Ludwig z alkoholem – chemiczna nuta cytryny, płyn tani. Radzi sobie nawet z rozpuszczaniem resztek robaków z szyb. Dobrze odtłuszcza powierzchnie.
2. Tenzi Detailer Czysta Szyba – odkryłem go niedawno. Ładny zapach męskich, morskich perfum. Płyn jest bardzo wydajny. Aplikujemy na szybę dwa strzały „na krzyż”, wypracowujemy fibrą i to wszystko. Może nie jest to żaden mocarz ale radzi sobie całkiem dobrze w tej
vlodek2532 - Produkty, które mogę polecić z własnego doświadczenia
1. Ludwig z alkoh...

źródło: comment_1629744097ECVF3bSC8I5g8nDqMIfj28.jpg

Pobierz
Równie ważnym zagadnieniem jest użycie właściwej fibry. Tradycyjne mikrofibry „z włoskiem” nie nadają się do mycia szyb, mogą po nich zostawać smugi. Lepszym wyborem są szmatki gładkie.
ADBL Goofer – waflowa mikrofibra, dość gruba, porządnie wykonana – doskonale radzi sobie z szybami. Lubię ją jednak najczęściej stosuje przy czyszczeniu podsufitki.
Wafel z aliexpress – tania mikrofibra, widać to w porównaniu do ADBLa. Spełnia swoje zadanie pod warunkiem, że nie dostanie zbyt dużej
vlodek2532 - Równie ważnym zagadnieniem jest użycie właściwej fibry. Tradycyjne mikro...

źródło: comment_1629744152pwIWNk6biQR5qBQoQeYtrG.jpg

Pobierz
@vlodek2532: lepszy od ludwika jeśli chodzi o domowe tanie zamienniki jest sidolux z alkoholem.
Przy czyszczeniu szyb warto zadbać też o dolne uszczelki, szczególnie jak są z materiału podobnego do zamszu. Pięknie to łapie piasek i inne mikro kamyki rysując później szyby. Załatwiłem tak sobie szybę kierowcy w 323f ba ale człowiek był młody i głupi to nie wiedział że to trzeba często czyścić.
@vlodek2532 Shiny garage - dobrze czyści szkło, nie zostawia smug
Mequiars - do czyszczenia słabo się nadaje, ale daje świetny efekt szklistości (czasem aż za bardzo) i hydrofobowosc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vlodek2532: btw: Ludwik ma w sobie chyba właśnie amoniak? Oczywiście nie naskakuję, ale nowicjusz weźmie pierwszy lepszy płyn do szyb i będzie płacz, że śmierdzi i plamy na desce rozdzielczej zostały.
Płyn aplikujemy na szybę w małej ilości


@vlodek2532: chyba, że myjemy szybę czołową od wewnątrz.

Warto też wspomnieć, że w procesie czyszczenia szybę możemy glinkować oraz o produktach do polerowania szyb (chyba, że o tym będzie osobno).

Z płynów to jestem zachwycony Funky Witch (wg. mnie lepszy niż ADBL Glass Cleaner), a obecnie testuję koncentrat Koch Gla i też jest baaardzo dobry.
@jason_bourne: większość płynów do szyb posiada dziś anionowe środki powierzchniowo czynne, które mają głównie zastosowanie pianotwórcze w dodatku są w bardzo niskim stężeniu - chemikiem nie jestem ale to chyba nie jest dokładnie amoniak. Większość producentów chyba nie stosuje bezpośrednio amoniaku a jeżeli to robią to w małych stężeniach albo wyraźnie to zaznaczając (patrz. GoldDrop Window Original). Podejrzewam, że w mniejszym stężeniu ma go większość płynów jednak nie przekraczają pewnej normy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vlodek2532: Ja do szyby czołowej (z zewnętrznej strony) używam Ajax z amoniakiem i krótko po pierwszym czyszczeniu wycieraczki zaczęły gorzej zbierać. Czy użyłem złego specyfiku, czy mógł to być przypadek? Wszystko wykonałem na uniesionych piórach wycieraczek, płyn zdążył odparować. Czy zły płyn mógł na to jakoś wpłynąć?
@S3B0L: amoniak może oddziaływać negatywnie na uszczelki/gumę jednak wątpię, że byłby w stanie robić to w takim stężeniu i w tak krótkim czasie. Wydaje mi się, że wyjałowił i odtłuścił mocno szybę przez co wycieraczki słabiej się ślizgały.